Sprawy bieżące

ULEWNY DESZCZ I SILNY WIATR - WEEKEND 13-15.09.2024 R.

Wpisany przez Mariusz Golenia niedziela, 15 września 2024 16:20

 

Przez weekend głównie w południowej części naszego kraju padają ulewne deszcze. Podobna sytuacja ma miejsce w Kromołowie. Kulminacja była w dwie ostatnie noce. W noc z pt/sb 13/14/09.2024 r. wszystkie zabezpieczenia przeciwpowodziowe sprawdziły się pod każdym kątem. Opady deszczu spływały do zbiorników retencyjnych a poprzez kolektory do rzeki Warty. W sobotę rano nie było na ulicach naniesionego piasku i trawy. Podobnie było w nocy z sb/nd 14/15.09.2024 r. aczkolwiek po zatkaniu się wpustu do kolektora na zbiegu ulic Jurajskiej i Bonerów, w związku z silnym wiatrem i połamanymi gałęziami drzew, gałęzie w połączeniu z trawą i piaskiem „zasklepiły” wlot do odpływu kolektora. To spowodowało pozatykanie kratek na ul. Staromiejskiej. Ale dzięki czujności mieszkańców ul. Staromiejskiej, Bonerów, którzy na bieżąco czyścili kratki woda spłynęła nanosząc niewielką ilość trawy i piasku pod Przystanek Główny Przesiadkowy – pod sklepy: „Lewiatan” i „Żabkę”. Wszystkie kwestie związane z ulewnymi deszczami i posprzątaniem ulic zostały zgłoszone do Sztabu Zarządzania Kryzysowego UM w Zawierciu oraz do Pani Prezydent  - wraz ze zdjęciami. Podobnie jak przechylone drzewo na linię energetyczną na ul. Siewierskiej (na zbiegu z ulicą Smuga). W poniedziałek będzie zapewne wielkie sprzątanie na całym mieście i w dz. Kromołów. Kolejny raz zabezpieczenia przeciwpowodziowe sprawdziły się. Jak widać, kiedy zbiorniki, kratki, przepusty, kolektory są systematycznie sprawdzane, czyszczone, dba się po prostu o nie – sprawiają, że mieszkańcy mogą spać spokojniej. W przypadku mieszkańców ul. Staromiejskiej, Żelaznej, Gromadzkiej, Targowej, Nad Wartą zawsze będzie nie pewność i przychodzić będą wspomnienia z 1996 roku. 

Dodatkowo uporządkowanie kwestii na polach pod Żerkowską Górą pokazują, że porządek w hydrogeologii jest wskazany i spełnia oczekiwania jakie spoczywają na rowach melioracyjnych, przepustach, zbiornikach. Tak jak to pomimo, tragicznych sytuacji w Głuchołazach, Kłodzku, Nysie zapewnia dzisiaj ukończony w 2020 roku suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. A było to kosztem „likwidacji” dwóch wsi - wpowiecie wodzisławskim - Nieboczowy i Ligota Tworkowska. Dzięki tej inwestycji miasta Opole, Wrocław są mniej narażone na anomalie wodne związane z rzeką Odrą. Docelowo zbiornik z suchego zbiornika ma być przekształcony na mokry – retencyjny z wypełnieniem do stałej rzędnej, czyli około 1 m.

 

 

 

 

INTERPELACJA nr 2 - ŁAWKA DODATKOWA NA ŚCIEŻCE PIESZO ROWEROWEJ

Wpisany przez Mariusz Golenia piątek, 02 sierpnia 2024 23:47

Przedstawiam Państwu kolejną interpelację, na wniosek mieszkańców z ul. Żelaznej oraz spacerowiczów korzystających ze ścieżki pieszo-rowerowej. Dotyczy ona zamontowania dodatkowej ławki na odcinku ścieżki pieszo-rowerowej pomiędzy parkingiem Królmet a szczytem Okrąglika - około 100 m za starym charaktrestycznym uschniętym drzewem. 

Odpowiedź UM w Zawierciu jest jak najbardziej pozytywna i zlecone zostało wykonanie do PUK Zawiercie, za co dziękujemy Pani Prezydent Annie Nemś. 

 

Interpelacja dotyczy: zamontowania dodatkowej ławeczki oraz kosza na śmieci na odcinku ścieżki pieszo-rowerowej Dworzec Centrum – Zamek Bąkowiec via Kromołów, Okiennik Wlk.

