Strona główna LKS Źródło Kromołów

LKS Źródło Kromołów

Informacje o klubie

Herb LKS Źródło KromołówNAZWA: Ludowy Klub Sportowy Źródło Kromołów
ROK ZAŁOŻENIA: 1946
BARWY: czerwono - zielone
SEKCJE: piłka nożna
  ROZGRYWKI: Klasa A 2013/2014, grupa: Sosnowiec
ADRES: ul. Browar 7, Zawiercie-Kromołów 42-431
STADION: pojemność - 450 miejsc / oświetlenie - brak / boisko - 100 m × 65 m
TEL: 695 107 261
STRONA INTERNETOWA: www.zrodlokromolow.zafriko.pl
E-MAIL: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Prezes: Kazimierz Miśta
Prezes honorowy: Kazimierz Borowik
 Trener seniorów: Bogdan Szadkowski
 Trener juniorów:
Trener trampkarzy: Łukasz Zamora
Kierownik drużyny oldbojów: Bogusław Radkowski
Gospodarz klubu: Adam Sobczak

Główne kierunki działania:

 • Szkolenie dzieci, młodzieży i osób dorosłych w zakresie piłki nożnej.
 • Udział w rozgrywkach sportowych.
 • Organizowanie imprez sportowych.
 • Zagospodarowanie czasu wolnego oraz propagowanie sportu i aktywnego spędzania czasu.
 • Dostarczanie społeczności lokalnej możliwości ciekawego spędzania czasu.
 • Propagowanie zdrowego stylu życia i kultywowanie więzi lokalnych.

 • Stadion Źródła Kromołów
 • Stadion Źródła Kromołów

Największe Osiągnięcia

III miejsce - IV Liga w sezonie 2004/2005, grupa: śląska I.
Awans do IV Ligi 2002/2003.
Awans do Ligi Okręgowej 2001/2002.
Puchar Podokręgu Sosnowiec 2007/2008 oraz 1/2 finału Puchar Polski 2007/2008, grupa: Śląski ZPN.
Wysokie miejsca w turniejach międzynarodowych na Słowacji i w Czechach.
II miejsce w Halowych Mistrzostwach Zagłębia Seniorów im. W. Mazura.
Puchar Juniorów Podokręgu Sosnowiec 2004/2005 oraz Finał Juniorów Podokręgu Sosnowiec 2008/2009.

Historia

Ludowy Klub Sportowy „Źródło” Kromołów powstał w 1946 roku z inicjatywy ludowych działaczy sportowych Kromołowa, którym przewodniczył Pan Edward Kopeć.

Rok 1946 to początek powstania LZS „Kromołów”. Mecze rozgrywano na boisku obok ówczesnej szkoły podstawowej przy ul. Siewierskiej i ulicy Piaskowej zwanej „górkami”. Założycielem był Edward Kopeć, który był właścicielem piekarni. Pomagał mu jego syn Edward, który był jednocześnie kapitanem zespołu i organizatorem. Rozgrywano mecze towarzyskie z zespołami sąsiednich miejscowości jak Pilica, Ogrodzieniec, Łazy, Borowe Pole, a także z drużynami z Zawiercia: KS „Warta”, KS „Unia”, KS „Włókniarz”, LZS „Żeromski” (klub szkolny).

W zespole LZS „ Kromołów” występowali zawodnicy, którzy uczyli się w zawierciańskich liceach lub pracowali w zakładach pracy na terenie Zawiercia i Kromołowa. Wymienić tu trzeba takich zawodników jak: Burzyński T., Kwapisz Stanisław, Jakubek J., Pałuchowski Stanisław, Lendor Stanisław, Czernecki Czesław, Piechowicz A., Mucha E., Kopeć Edward, Laber K., Zygmański Teodor.

Na mecze licznie przychodzili mieszkańcy Kromołowa, a także orkiestra od Pana Kopcia, która podczas meczu grała pieśni i zagrzewała zawodników do walki na boisku.

W 1946 roku rozegrano mecz z KS „Wartą” Zawiercie, która później walczyła o awans do I ligi – wynik 6:0 dla Warty.

