Strona główna Samorząd Mieszkańców Z prac samorządu Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – październik 2013

Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – październik 2013

W październiku cykliczne spotkanie Samorządu Dzielnicy odbyło się jak zawsze w Pałacyku nad Wartą, w którym uczestniczyło dwoje naszych radnych miejskich: pani Małgorzata Machura i pan Jan Sygiet, a także jak ma to miejsce od dłuższego czasu przedstawicielka Wydry Zielonej. Dyskusję rozpoczęliśmy od przedstawienia stanowiska Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów i Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Warty w związku ze spotkaniem i konsultacjami społecznymi w UM w Zawierciu w sprawie statutów dzielnic miasta. Dwie sąsiadujące dzielnice poparły podpisany wniosek przez mieszkańców osiedla Wydra Zielona i zaakceptowały ewentualny samodzielne wyodrębnienie się dzielnicy Wydra Zielona w strukturach administracyjnych miasta Zawiercie, wzdłuż ulicy Kromołowskiej i rzeki Warty oraz stawu na Wartach. Pisemne stanowisko obu dzielnic zostanie przekazane Przewodniczącemu Rady Miejskiej w dniu 07.10.2013 r. podczas otwartych społecznych konsultacji, które odbędą się w MOK-u w Zawierciu o godz. 17:00 w sali nr 203. Wszystkich Państwa zainteresowanych tym tematem zapraszam w poniedziałek do MOK-u. W związku z wnioskiem pana Jana Sygieta i stanowiskiem wielu mieszkańców Kromołowa dotyczącym przywróceniu naszej miejscowości statutu dzielnicy, obecni na spotkaniu Przewodniczący Samorządów zawierciańskich dzielnic przychyli się do tego wniosku i poparli powrócenie w nazewnictwie pomocniczych jednostek administracyjnych miasta do nazwy dzielnica, a nie jak to ma miejsce osiedla. Niniejsza sprawa będzie tematem również konsultacji społecznych o których wcześniej wspomniałem. Kontynuując wątek Wydry Zielonej omówiliśmy rozpoczęte prace remontowe na ulicy Winnej i ich harmonogram, który zakłada oddanie do użytku utwardzonej nawierzchni ulicy do połowy grudnia tego roku.

Kolejnym omawianym tematem, a w październiku sporo się ich zebrało, co przekłada się na inwestycje w dzielnicy, była kwestia końcowych prac na ulicy Siewierskiej związanych z chodnikiem i nowymi słupami oświetleniowymi oraz rozpoczęcie prac przy ulicy Smuga (dawny bar „Caro”) mających na celu przeniesienie przystanku spod linii wysokiego napięcia bliżej poprzedniego miejsca, ale w kierunku Wydry Zielonej. Prace ziemne się już rozpoczęły i w ciągu miesiąca przystanek powinien już funkcjonować na nowym miejscu, co wcześniej zostało z mieszkańcami ustalone i zaakceptowane.

W tym tygodniu również rozpoczęto prace remontowe na ulicy Żniwnej. Zaczęły się prace związane z wykonaniem kanalizacji burzowej począwszy od ulicy Żbożowej. Po prawie 25 latach oczekiwania od złożenia pierwszego wniosku, mieszkańcy w/w ulic doczekali się w końcu oczekiwanych inwestycji drogowych. A na tym nie koniec, jeżeli chodzi o naszą dzielnicę i drogi. W tym tygodniu Wydział Gospodarki Mieniem Gminy przekazał mi wnioski i oświadczenia dla mieszkańców ulicy Darniowej do podpisania i przekazania nieodpłatnie części (skrawków posesji) gruntów pod zajęcie pod pas drogi. Wszystkie domostwa na tej ulicy, których to będzie dotyczyć nie będą wymagały ingerencji w dotychczasowe ogrodzenia. Najtrudniejsze będzie dotarcie do osób zamieszkujących poza Zawierciem, a mających grunty na ulicy Darniowej. Ale wraz z panem Janem Sygietem, a przede wszystkim panem Rafałem Strzelczykiem - mieszkańcem niniejszej ulicy, który wyraził chęć pomocy w tej kwestii postaramy się dostarczyć pisma, a do pozostałych osób UM w Zawierciu prześle listownie dokumentację. Na pewno bezpośrednie dostarczenie dokumentów będzie szybsze i skróci proces kompletowania dokumentacji przez UM w Zawierciu, co wiąże się z rozpoczęciem pomiarów geodezyjnych pod projekt drogi. Teraz wszystko zależy od mieszkańców ulicy Darniowej, ale myślę, że podobnie jak to miało miejsce na ulicach: Żniwnej i Zbożowej, czas jaki mieszkańcy oczekiwali na drogę i chęć aby ona powstała sprawi, że wszyscy jednogłośnie podpiszą wnioski i pomogą zdobyć dane teleadresowe do niemieszkających na ulicy sąsiadów. Kończąc temat dróg, oczywiście cały czas Samorząd Mieszkańców zabiega o remonty kolejnych ulic według przyjętej kolejności i przy ogromnym wsparciu pana Jana Sygieta „nękamy” zawierciański magistrat i pana Prezydenta.

