Strona główna Samorząd Mieszkańców Z prac samorządu półmetek kadencji samorządowej

półmetek kadencji samorządowej

 

Jesteśmy praktycznie na półmetku pracy obecnej kadencji Rady Miejskiej w Zawierciu oraz Prezydenta Miasta. Jest to dobry czas do podsumowania tych 30 miesięcy. Trudnych miesięcy. Szczególnie tych ostatnich 12 miesięcy…

Był to również okres w którym wielu wspaniałych społeczników Kromołowskich odmeldowało się na wieczną wartę… staramy się kontynuować ich dzieło…

Jeżeli chodzi o naszą dzielnicę, praktycznie cały czas od 2016r. trwały ciągłe starania się i zabiegania o najważniejszą inwestycję dla mieszkańców, czyli obwodnice miast Zawiercie i Poręba. Praktycznie od roku jest to bardziej monitorowania i „śledzenie” kolejnych kroków. Trwających już prac. Głównym momentem było podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji. Inwestor jakim jest GDDKiA o/K-ce podpisał  umowę z firmą „Kobylarnia” - grupa MIR-BUD i w ciągu mijającego roku powstały projekty, dokumentacja i w chwili obecnej trwa wydawanie decyzji ZRID, czyli pozwolenia na budowę I odcinka: Siewierz – Zawiercie / węzeł Kromołów. Zaraz po wydaniu decyzji nastąpią prace budowlane. Oczywiście dla mieszkańców miasta najważniejsze jest rozpoczęcie prac w terenie, a dla mieszkańców dz. Kromołów najważniejszy etap prac to II odcinek od węzła Kromołów do węzła Kalinówka. Projektowanie tego odcinka, przez firmę „Multiconsult Polska” jest już na ukończeniu. W tym miesiącu odbywać się będą pierwsze spotkania z właścicielami posesji prywatnych na przebiegu projektowanego korytarza drogi. W ostatnich miesiącach odbywały się wytyczenia geodezyjne w terenie. W trzecim kwartale tego roku planowane jest złożenie wniosku o ZRID wraz z całą dokumentacją a w pierwszym kwartale 2022 roku ogłoszenie przetargu na wykonanie prac. Przypomnę, że I odcinek jest realizowany w systemie projektu-buduj a II odcinek w systemie projektuj a potem buduj. Czyli wycena do przetargu będzie na bazie jednego projektu. W tym miejscu jeszcze raz dziękuję szczególnie paniom: Ewie Malik – poseł na Sejm RP oraz Małgorzacie Benc – obecnie zastępcy Prezydenta Miasta Zawiercie oraz miejscowym, zawierciańskim przedsiębiorcom wraz z GDDKiA o/K-ce za wspierani od samego początku na tej inwestycji. Doprowadzenia jej do realizacji. Za cenne wskazówki dziękuję pani Ewie Tomali-Boruckiej, byłej dyrektor GDDKiA w Warszawie. Na kolejnych etapach włączyła się pani Danuta Nowicka oraz pan Robert Warwas – posłowie na Sejm RP, a także włodarze miasta Zawiercie – były prezydent Witold Grim oraz obecny prezydent Łukasz Konarski a także Burmistrz Poręby Ryszard Spyra wraz ze Starostą Powiatu Zawierciańskiego Gabrielem Dorsem.

Drugą bardzo ważną inwestycją, która „ślimaczyła się” od kilku lat był rewitalizacja linii kolejowej nr 182 ZAW-TG. Po rozwiązaniu umowy przez PKP z warszawsko-madryckim konsorcjum projektowaniem zajęła się stricte Polska firma i czego skutkiem jest już obecnie trwająca inwestycja, wykonywane prace na poszczególnych etapach. Jak może państwo  śledzą w lokalnych mediach, social mediach prace, jak się to mówiło - idą pełną parą…