W 1950 roku boisko zostało przeniesione na podarowany przez Józefa Bilnickiego plac obok powstającej szkoły podstawowej (ul. Filaretów), aby zapewnić dzieciom i młodzieży teren do uprawiania ćwiczeń z WF-u. W dalszej kolejności w porozumieniu z Wydziałem Oświaty w Zawierciu wydzielono teren dla Klubu, na którym wytyczono boisko do gry w piłkę nożną. Ogromny udział w zorganizowaniu samego boiska miał Mirosław Skipirzepa, który wspólnie z innymi działaczami jak: Antoni Miśta, Adam Misior, Roman Rotarski, Henryk Stolarski czy Stanisław Sobalkowski i Henryk Sobalkowski, walczyli aby teren był wykorzystywany jako plac ćwiczeń dla dzieci jak również służył dla piłkarzy. W 1951 roku zabrano ten obszar na działkę dla Spółdzielni Ogrodniczej z Myszkowa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych działaczy jak i części ludzi z Powiatu, a w szczególności członkom Rady Gminy Kromołów teren ten odzyskano do uporządkowania obszaru, na którym miało powstać prawdziwe bosko do piłki nożnej. Działalność Klubu została rozkręcona dzięki powstaniu Związków Sportowych w Polsce. Przystąpiono do organizacji klas rozgrywkowych. W wyniku tych działań klub LZS Kromołów zostaje zgłoszony do rozgrywek mistrzowskich najpierw w klasie „C”, a następnie w klasie „B” na terenie Powiatu Zawierciańskiego. Prezesem Klubu zostaje Marian Kołodziejek.

Drużyna LZS Kromołów występując w klasie „B” rozgrywa mecze z takimi drużynami jak: KS „Mystal” Myszków, KS „Unia” Myszków, LZS Mrzygłód, LZS „Przemsza” Siewierz, KS „Łazowianka” Łazy, KS „Stal” Poręba, „Huta” Zawiercie, „Włókniarz” Zawiercie, KS „Stal” Borowe Pole, KS „ Unia” Zawiercie (Huta Szkła), „Światowit” Myszków.

W drużynie występują zawodnicy: Stanisław Skipirzepa, Mirosław Skipirzepa, Edward Kwapisz, Kazimierz Borowik, Kazimierz Borowik II, Stanisław Borowik, Zdzisław Lendor, Józef Laber, Antoni Piechowicz, Kazimierz Cholewka, Kazimierz August, Tadeusz Socman, Piotr Mucha, Marian Szlachta, Jan Strzałka, Bolesław Zbierański, Mirosław Szczur, Ryszard Bielak, Sławomir Grzesik, Zdzisław Solski, Stanisław Piekarz, Zygmunt Zygmński, Józef Figiel, Piotr Skipirzepa, Kazimierz Gołdyń, Jerzy Straszak, Stanisław Zych oraz Józef Januszewski.

Regres tego zespołu następuje pod koniec roku 1956, ponieważ wielu zawodników zostaje powołanych do wojska, a na ich miejsce wchodzą piłkarze młodzi i niedoświadczeni. W latach 60-tych następuje połączenie z KS „Budowlanymi” Ogrodzieniec. Po krótkiej fuzji i rezygnacji ze współpracy w 1963 roku kromołowska drużyna przystępuje do rozgrywek w klasie „C” i w ciągu jednego sezonu zdobywa awans do klasy „B”. Do Zarządu i na Prezesa zostaje powołany Stefan Golenia i wspólnie z pozostałymi członkami Zarządu: Henryk Sobalkowski, Mirosław Grafowski, Stanisław Laber, Kazimierz Borowik (zajmuje się szkoleniem) oraz Tadeusz Gieszczyk prowadzili LZS Kromołów.

Zespół w 1966 roku awansuje do klasy „A” i zostaje włączony do rozgrywek w Podokręgu Częstochowa. Rozgrywa mecze mistrzowskie z takimi zespołami jak „Skra” Częstochowa, „Raków” Częstochowa, „Wiktoria” Częstochowa, „Budowlani” Częstochowa, „Sparta” Lubliniec, „Stradom” Częstochowa, „ Lot” Konopiska, „Znicz” Kłobuck, „Barbara” Częstochowa. Rok 1967 jest w historii Klubu rokiem zmian i reorganizacji. Staje się klubem mającym osobowość prawną i przyjmuje nazwę Ludowy Klub Sportowy „Źródło” Kromołów. Zostaje zarejestrowany jako stowarzyszenie sportowe w rejestrze sądowym. Rok później Przewodniczący Gminy – Stanisław Cholewka przekazuje boisko sportowe Klubowi na wieczyste użytkowanie. Z tego okresu w pamięci wiernym kibicom pozostały nie mecze ligowe, lecz mecz o Puchar Polski i to, z kim?! „Źródło” pokonało o wiele wyżej postawioną w hierarchii piłkarskiej „Wartę” Zawiercie 3:2 (1:1). Była to niespodzianka na skalę województwa. Takie spotkania pamięta się przez lata.

