Strona główna Samorząd Mieszkańców Z prac samorządu Podsumowanie mijającej kadencji Rady Miejskiej

Podsumowanie mijającej kadencji Rady Miejskiej

Jak Państwo pewnie zauważyli coraz więcej pojawia się w naszej dzielnicy banerów z kandydatami w zbliżających się wyborach samorządowych. Na razie, są to głównie osoby, które będą ubiegać się o fotel Prezydenta Miasta. Ale z końcem września i w październiku to już zapewne będzie tych zdjęć wszędzie bardzo dużo. Głównie za sprawą zmienionej ordynacji wyborczej, co moim zdaniem w przypadku samorządów lokalnych jest błędem. Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – JOW – gwarantowały naszej dzielnicy zawsze przedstawiciela w Radzie Miasta. Pomimo zmniejszenia liczy radnych do 21 osób, ze względu na mniejszą populację miasta. Powrót do „dużych okręgów” nie będzie służył nam wszystkim – mieszkańcom. Może się okazać, że nasza dzielnica nie będzie miała swojego reprezentanta „w mieście”. Ale to już będzie zależało od Państwa wyboru i uczestnictwa w głosowaniu.

Jedno też nie ulega wątpliwości, że kończy się kadencja włodarzy miasta, radnych – samorządowców. Kilka dni temu odbyła się przed ostatnia sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Jest to dla mnie przede wszystkim czas na podsumowanie tych czterech lat. Szybkich lat.

Cztery lata temu dziękując Państwu za oddane głosy na moją osobę napisałem m.in. „…chciałbym dalej kontynuować „dzieło Janka” i realizować kolejne spisane społeczne oczekiwania. Poprzeczka została zawieszona wysoko. Czy podołam temu zadaniu, zapewne pokaże jak zawsze czas. Patrząc na banery wyborcze, jakie wywieszone zostały w naszej dzielnicy i hasła na nich umieszczone, odwołam się do jednego z nich, co chyba będzie stanowić puentę i do niej powrócę za cztery lata: WYBIERZ – OCEŃ – ROZLICZ. Gdybym o tym zapomniał, proszę mi o tym przypomnieć!!!”

Praca w radzie to kolokwialnie mówiąc „sprawy” całego miasta. Budżet, infrastruktura, ochrona środowiska, plany zagospodarowania przestrzennego, edukacja - szkolnictwo, zdrowie, samorząd, kultura, sport, itd. Uczestnicząc w pracach komisji: Budżetu i Rozwoju oraz Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego, główne kwestie, które mi przyświecały, dotyczyły:

·        planów rozbudowy całej infrastruktury drogowej i kolejowej niezbędnej do dobrej komunikacji w mieście i strefie ekonomicznej

·        programu odnawialnych źródeł energii – fotowoltaika, solary, pompy ciepła

·        połączenia dz. Żabki chodnikiem z dzielnicami: Wierczki, Łośnice i Kromołów

Odnośnie pierwszego punktu - zaangażowana w projekt mała grupa zawiercian „ponad podziałami politycznymi” zwróciła się do Pani Poseł Ewy Malik o wsparcie tej inwestycji i zabezpieczenie na nią potrzebnych środków finansowych z budżetu państwa. Bez czego nie było by szans na jakiekolwiek działania (przetargi). Takie inwestycje muszą być decyzjami rządowymi i mieć gwarancje finansowe. Na zainteresowanie tematem Pani Poseł nie trzeba było długo czekać. Od 2016 r. odbywają się przetargi dotyczące szeroko rozumianych projektów i planów budowy, tak potrzebnej inwestycji, jaką jest obwodnica miast: Zawiercia i Poręby. Potwierdzają to realizowane zamówienia publiczne. Małymi krokami GDDKiA o/Katowice realizuje kolejne etapy procesu projektowani, uzgodnień, czego zwieńczeniem powinna być decyzja ZRID – zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wielokrotnie w tej sprawie wypowiadał się minister Andrzej Adamczyk (MIiB). Ostatnio inwestycja ta wpisana została również w program samorządowy dla woj. śląskiego. Za dotychczasowe działania Pani Poseł Ewie Malik oraz GDDKiA o/Katowice, jako mieszkaniec Zawiercia – dziękuję.