Z dniem 29 września zakończyło się głosowanie w plebiscycie „Rzeka Roku 2013”. Nasza Warta uplasowała się na szóstym miejscu gromadząc 488 głosów a zwyciężyła rzeka Wieprzówka z liczbą 4216 oddanych głosów. Gratulujemy zwycięzcom!!! Więcej informacji przedstawiam w osobnym artykule. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że gdyby bardziej zostali w to głosowanie włączeni uczniowie szkół wynik mógłby być znacznie lepszy. Niemniej jednak w imieniu Samorządu Mieszkańców dziękuję wszystkim Państwu, którzy zechcieli wziąć udział w internetowym głosowaniu i oddali swój głos na rzekę Wartę, której źródła biją w Kromołowie.

Następne sprawy jaki omówiliśmy, dotyczyły wniosków złożonych przez mieszkańców bezpośrednio do UM w Zawierciu. Pierwszy wniosek dotyczył ruchu jednokierunkowego na dolnym odcinku ulicy Łośnickiej (pomiędzy Żelazną a Staromiejską). Po rozmowie z panią mieszkającą przy tej części ulicy uzgodniliśmy kierunek, czyli jazdę od ulicy Staromiejskiej w jednym kierunku do ulicy Żelaznej, a wynika to również z kierunkiem jazdy na ulicy Bonerów (część jednokierunkowa), gdzie ruch jednokierunkowy jest od ulicy Żelaznej do ulicy Staromiejskiej. Wniosek ten pilotował na komisji bezpieczeństwa pan Jan Sygiet i został pozytywnie zaopiniowany. Będziemy czekali na jego realizację. Drugi wniosek został złożony przez radnego Marcina Przybyłę i dotyczył przywrócenia ruchu dwukierunkowego na ulicy Niemcewicza. Ten wniosek również dostał akceptację komisji i będzie w późniejszym czasie zrealizowany. Kolejny trzeci wniosek dotyczył zamontowania progu zwalniającego na ulicy Żelaznej, na jej części pomiędzy ulicą Bonerów a Gromadzką, ale ze względu na brak spełnienia kwestii formalnych został odrzucony. Rozmawiając z mieszkańcami ulicy Żelaznej usłyszałem, że raczej ten próg jest nie potrzebny, ale zapewne do tej sprawy wrócimy. Należy przy tym pamiętać, że przepisy drogowe przewidują wbudowanie jednego lub trzech progów na odcinku drogi, co regulują pewne uwarunkowania w terenie (przykładem jest ulica Kromołowska na Wartach).

Na koniec spotkania członkowie Samorządu przedstawili wnioski zebrane od mieszkańców, głównie dotyczące ulic: Filaretów i Siewierskiej, które w przyszłym tygodniu zostaną złożone w odpowiednich komórka UM w Zawierciu.

Poniżej pozostałe prace jakie zostały wykonane w naszej dzielnicy oraz trwające:

  • Uzupełniono ubytki w jezdni na ulicy Browar.
  • Poprawiono nawierzchnię ulicy Żelaznej, końcowej części po podłączeniu kanalizacji – prace będą jeszcze wykonywane.
  • Poprawiono nawierzchnię ulic: Darniowa i Filomatów.
  • Wymieniane są słupy oświetleniowe na ulicy Siewierskiej (w środkowym fragmencie ulicy).
  • Odnawiany jest cokół i figura św. Floriana na Rynku – prace monitoruje Towarzystwo Sympatyków Kromołowa.
  • Wykoszono trawy i wysprzątano Rynek.
  • Zlecono ZGK Zawiercie poprawę uszkodzonych płaskowników przy wpustach deszczowych na ulicy Staromiejskiej przy posesji nr 27 – wniosek złożony przez mieszkańca.
  • Zlecono ZGK Zawiercie czyszczenie wpustów deszczowych na ulicy Staromiejskiej – wniosek złożony przez mieszkańca.

Sprawy, które zostały zgłoszone lub będą w najbliższych dniach zgłoszone do odpowiednich jednostek UM w Zawierciu dotyczyły:

  • Naprawa lub wymiana wodociągu na ulicy Filaretów.
  • Naprawa uszkodzonej studzienki kanalizacyjnej również na ulicy Filaretów.
  • Brak lampy oświetleniowej na ulicy Filaretów.
  • Uszkodzenie słupów energetycznych i brak oświetlenia na jednym ze słupów przy ulicy Siewierskiej (w pierwszym fragmencie ulicy).
  • Brak lampy oświetleniowej na ulicy Filaretów.
  • Wykoszenie terenów zielonych - GDDKiA.

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template