W okresie gry w klasie „A” Podokręg Częstochowa w drużynie występowali tacy zawodnicy jak: Stanisław Laber, Iskierka Adam, Jan Gawron, Czesław Gawron, Wojciech Kołodziejek, Janusz Kwapisz, Antoni Mucha, Edward Adamowski, Mirosław Przybyła, Marian Gryc, Leszek Rośiński, Jacek Krzyżyk, Ryszard Mieszek, Stanisław Skipirzepa, Grzegorz Kubiczek, Marian Chmurski, Leon Czernik, Kazimierz Figiel, Andrzej Mendera, Zenon Żmijewski.

Po roku gry w klasie „A” w 1968r. drużyna spadła do klasy „B”.

Zaznaczyć należy, że spadek wcale nie załamuje entuzjazmu graczy, działaczy klubowych jak i samych mieszkańców Kromołowa. W wyniku działań Zarządu Klubu jak i również Zarządu Gminy Kromołów wraz z Przewodniczącym Stanisławem Cholewką przystępują do remontu boiska. Do Zarządu Klubu zostają włączeni Antoni Jończyk i Piotr Mucha. To oni podejmują się opracowania planu i remontu boiska. Plan inwestycji zostaje zaakceptowany przez Urząd Gminy w Kromołowie oraz przez Powiatową Komisję d/s Sportu. Jest także akceptacja Rady Wojewódzkich LZS w Katowicach. Także Komisja Sportowa przy Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wydaje pozytywną opinię i przyznaje dotację na w/w remont. W związku z tym Zarząd Klubu wraz z przewodniczącym Gminy Cholewką mobilizują społeczeństwo w Kromołowie do realizacji planu. Powstaje mała trybuna, ogrodzenie, a także zostaje wysiana nowa murawa. Nasi chłopcy rozpoczynają rozgrywki w klasie „B”, a potem w "A". Pełniąc obowiązki gospodarza zawodów, z braku własnego boiska sportowego, na którym trwa remont tułają się po Ogrodzieńcu, Zawierciu. Aby skrócić tułaczkę po obcych stadionach, w okolicach Kromołowa rodzina Grabowskich udostępnia teren na tzw. „Mrowiskach”.

W sezonie 1972/1973 piłkarze „Źródła” rozegrali decydujący mecz o awans do klasy „A”, a przeciwnikiem był LZS „Olimpia” Blanowice, który został pokonany w stosunku 4:2, a Krzysztof Burzyński, Marek Kwapisz, Adam Iskierka, Andrzej Laber, Jan Laber, Krzysztof Kozak, Andrzej Mędera, Zygmunt Mędera, Kazimierz Miśta, Jan Rogoń, Marian Rogoń, Stanisław Wencel, Waldemar Wencel, Edmund Zygmański, Stefan Król, Włodzimierz Król, Ryszard Surowiec, Stanisław Mysiur, Zdzisław Gawron, Kazimierz Chłosta, Ibek Andrzej, a przede wszystkim szkoleniowiec Kazimierz Borowik mogli delektować się smakiem kolejnego powrotu do „A” klasy.

W tej klasie „Źródło” występowało do 1976 roku, przy czym przez większość lat rozgrywki prowadził powstały po raz pierwszy w Zawierciu „Podokręg Piłki Nożnej” siedzibą przy ulicy Sienkiewicza. Prezesem Podokręgu był Zenon Moryń.

W 1976 roku następuje dalsza reorganizacja rozgrywek i Klub zostaje włączony do Podokręgu Olkusz. Kadra zostaje uzupełniona takimi zawodnikami jak: Andrzej Kozłowski, Andrzej Piechowicz, Grzegorz Laber, Zbigniew Rogoń, Bogusław Radkowski, Krzysztof Kwapisz, Andrzej Gałka czy Robert Mucha. Po roku drużyna zostaje ponownie włączona do Okręgu Katowice.

Warte odnotowania jest, jako ciekawostka, że w tym czasie odbył się mecz, w którym wystąpiło w podstawowym składzie aż 9 zawodników noszących nazwisko Kwapisz - nie ułatwiało to pracy sędziemu. Pod koniec lat 70-tych następuje zmiana w Zarządzie Klubu. Z powodów osobistych odchodzi Prezes Stefan Golenia oraz ustępuje cały Zarząd w osobach: Mirosław Grabowski, Henryk Sobalkowski, Tadeusz Gieszczyk, Antoni Jończyk. Prezesem Klubu zostaje Kazimierz Borowik, a do Zarządu zostają wybrani: Jan Iskierka, Marian Oleksiak, Jerzy Hamerlik, Zenon Żmijewski.

