Strona główna Kultura Wydarzenia kulturalne Uroczystość „Prosto z mostu”

Uroczystość „Prosto z mostu”

W dniu 08.11.2013 r. o godzinie 17:00 w Zawierciu na ul. Kasprowicza odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej posła inż. Zygmunta Sowińskiego. Tablica pamiątkowa, odsłonięta została na odrestaurowanym przez miasto moście, który od 1934 roku nosi imię Zygmunta Sowińskiego. W uroczystościach wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Zawiercia, przedstawiciele Urzędu Miasta, radni miasta, delegacja Towarzystwa Sympatyków Kromołowa, kombatanci wojenni i mieszkańcy miasta. Po wstępnych powitaniach odczytano życiorys Zygmunta Sowińskiego.

Zygmunt Sowiński urodził się w Zawierciu i całe życie poświęcił temu miastu. Będąc inżynierem ruchu i kierownikiem elektrowni Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie” zaprojektował i realizował budowy; stacji hydroforowej i wodociągowej oraz energetycznej linii kablowych i napowietrznych, tworzących sieć miejską na terenie Zawiercia. Od 1934 r. był dyrektorem Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Szkła w Zawierciu. Poseł na Sejm IV i V kadencji RP. Pełnił też wiele funkcji społecznych, a swą działalnością podczas kryzysu gospodarczego znacznie przyczynił się do obniżenia bezrobocia w mieście. Po wybuchu II wojny światowej aresztowany przez Niemców, zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Po odczytaniu życiorysu, Prezydent Miasta wraz z dwoma członkami rodziny Zygmunta Sowińskiego, dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Honorowy patronat nad mostem, objęło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Krótka część artystyczna w wykonaniu zespołu „Pogodni” oraz wieczorna sceneria miejsca oddawały klimat czasów, w których żył Zygmunt Sowiński, a most ukazał się w innym niecodziennym świetle. Uroczystości takie są potrzebne miastu aby mieszkańcy poznając lokalnych bohaterów mogli bardziej kochać swoje miasto i lepiej dla niego pracować.

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template