Strona główna Interwencje mieszkańców

Inwencje mieszkańców

odnowiona ławka na rynku - inicjatywa mieszkańców

Wpisany przez Mariusz Golenia piątek, 21 czerwca 2019 18:11

 

W kwietniu zostały zdemontowane przez PUK Zawiercie stare siedliska ławek kamiennych na Rynku w Kromołowie. Leciwe drzewo spróchniało. Z inicjatywą zamontowania nowych wyszli mieszkańcy z okolic Rynku, którzy wolne chwile spędzają na rozmowach przy studni. Z tartaku pozyskane zostały „kantówki”, które zostało oheblowane i pomalowane impregnatem. Przygotowane do montażu.

W tym miejscu chcę podziękować za przekazanie nie odpłatne kantówek jednemu z tartaków a Mateuszowi Burzyńskiemu - „Automat” - za przekazanie nie odpłatnie impregnatu.

Największe słowa uznania kieruję do panów: Jana Iskierki oraz Marka Kaziroda za przygotowanie drzewa, pomalowanie oraz zamontowanie nowego siedziska na jednej z ławek (kamiennej podmurówce). Efekt wykonanych prac możecie Państwo zobaczyć na zdjęciach. Zostały poczynione starania o kolejne pozyskanie kantówek, ponieważ mieszkańcy Rynku stwierdzili, że jak będzie materiał sami wszystkie ławki odnowią. Jak mówią: „…mamy dużo czasu na emeryturze. Pomału się zrobi”

Muszę dodać, że dzięki okolicznym mieszkańców i służbom UM w Zawierciu (m.in. PUK Zawiercie) Rynek jest zadbany. Jest utrzymany porządek. I tak to chyba powinno wyglądać, czyli wszyscy powinniśmy dbać o wspólne dobro. Teraz mieszkańcy czekają na zakup i ustawienie małej altany, co przy okazji wizyt na Rynku oraz zebrania w Pałacyku potwierdził Prezydent Miasta – Łukasz Konarski oraz Sekretarz Miasta - Agata Jarza - Korpyś.  

P.S. wzór z mieszkańców Rynku powinna czerpać młodzież, która niestety zostawia po sobie delikatnie mówiąc bałaga w miesjcach publicznych. A szczególnie w dużej altanie na terenach rekreacyjnych. Oczywiście jest to "wąska grupa nastolatków". A koszy jest w pobliżu wiele i są blisko - nawet jeden przy altanie. Nie wspomną już o "wpisach - rycinach" na ławkach, stołach i konstrukcji. Napisy te nie są do zacytowania. Ich "poziom" jest delikatnie mówiąc - płytki intelektualnie. Sprawa została zgłoszona do naszego aspiranta Dzielnicowego KPP w Zawierciu. Osoby są znane Dyrekcji Szkoły (monitoring to potwierdził). 

 

 

Kratka ściekowa w centrum

Poprawiony: piątek, 20 lipca 2012 02:20 Wpisany przez Administrator wtorek, 03 lipca 2012 00:53

Celem rubryki "Interwencje mieszkańców" jest zwórcenie uwagi na różne sprawy dotyczące naszej miejscowości, które wymagają dyskusji, interwencji czy wręcz bulwersują. Pierwsza sprawa dotyczy kratki ściekowej, a następne mogą dotyczyć infrastruktury, dróg, chodników, kanalizacji, oświetlenia ulicznego czy dzikich wysypisk śmieci. Zachęcam mieszkańców o przesyłanie informacji o tego typu sprawach, wszystkie sygnały w postaci opisu (oraz w miarę możliwości fotografii) proszę przesyłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Sprawa dotyczy kratki ściekowej w centrum Kromołowa umiejscowionej niedaleko głównego przystanku, tuż przy bramie wjazdowej z tyłu sklepu "SPAR". Leży ona na łuku drogi w miejscu o dość dużym natężeniu ruchu. Asfalt w okół niej jest popękany, a metalowa rama wykrzywiona. Przy kratce istnieje dość duża wyrwa w asfalcie (widoczna na zdjęciu), która stanowi pewne zagrożenie dla przejeżdżających pojazdów. Za każdym razem gdy przejeżdża samochód słychać charakterystyczny metaliczny trzask, co jest denerwujące.
W pewnym dniu kratka od strony chodnika była wywrócona i ustawina pionowo. Prawdopodobnie jeden z samochodów dostawczych podczas manewru wjazdu do bramy sklepu wywróciła ją. Przez kilka godzin ustawiona na sztorc stwarzała zagrożenie w ruchu ulicznym.
Sprawa została zgłoszona do Urzędu Miasta w okolicach 25 maja (zdjęcia pochodzą z tego okresu), a więc przeszło miesiąc przed napisaniem tego artykułu. Do tej pory bez odzewu.


 

W dniach 5, 11 i 12 lipca podjęte zostały prace naprawcze. Metalowa rama została wymieniona, stary asfalt wokół kratki został wycięty i wylano nowy. Cieszymy się z pozytywnego efektu zakończenia prac.

 

   
joomla template