Lata 80-te i 90-te Źródło występuje na poziomie „A” i „B” klasy Podokręgu Sosnowiec.

Na przełomie lat 90-tych i 2000 roku Prezesem Klubu zostaje Kazimierz Miśta. Przełomowym momentem w historii kromołowskiego klubu był rok 2001, w którym do działalności drużyny włączył się Piotr Jurczyk. Na wzmocnienie drużyny wpłynął także fakt rozpadu „Warty” Zawiercie. Wielu zawodników tego utytułowanego klubu kontynuowało swoją karierę w Kromołowie. W sezonie 2001/2002 Źródło uzyskało awans do Klasy Okręgowej.

W roku następnym awansowało do IV Ligi. W tym okresie w drużynie występowali m.in Grzegorz Harasiuk, Damian Czapla, Krzysztof Szczepaniak, Grzegorz Kulawiak, Przemysław Szczygieł, Damian Sołtysik, Krzysztof Kołaczy, Tomasz Czok, Andrzej Wilk (trener), Adam Świerczyna, S. Migoń, Tomasz Dziwiński, M. Ostrowski, Tomasz Przygodziński, Krzysztof Kołaczyk, Krzysztof Andrzejewski, Edward Ambrosiewicz, Sławomir Wyleciał, Grzegorz Jarzyński, M. Bzdęga, Artur Kukułka, Karol Dąbrowski, Mariusz Golenia, D. Kurek, M. Szemla, A. Ciepak, G. Świerczyna, J. Gawron, P. Wrzos, R. Wilk, S. Churek, Bogdan Szadkowski (trener).

W 2002 roku przeprowadzono modernizację stadionu – wybudowano trybunę główną, wykonano częściowe ogrodzenie obiektu. Przebudowano budynek klubowy. Przy tych pracach aktywnie uczestniczyli mieszkańcy Kromołowa. W sezonie 2004/2005 Źródło zajęło III miejsce w IV Lidze (trener Krzysztof Całus), co było największym sukcesem w historii Klubu. Również w tym samym czasie podopieczni Jarosława Janika zdobyli Puchar Juniorów Podokręgu Sosnowiec, pokonując w finale 4:2 Milenium Wojkowice. W 2006 roku rozegrano mecz z Zielonymi Żarki (1:1) z okazji obchodów 60-lecia powstania klubu oraz oddano do użytku nowe boisko treningowe.

Kolejny sukces seniorów to wywalczenie Puchar Podokręgu Sosnowiec w sezonie 2007/2008 (trener Bogdan Szadkowski). Po reorganizacji rozgrywek w 2008, Klub występował w IV Lidze. Ten rok przyniósł ponadto zapoczątkowanie działalności zespołu oldbojów, którego inicjatorem był Bogusław Radkowski. W sezonie 2008/2009 kromołowianie spadli do V Ligi, a rok później do Klasy A…

Ostatnie kilka sezonów z udziałem kromołowskiego klubu dostarczyło kibicom wielu niezapomnianych wrażeń. Były mecze, które pozostaną w pamięci na wiele lat, do takich można zaliczyć pojedynek z Szczakowianką II Jaworzno, Rakowem Częstochowa, Zagłębiem Sosnowiec. Do historii przejdą też dwa mecze ligowe z GKS-em Katowice – pierwszy to debiut drużyny z ul. Bukowej w IV Lidze (3 800 tyś. widzów), natomiast drugi dlatego, że się nie odbył, co było wielkim rozczarowaniem dla fanów LKS-u.

Od powstania Źródła upłynęło już wiele wody w Warcie. Był to okres czasu ze wzlotami i upadkami naszego klubu. Dzięki ludziom dobrej woli, sympatykom i sponsorom udaje się kontynuować dzieło, które zapoczątkował Edward Kopeć.

 • Kadra Źródła Kromołów z lat 60'
 • Kadra Źródła Kromołów z lat 70'
 • Kadra Źródła Kromołów z lat 70'
 • Kadra Źródła Kromołów z sezonu 2001/2002
 • Proporczyk wydany z okazji 60-lecia Źródła Kromołów

Artykuł przygotował i opracował Paweł Kwapisz, na podstawie własnych materiałów, zbiorów Kazimierza Miśty oraz publikacji  Andrzeja Wilka i  Stanisława Skipirzepy zamieszczonych w kwartalniku „Kromołów wczoraj i teraz” nr 17 (1/2003), 18 (2/2003), 32 (4/2006).

 

joomla template