Strona główna Kultura

Kultura

REZUREKCYJNE GRANIE ORKIESTRY DĘTEJ

Wpisany przez Mariusz Golenia poniedziałek, 18 kwietnia 2022 15:33

 

Po wielu latach przerwy na porannej rezurekcji zagrała orkiestra dęta. Tak jak to dawniej bywało. Taka była tradycja, kolei rzeczy. Na pewno dla wszystkich uczestniczących w porannej świątecznej Mszy Świętej było to zaskoczeniem, ale również powrót myślami do poprzednich lat. W takiej atmosferze zapewne też radośniej przebiegała procesja. Dodatkowo występ po zakończeniu uroczystości, przed Kościołem sprawił nam wiele radości i wprowadził w dobry nastrój. Podobnie jak to miało miejsce w tygodniu – w środę – kiedy orkiestra swoją próbę miała w dużej altanie na terenach rekreacyjnych. Dźwięk instrumentów dętych, melodie słyszalne były na Osiedlu Bloków Wspólnot Mieszkaniowych. A klienci okolicznych sklepów z niedowierzaniem nastawiali ucha, do granych melodii rozrywkowych. Oby więcej takich prób Panów Muzykantów na świeżym powietrzu… szczególnie teraz wiosną i latem.

Za niedzielną inicjatywę słowa uznania i podziękowanie należy skierować do Panów grających w orkiestrze i ks. proboszcza Krzysztofa Fidury, ale również druhów z OSP Kromołów, OSP Karlin oraz OSP Łośnice za stawienie się z pocztami sztandarowymi oraz dla Pań i Panów z parafialnego chóru pod dyrygenturą Karola Hadrycha - organisty. Tak krzewi się tradycję i kulturę regionu...

 

 

 

KONCERT WIELKOPOKOLENIOWY PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Wpisany przez Mariusz Golenia wtorek, 23 listopada 2021 18:08

 

W dniu 11 listopada 2021 r. w parafialnym Kościele odbył się koncerty pieśni patriotycznych. Zorganizowanie koncertu było związane z inicjatywą Księdza Proboszcza Krzysztofa Fidury oraz organisty Karola Hadrycha wraz z Parafialnym Chórem w ramach projektu „Międzypokoleniowy Rozwój Umiejętności Artystycznych w Zawierciu - Kromołowie”. Po odprawieniu Mszy Św. Za Ojczyznę przez kapelana ppłk Szczepana Madonia, poprzedzonej odśpiewaniem Hymnu Narodowego, mogliśmy wysłuchać niezapomnianych patriotycznych pieśni, które podtrzymywały na duchu, krzepiły, wznosiły na wyżyny. Takie świętowanie Święta Niepodległości zapewne pobudza ducha w narodzie, w naszej lokalnej społeczności. Warto pamiętać. Mieć szacunek dla bohaterów, żołnierzy, obywateli. Miło było popatrzeć w telewizyjnych relacjach jak wiele Polaków, szczególnie dzieci, młodzież właśnie w ten sposób spędziło ten dzień. Szkoda, że u nas zabrakło większego grona najmłodszego pokolenia w ten słoneczny piękny dzień. Należy wyciągnąć wnioski z tej lekcji i za rok stawić się do apelu… wielopokoleniowego…

Dziękując za przybycie naszych przyjaciół z sąsiednich dzielnic oraz Prezydenta Miasta Łukasza Konarskiego zapraszamy do naszej dzielnicy przy okazji kolejnych podobnych spotkań. Może kolejną okazją będzie kolędowanie???

 

 

zdjęcia: https://www.zawiercie.eu/aktualnosci/9304

 

 

 

 

 

   

JUBILEUSZ 25-LECIA RZF "KROMOŁOWIANIE"

Wpisany przez Maria Syncerz, Mariusz Golenia sobota, 23 października 2021 19:48

 

W dniu 2 października 2021 r. Regionalny Zespół Folklorystyczny „KROMOŁOWIANIE” świętował swoje 25-lecie istnienia. Spotkanie z jubilatami odbyło się w Pałacyku nad Wartą. Było wiele wspomnień. Prezentacja archiwalnych występów, zdjęć. Zespół wykonał krótki recital – wspomnienie nie zapomnianych melodii. A następnie Pan Stefan Markowski umilił spotkanie swoją muzyką i występem.

Było wiele życzeń. Uśmiechów. Łez – ale z radości. Wspomnień. Wspólne śpiewanie, biesiadowania jak pokazało sobotnie popołudnie było bardzo wszystkim potrzebne. Atmosfera w Pałacyku była radosna przez cały czas trwania jubileuszu… Oczywiście nie zabrakło na jubileuszu założycieli zespołu, prowadzących zespołu: Pani Grażyny Ferdyn i Pana Stefana Markowskiego a przede wszystkim „ikon” zespołu: Pani Mari Syncerz, Pani Anny Kozłowskiej oraz Pani Barbary Pędzik. Na jubileuszu pojawili się również mieszkańcy, którzy byli członkami zespołu i wspólnie występowali na scenach prezentując lokalny folklor.