Stan faktyczny:

Na obecnej części ścieżki pieszo-rowerowej pomiędzy dz. Kromołów a Okiennikiem Wlk. jest infrastruktura wykonana wg projektu i zadania. Od czasu oddania do użytku jednej z najbardziej malowniczych części ścieżek-pieszo rowerowych w Gminie Zawiercie mieszkańcy zwracali się prośbami o drobne udogodnienia. Między innymi o elementy małej architektury. Na odcinku od ul. Żelaznej (okolice parkingu firmy „Królmet”), od pierwszej ławki, do następnej na wzniesieniu tzw. Okrąglik jest dystans około 1,5 km.

Uzasadnienie:

Jest to odcinek jeden z najczęściej uczęszczany przez mieszkańców - seniorów, którzy spacerują, uprawiają nordic-walking, spacerują z psami. Rodziców z dziećmi jeżdżących na hulajnogach, wrotkach, deskorolkach. Uczących  jeździć dzieci na rowerkach. Jest to też odcinek biegnący cały czas pod górę w kierunku Okiennika Wlk. Na tym odcinku ewidentnie brakuje dodatkowej pośredniej ławeczki z koszem na śmieci. Idąc dalej ławeczki są częściej i podwójne. Odcinek ten również pokonuje wielu rowerzystów jadących czerwonym szlakiem rowerowym Orlich Gniazd oraz idących turystów zielonym pieszym szlakiem turystycznym PTTK.

Pytanie:

Czy Pani Prezydent Miasta Zawiercie rozważy zlecenie zamontowania dodatkowej ławeczki z koszem na śmieci w proponowanym obszarze ścieżki pieszo-rowerowej?

Proszę o pozytywne rozważenie powyższej propozycji, za co z góry dziękuję w imieniu mieszkańców oraz proszę o odpowiedź w niniejszej sprawie, którą przekaże mieszkańcom za pośrednictwem strony www.kromolow.com.pl, tablicy ogłoszeniowej lub poprzez przekierowanie na BIP Zawiercie.

 

 

 

 

 

 

 

   

INTERPELACJA nr 1 - OŚWIETLENIE ul. FILARETÓW

Wpisany przez Mariusz Golenia wtorek, 30 lipca 2024 21:42

 

W nawiązaniu do zgłaszanych przez mieszkańców wniosków, przedstawiam poniżej interpelację ws. doświetlenia fragmentu ul. Filaretów - jednego z najbardziej uczęszczanego odcinka drogi przez mieszkańców,  turystów, uczniów szkoły, zakupowiczów, sportowców, rodziców z dziećmi. Wniosek w tej kwestii był już składany na ręce poprzedniego Prezydenta Miasta. Propozycja była, aby dołożyć na pięciu słupach dodatkowe oprawy oświetleniowe, które doświetliłyby cały teren na odcinku około 100 m. Odpowiedź UM w Zawierciu również załączam poniżej. Po wizji lokalnej zaproponowano doświetlenie dodatkowe przejścia dla pieszych. Będziemy czekać na wykonanie prac. A może w między czasie propozycja nasza okaże się tańsza, szybsza do wykonania i bardziej efektywna. To już w gestii decyzji UM i przeanalizowania ponownego złożonego wniosku. 

 

 

 

 

   

ZGŁOSZENIA MIESZKAŃCÓW - ul. PRZEJŚCIOWA

Wpisany przez Mariusz Golenia niedziela, 28 lipca 2024 11:34

 
W ostatnich tygodniach wpłynęło kilka zgłoszeń od mieszkańców ws. uciążliwości funkcjonującego zakładu na ul. Przejściowej - nie przestrzegania obowiązujących procedur, przepisów w zakresie BHP, OŚ, PINB. W załączniku poniżej stanowisko UM i podjętę działania. Podane są również w piśmie nr kontaktowe telefonów, aby bardziej można doprecyzować czas występowania uciążliwości, ich rodzaj, skutki a także przyczyny. Sprawa od lat jest znana w UM i Starostwie i jej rozwiązanie jest już teraz tylko i wyłącznie w rękach w/w instytucji gminnych oraz powiatowych przy współpracy z instytucjami państwowymi - wojewódzkimi, m.in. WIOŚ-iem.
W bliskim sąsiedztwie mieści się Ośrodek Zdrowia a przede wszystkim rozbudowujące się przedszkole/żłobek. Na okolicznym terenie usługowym zgodnie z MPZP funkcjonuje kilka firm od lat... i nie występują "żadne konflikty". Wszystkie firmy działają zgodnie z ich przeznaczeniem i obowiązującymi przepisami. Poza jednym podmiotem. A wystarczy, tylko prowadzić działalność zgodnie z obowiązującymi zasadami na przeznaczonym do tego terenie według MPZP.
 
