Strona główna Kultura Wydarzenia kulturalne 820 lat lokacji Kromołowa w oczach młodzieży z Gimnazjum nr 6 i popularnej SP 13

820 lat lokacji Kromołowa w oczach młodzieży z Gimnazjum nr 6 i popularnej SP 13

Dzisiaj w naszej placówce oświatowej jaką jest Zespół Szkół – Gimnazjum nr 6 i Szkoła Podstawowa nr 13 (dla mnie zawsze będzie to „13-tka”) odbyły się obchody 820-lecia lokacji naszej małej Ojczyzny jakim jest Kromołów, co zostało podkreślone na dzisiejszej akademii przez Dyrektora Szkoły pana Andrzeja Wilka, który poprzez szkołę i klub sportowy jest związany z naszą dzielnicą już ponad 20 lat. Prezentacje i występy uczniów przygotowane zostały przy dużym wsparciu i udziale pani Magdaleny Dymek i pani Beaty Kowalczyk – pedagogów kromołowskiej szkoły, a historyczną poprawność koordynowała pani Jolanta Moryń – zastępca Dyrektora Zespołu Szkół. Przy okazji pozwolę sobie w imieniu byłej klasy VIII „B”, byłych wychowanków pozdrowić serdecznie Panią Dyrektor.

Uczniowie występujący na scenie wprowadzili i przenieśli widzów – młodzież, mieszkańców – w czasy najdawniejsze, w okres osiadania ludności, naszych przodków na ziemiach przy rzece Warcie, w czasy powstania Kromołowa. Legendy i historyczne fakty przypomniały nam naszą tożsamość, nasze pradzieje. Wykonano bardzo piękne makiety przedstawiające dawniejszą zabudowę i zabytki. Można je zobaczyć na szkolnym korytarzu wraz z wystawą fotograficzną. Uwagę przykuwała również dekoracja sali gimnastycznej, przywieszone w niej prace plastyczne, które wykonane zostały przez młodsze dzieci wraz z rodzicami oraz młodzież i grono pedagogiczne, a przedstawiały zabytki naszej dzielnicy. Ja doliczyłem się 44 prac w formacie A3 oraz 16 prac na większym formacie. Na środku sali, na tablicy do koszykówki widniała flaga Kromołowa. Jeden z rysunków wydał mi się bardzo oryginalny i zwracający uwagę, a przedstawiał butelkę w której umieszczono, „zamknięty” Kromołów z jego zabytkami, a który to Kromołów przy „wylewaniu się” z niej połączony był z globem ziemskim siecią/nicią/nerwami stając się integralną częścią świata, a uruchamiając swoja wyobraźnię – wszechświata, kosmosu, galaktyki. I widniał nad nim napis: KROMOŁÓW – WYTRAWNA CZĄSTKA ŚWIATA. Czytając można by powiedzieć, że jest to najkrótsza encyklopedyczna definicja naszej miejscowości, w dobrym tego słowa znaczeniu i mówiąca wszystko zwięźle, dosadnie i łatwa w zapamiętaniu… oczywiście, każdy może interpretować ten rysunek inaczej i wedle swojego uznania, ale co by nie powiedzieć jest on oryginalny i uniwersalny (zdjęcie rysunku i pozostałe, poniżej tekstu).

Inscenizacja legendy o rycerzu Cromolu i jego świcie, towarzyszach podróży, którzy byli spragnieni napicia się wody pokazała jak pierwszy raz wybiło źródło rzeki Warty i zawiązała się osada mająca nazwę wywodzącą się od owego rycerza. Inscenizację tą przygotowali uczniowie VI klasy. Krótka „sztuka teatralna” młodzieży z I klasy gimnazjalnej przypomniała i zarazem uwidoczniła, jak na Dworze Kromołowskim przygotowywano się w pośpiechu do przywitania i podjęcia gościną przez stryjeczną siostrę króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego podążającego do Krakowa. W Kromołowie gościł również król Jan Kazimierz, jak podają historyczne przekazy i zarazem potwierdzają, że Kromołów znany był na królewskich dworach, a waleczność, patriotyzm i umiłowanie polskiej ziemi, Ojczyzny przez jego mieszkańców snuła się opowiastkami nie tylko po polskiej ziemi, ale również tej poza naszymi granicami.

Multimedialne slajdy z tekstami i zdjęciami przybliżyły historię Kromołowa – tego dawniejszego i teraźniejszego. Dzieje powstania i funkcjonowania Szkoły, szczególnie w trudnych czasach II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Początki powstania i działalności LKS Źródło Kromołów a także bogatej, ponad 100-letniej tradycji OSP Kromołów, która zawsze stała i stoi na straży dobytku mieszkańców naszej dzielnicy. Kapitalne zdjęcia pokazały naszą dzielnicę z „lotu ptaka”. Na koniec akademii w „dwóch aktach” (cała trwała blisko dwie godziny) strażacy OSP Kromołów z prezesem Andrzejem Domagałą na czele zaprezentowali pokaz ratownictwa medycznego.

Kulminacyjnym punktem dzisiejszych uroczystości miało być „wbicie drzewca” z herbem Kromołowa na malowidle Dworu Kromołowskiego, ale niestety pogoda (padający deszcz) pokrzyżowała plany organizatorów i sprawiła, że proporzec znajdzie się na swoim miejscu jutro, tj. w dniu 25 października 2013 r. o godzinie 10:00 przy wokalnym „akompaniamencie” ZF „Kromołowianie”, który już dziś dał pokaz sowich możliwości i talentu.

Kończąc relację z popularnej „SP13” życzę nam wszystkim z okazji 820-lecia samych dobrych dni spędzonych w Kromołowie. Uczniom naszej szkoły wiele radości z nauki (warto się uczyć) i godzin spędzonych w szkole (będziecie do niej chcieli wrócić…), a przede wszystkim, aby mury tej szkoły wychowywały następców tych, których nazwiska zostały dzisiaj niejednokrotnie wymienione na ekranie, przez mikrofon, a którzy działali na rzecz KROMOŁOWA i jego mieszkańców. Którzy, poprzez swoje osiągnięcia społeczne, naukowe, sportowe, zawodowe, poprzez filantropijne działania przyczyniali się i przyczyniają cały czas do lepszego wizerunku naszej dzielnicy i lepszego życia jej mieszkańców. Niech Kromołów będzie dla nas wszystkich dumą i nie wstydźmy się być Jaśkami Kromołowskimi.

Bo Jaśki jak pokazuje historia to dobrzy i dzielni ludzie, o czym chyba nie do końca wiedział pan red. W. Pacula z Radia Katowice, przytaczając pewna anegdotę podczas inauguracji Zawierciańskiego Roku Kultury 2013/14 w MOK w Zawierciu. Uśmiechnijmy się i róbmy swoje…

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template