Czy budowa stanie się rzeczywistością? Rozpisane i rozstrzygnięte oraz podpisane zostaną przetargi? Sprawdzą się zapowiedzi i deklaracje? Odpowiedź na pytania, przyniesie myślę definitywnie rok 2019. Podobnie, jeżeli chodzi o rewitalizację linii kolejowej nr 182: TG-ZAW via Katowice, Lotnisko w Pyrzowicach. Prace projektowe, planistyczne, uzgodnienia są w toku i postępują do przodu.

Na pewno Prezydent Miasta – Witold Grim, kontynuuje i przygotowuje budowę kolejnych odcinków małej obwodnicy miasta, a więc drogi łączącej wylot z miasta w kierunku Myszkowa, strefę ekonomiczną SAG „A”, rondo na DK78 (przy budowanej galerii) aż do drogi wylotowej w kierunku Dąbrowy Górniczej (via Turza, Ciągowice). Odcinek od SAG „A” do ronda na DK78 został oddany do użytku w 2017r.

Po dużym zainteresowaniu w latach poprzednich programem PONE – Program Obniżenia Niskiej Emisji, komisja ochrony środowiska, wnioskowała o złożenie wniosku przez gminę, gdy pojawi się taka możliwość dofinansowania w Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego. Program PONE miał dofinansowanie w proporcjach wkładu finansowego: gmina ~ 60% - mieszkaniec ~ 40%. Obecny program zakłada dofinansowanie w proporcjach: województwo/UE ~ 85% - mieszkaniec ~15%. Na ten moment, program odnawialnych źródeł energii jest w trakcie realizacji. Ponad tysiąc wniosków mieszkańców zostało złożonych do UM w Zawierciu. Następuje teraz weryfikacja wniosku przez Śląski Urząd Wojewódzki. Wiosną 2019 r. planowana jest realizacja, czyli montaż odnawialnych źródeł energii na posesjach, jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki i ŚUW przyzna dofinansowania.

Zrealizowana została w całości trzecia inwestycja. Była ona kontynuacją zaczętego projektu już w latach ubiegłych, którego idea (pomysł) zrodziła się w Samorządzie Mieszkańców dz. Kromołów. Ówczesnym włodarzom miasta i radnym przedstawił go Jan Sygiet. Celem pomysłu/projektu było stworzenie ciągu chodników pieszo-rowerowych, z doświetleniem, łączących dzielnice Zawiercia (centrum miasta) z dzielnicami ościennymi. Przez kolejne lata dobudowywano fragmenty chodników i montowano słupy z oświetleniem. Zabieganie mieszkańców dz. Kromołów i Sołectwa Łośnice o upragniony chodnik (ostatnie fragmenty) spotkało się ze zrozumieniem u Prezydenta Miasta, Rady Miejskiej oraz Starostwa Powiatowego wraz z Powiatowym Zarządem Dróg. Głównie ze względu na bezpieczeństwo pieszych powstał ciąg pieszy, który w połączeniu z istniejącą infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów utworzył pętlę łączącą dzielnice Zawiercia: Centrum, Żabki, Zuzanka, Wierczki, Łośnice, Kromołów, Wydra Zielona, Warty, Dworzec PKP. Dzisiaj zarówno piesi, rowerzyści jak i osoby biegające chętnie korzystają z tej trasy.

I tak pokrótce podsumowałem główne kwestie, jeżeli chodzi o pracę w Radzie Miejskiej w minionych latach, w których brałem udział.

W kolejnym artykule podsumuję inwestycje i wydarzenia z naszej dzielnicy.

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template