 
                                      

 

 

   

BYŁO - JEST PODSUMOWANIE KADENCJI SAMORZĄDOWEJ 2018-24 c.d.

Wpisany przez Mariusz Golenia wtorek, 02 kwietnia 2024 17:16

 

Najważniejsze inwestycje w dz. Kromołów w kadencji 2018-24, to na pewno budowa obwodnicy Zawiercia. W trakcie budowy jest I odcinek a dla nas najważniejszy jest przede wszystkim II odcinek. W chwili obecnej w fazie rozstrzygnięcia przetargu – wyłonienia wykonawcy. Ale to dopiero przed nami – ale jak zawsze idziemy małymi krokami do przodu.

Niewątpliwie dużym sukcesem było pozyskanie dofinansowania z Polskiego Ładu – Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę sali gimnastycznej przy SP-13. Oczywiście bardzo ważny też jest wkład własny Gminy Zawiercie. Takowy montaż sprawił, że prace trwają, czego efekty widać każdego dnia.

Od lat wyczekiwaną inwestycją była też budowa ulicy Nad Wartą z częścią ul. Przejściowej – do DK-78. A jeżeli jesteśmy w temacie infrastruktury drogowej, to również przebudowy ulic: Karlińskiej oraz Łośnickiej wraz z fragmentem ul. Filaretów.  A zwieńczeniem prac infrastruktury są zapewne nowe ścieżki pieszo-rowerowe – gdzie jedna z nich biegnie przez źródła rzeki Warty.

Odnośnie kultury – zabytków – nie bagatelne znaczenie mają środki finansowe pozyskane na renowację najstarszego zabytku w dzielnicy i miasta: Kościoła Parafialnego p.w. św. Mikołaja BW.

Kwestie administracyjne – przetargowe są już na ukończeniu i lada chwila powinny ruszyć prace jak ma to miejsce przy bazylice w Zawierciu.

I tak to się działo, krok po kroku po krótce w ostatnich latach w dz. Kromołów

A szczegóły i fakty poniżej.

Inwestycje oraz prace w jakie byłem zaangażowany odnośnie dz. Kromołów w latach 2018-2024

 