Jeżeli chodzi o bardziej bliższe inwestycje dzielnicowe, to w tym czasie został zlecony przez Urząd Miejski w Zawierciu i wykonany chodnik po jednej stronie na ul. Staromiejskiej. Na Rynku została zamontowana altana. Dodatkowo PUK wykonało wybrukowanie podłoża. A mieszkańcy po przekazaniu drewnianych siedlisk przez sponsora zamontowali je na ławkach – wymieniając stare deski. Swoje oblicze zmienił przystanek główny, który stał się centrum przesiadkowym z nowymi wiatami, tablicą świetlną, ławkami, nową nawierzchnią brukową. Prace wykonane na przystanku były jednym z elementów dużego projektu Miasta Zawiercie -  Ride & Bike. Drugą składową są ścieżki pieszo-rowerowe. Jedna z nich po śladzie jurajskiego szlaku rowerowego Orlich Gniazd przebiega przez naszą dzielnicę. Dzisiaj jej fragment, stał się ulubionym odcinkiem spacerów, jazdy na rowerze mieszkańców. Na obiektach sportowych odmalowany został budynek klubu sportowego. W kosztach partycypował OSiR oraz klub LKS. Szatnie zostały wyposażone w nowe meble, szafki, ławki. Cześć prac zostały wykonane przez trenera i kierownika drużyny oraz pracowników OSiR.

Podobnie zamontowanie piłko-chwytów. Wykonanie pomieszczenia gospodarczego. Dzięki wsparciu sponsorów i pracom wykonanym przez działaczy, zawodników, mieszkańców nowe boisko zostało wyposażone w siatki „łapiące piłki”. Bez wsparcia dobroczyńców i własnych prac nie byłoby to wszystko możliwe.

Przez ostatnie trzy lata dzięki pomocy pani Joanny i Karola klub otrzymuje środki z „Programu Klub” – Ministerstwa Sportu i Turystyki. W ubiegłym roku dzięki inicjatywie zawodników klub wziął aktywnie udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Przekazał środki finansowe dla potrzebującej rodziny. Myślę, że w tym roku będzie podobnie. Rok 2019 to również pasmo sukcesów drużyny juniorów zwieńczone awansem do II Ligi Wojewódzkiej Juniorów – grupa północna. W nagrodę młodzi piłkarze wyjechali na zgrupowanie do Hiszpani – na Costa Brava. Wyjazd ten był możliwy dzięki wsparciu Rodziców a przede wszystkim pana Piotra Jurczyka – firmy „INTERCOR”.

W tym miejscu chciałbym podziękować również Stowarzyszeniu „Armia Jurajskich Serc” za to że przy okazji swoich akcji zawsze pamiętają o najstarszej dzielnicy Miasta Zawiercie i przyjeżdżają na tereny przy źródłach, przy boiskach.  

W każdym roku prace w dzielnicy wykonuje RPWiK. Są to głównie wymiany starej sieci wodociągowej. Tak dzieje się też w tym roku. Cały czas uzupełniane jest oświetlenie w dzielnicy. Wymieniane są kolejne słupy i montowane dodatkowe nowe oprawy oświetleniowe. Dzięki pracom wykonanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie a także OSP Kromołów zostało uporządkowane koryto rzeki Warty. ZKM wespół z WNGMiT wstawili nową wiatę przystankową na ul. Siewierskij oraz naprawili przystanki, które uległy uszkodzeniu (wiatr). PUK zamontowało ławki przy dwóch przystankach.

W chwili obecnej rozpoczęły się prace przy przebudowie ul. Nad Wartą. W ubiegłym roku wykonano na tej ulicy wymianę sieci wodociągowej. Przebudowana jest w chwili obecnej ulica Łośnicka wraz z odcinkiem ul. Filaretów. Składane od lat wnioski, odbyte rozmowy, konsultacje w końcu się realizują. Jest to jedna z głównych arterii miasta. 

Zawsze w naszej dzielnicy było sporo wydarzeń kulturalnych: koncertów, wieczorów muzycznych, poetyckich – Muzyczny Kromołów, rocznice narodowe, świąteczne muzykowanie. Nowe wydarzenia w roku 2019 bardzo przypadły do gustu mieszkańcom. Niestety rok 2020 i obecnie trwający ze względu na obostrzenia koronowirusowe wyeliminował nas z życia kulturalnego. Możemy mieć tylko nadzieję, że szybko powrócimy do dobrych czasów… a w tym roku m.in. 25-lecie RZF „Kromołowianie” i 75-lecie LKS „Źródło” Kromołów.

Na zakończenie chciałbym podziękować za dotychczasową współpracę dobroczyńcom, filantropom, sponsorom, osobom, firmom, mieszkańcom życzliwym naszej dzielnicy. Dziękuję również samorządowcom: włodarzom miasta i powiatu, radnym miejskim i powiatowym oraz wszystkim pracownikom UM w Zawierciu, Starostwa Powiatowego a także pracownikom jednostek gospodarczych miasta i powiatu.

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template