Z życzeniami pojawili się: Barbara Kozioł – wice Starosta Powiatu Zawierciańskiego wraz z Łukaszem Konarskim – Prezydentem Miasta oraz powiatowi i miejscy radni: Małgorzata Machura, Andrzej Wilk, Martyna Gajos i Mariusz Golenia a także Iwona Kuźniak z Wydziału Promocji i Współpracy z NGO Starostwa. Kromołowskich Przedsiębiorców wspierających zespół reprezentował Pan Stefan Rotarski. Jak zwykle dopisali przedstawiciele miejscowych organizacji społecznych zaproszeni przez Panią Marię. Z Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów pojawił się Włodzimierz Czech – Przewodniczący SMDK. Ochotniczą Straż Pożarną - OSP Kromołów reprezentowali druhny i druhowie na czele z prezesem Andrzejem Domagałą. Towarzystwu Sympatyków Kromołowa przewodził Pan Aleksander Bąba. LKS Źródło Kromołów reprezentował prezes Kazimierz Miśta. Oczywiście SP-13 była reprezentowana przez Dyrektora Szkoły.

RZF „Kromołowianie” dziękuje serdecznie wszystkim za udział i miłą atmosferę. Podobnie jak w przypadku sierpniowego jubileuszu LKS Źródło o kulinaria zadbała Pani Basia z Bogusią… a w przygotowaniu sali pomogły druhny i druhowie z OSP Kromołów.

Powyższe wydarzenie udało się zrealizować dzięki wsparciu społeczności lokalnej. Za pomoc finansową RZF „Kromołowianie” składa najserdeczniejsze podziękowania na ręce: Elżbiety i Piotra Jurczyk – „INTERCOR”, Olgi i Stefana Król - „KRÓLMET”, Anny i Stefana Rotarskich - „ANRO”, , Miłosza Lendora - „MONTOMET”, Marii i Włodzimierza KRÓL - „KRÓL-POL”, Edmunda oraz Pawła Zygmańskich – „IGLO”, Zofii Król-Stanickiej – „DELIKATESY ABC”, Kamili i Damiana Czapla – „ŻABKA”, Agnieszki Krok – „SPAR”, Janiny Chmurskiej oraz Pauliny i Mariusza Golenia.

Poniżej przedstawiam Państwu linki do relacji z tego wydarzenia, gdzie znajdą Państwo również wiele zdjęć.

https://zawiercie.powiat.pl/aktualnosci/25-lat-regionalnego-zespolu-folklorystycznego-kromolowianie.html

https://www.facebook.com/100063454074503/posts/271974324927701/?app=fbl

https://www.facebook.com/768478353195048/posts/4572959776080201/?app=fbl

 

   

25-lecie RZF "Kromołowianie" - kartki z historii...

Wpisany przez Stefan Markowski, Mariusz Golenia środa, 22 września 2021 15:56

 

Przed nami 25-lecie Regionalnego Zespołu Folklorystycznego "KROMOŁOWIANIE"

Kartami historii podzielił się z nami Pan Stefan Markowski, który opiekuje się i prowadzi zespół. Przed Panem Stefanem zespół prowadziła do 2002 roku Pani Grażyna Ferdyn. Pani Grażyna była też współzałożycielką wraz z Panią Anną Kozłowską, która przewodziła grupie przez 5 lat. Następnie stery na kolejne 20 lat przejęła Pani Maria Syncerz.

Zespół zapisał wspaniałą historię na deskach estradowych dzielnicy, miasta, powiatu, regionu, województwa, Polski, Europy... 

Znakiem rozpoznawalnym jest współorganizowany przez zespół coroczny "JARMARK KROMOŁOWSKI"

Nie zapomnę jak spotkałem się niespodziewanie z zespołem w Kazimierzu Dolnym w 2006 roku... Jadąc z Lublina, zatrzymaliśmy się z Żoną w urokliwym miasteczku. Siedzimy sobie na rynku w Kazimierzu, oglądam na telebimie mecze MŚ z udziałem Argentyny a tutaj ktoś klepie mnie po ramieniu... RZF "Kromołowianie" właśnie kierował się na scenę Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dln. nad Wisłą... więc zawiesiłem oglądanie transmisji i przenieśliśmy się na "trybuny" przed scenę... i to był występ !!! Nawet Józef Broda był pod zachwytem. 

Gratulując ZESPOŁOWI 25 urodzin, życzę jednocześnie wielu jeszcze pięknych występów i kontynuacji "dzieła" zapoczątkowanego ćwierć wieku temu przez młode pokolenie...

Materiały poniższe zostały udostępnione przez Pana Stefana Markowskiego. A jest jeszcze tego wiele u Pana Stefana...całe archiwum, płyt, plakatów z Jarmarków, zdjęć...

https://youtu.be/y9QRCj0aIsU
https://youtu.be/RPoq9l8IdyM
https://youtu.be/6Nidm9Jckzs
https://youtu.be/0ZR7C2jvcCI

 

 

   

Kolejny jubileusz tego roku… RZF "KROMOŁOWIANIE"

Wpisany przez Mariusz Golenia czwartek, 16 września 2021 19:06

   

Strona 1 z 12

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
joomla template