  • Przebudowa sali gimnastycznej przy SP-13 – Polski Ład 4,9 mln zł, Gmina Zawiercie – wkład własny ponad 4 mln zł
  • Przebudowa dróg powiatowych: ul. Piłsudskiego, Łośnickiej i części Filaretów – Starostwo Powiatowe z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych
  • Przebudowa ulicy Karlińskiej – Starostwo Powiatowe z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
  • Projektowanie przebudowy ulic: Kredytowa i Smuga obecnie / w dalszej kolejności ulic: Prostej , Filomatów, oraz końcowych fragmentów ulic: Firlejów i gen. Bema, Żniwna, Zbożowa (wnioski złożone w UM)
  • Podświetlenie przejść dla pieszych w ciągu DK-78 – ulice: Wojska Polskiego, I.Paderewskiego, Siewierska, Jurajska – GDDKiA o/K-ce
  • Remont chodnika na ul. Staromiejskiej – prawa strona – Gmina Zawiercie
  • Przebudowa ulicy Nad Wartą oraz części ul. Przejściowej wraz z wymianą wodociągu – Gmina Zawiercie z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
  • Ścieżki rowerowe Dworzec Zawiercie – Zamek Bąkowiec – Gmina Zawiercie z dofinansowaniem z EU
  • Nowe Centrum Przesiadkowe z nowym Przystankiem Głównym – Gmina Zawiercie z dofinansowaniem z EU
  • Odnowienie przystanków autobusowych na ulicach: Siewierska i Łośnicka
  • Odnowienie szatni w klubie LKS Źródło – OSiR Zawiercie, klub, wsparcie finansowe przedsiębiorców
  • Modernizacja wodociągów w ulicach: Zagonowa, Łośnicka, Niemcewicza, Harcerska, Żelazna
  • Budowa końcówki ulicy Dożynkowej – Gmina Zawiercie – MOPS
  • Podświetlenie Kościoła Parafialnego p.w. św. Mikołaja BW
  • Zabieganie o dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy kościele p.w. św. Mikołaja BW – dofinansowanie z Rządowego Program Odbudowy Zabytków – KPRM oraz MKiDN
  • Rewitalizacja skweru im. rtm W. Pileckiego wraz z muralem – inicjatywa, wykonanie harcerze z 9 WDH „Kosmonautów”, wsparcie osprzętowe, finansowe od przedsiębiorców, społeczników
  • Fajerwerki dla dzieci w przed dzień Sylwestra – pomysł Sąsiadów 5-ciu, wsparcie od przedsiębiorców
  • Wyjazd młodych piłkarzy LKS Źródło Kromołów na obóz sportowy do Lloret de Mar – sponsor główny firma INTERCOR przy zaangażowaniu rodziców zawodników
  • Montaż piłko-chwytów na boisku dolnym – z masztami – współpraca: klub, przedsiębiorcy, OSiR Zawiercie
  • Odnowienie ławek na Rynku w Kromołowie – inicjatywa mieszkańców, materiał w ramach współpracy z przedsiębiorcami
  • Nowa altana na Rynku w Kromołowie wraz z wybrukowaniem – pomysł: mieszkańcy, wykonanie Gmina Zawiercie – PUK
  • Altana na Osiedlu Socjalnym przy ul. Nowej
  • Miniatura Dworku Kromołowskiego– inicjatywa Samorząd Mieszkańców, Gmina Zawiercie, wsparcie od przedsiębiorców, społeczników, pomoc mieszkańców
  • Fontanna na drugim źródle – inicjatywa Samorząd Mieszkańców, OSiR Zawiercie, Gmina Zawiercie, Rada Miejska
  • Spotkanie Listopadowe w Pałacyku nad Wartą – organizacja MOK, zespoły: Folky Band, Super Nutki, RZF „Kromołowianie”
  • Spotkania z kolędą i pastorałką w Pałacyku nad Wartą – organizatorzy: MOK wraz z Folky Band i RZF „Kromołowianie”
  • Spotkania Karnawałowe w Pałacyku nad Wartą z zespołami Folky Band i Super Nutki – MOK - wsparcie od przedsiębiorców
  • Pomoc RZF „Kromołowianie” przy organizacji paczek świątecznych
  • Cykl koncertów: Muzyczny Kromołów w Pałacyku nad Wartą – MOK/Folky Band
  • Przystępowanie LKS Źródło do „Programu Klub” – MSiT
  • Jarmarki Kromołowskie w Pałacyku nad Wartą – wsparcie RZF „Kromołowianie”
  • Udział w akcjach „Szlachetna Paczka”
  • 25-lecie RZF „Kromołowianie” oraz 75-lecie LKS Źródło Kromołów – wsparcie finansowe od przedsiębiorców
  • Zabieganie o samochód bojowy – wóz strażacki – dla OSP Kromołów
  • Zapalanie zniczy na mogiłach historycznych w dzielnicy w dniu 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • Uruchomienie połączeń kolejowych: Kraków Gł. – Zawiercie przez PKP – Gmina Zawiercie, interpelacja
  • Przywrócenie pierwotnej regulacji odprowadzenia wody z pól z okolicy Góry Żerkowskiej – przeciwdziałanie zalewaniu ulic: Bonerów, Staromiejskiej – GDDKiA o/K-ce, Gmina Zawiercie
  • 830-lecie lokacji Kromołowa – współorganizacja skromnych uroczystości
  • Akcja odbioru zużytych opon przez ZGK Zawiercie – PSZOK – Gmina Zawiercie, Rada Miejska
  • Powstanie trzech rzeźb Jaśków Kromołowskich (kontynuacja w trakcie) – wsparcie od przedsiębiorców, społeczników
  • Sprzedaż przez Gminę Zawiercie parceli po byłym budynku gminy z uporządkowaniem otoczenia – Gmina Zawiercie + inwestor prywatny
  • Tablica pamiątkowa przy Dębie Wartek – inicjatywa Samorząd Mieszkańców, wsparcie od przedsiębiorców, materiał społecznicy
   

Strona 1 z 60

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
joomla template