Strona główna Kultura Wydarzenia kulturalne Tablica pamiątkowa na wzgórzu „Szubienica”

Tablica pamiątkowa na wzgórzu „Szubienica”

Na wzgórzu zwanym „Szubienica” znajdującym się po lewej stronie drogi biegnącej z Kromołowa do Włodowic stoi krzyż. Od wielu lat upamiętnia on miejsce, gdzie kiedyś stała szubienica. Szubienica ta była narzędziem straceń, na którym dokonywano egzekucji mieszkańców Kromołowa i nie tylko.

Z inicjatywy członka Towarzystwa Sympatyków Kromołowa Aleksandra Bąby i mieszkańca Kromołowa Roberta Bielskiego oraz Macieja Świderskiego członka Sekcji Historycznej Oświaty i Ochrony Zabytków Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej odnowiono krzyż i wykonano tablicę upamiętniającą pomordowanych. Należy zaznaczyć, że na prośbę inicjatorów tego przedsięwzięcia miejsce i pobocze drogi na Wzgórzu zostało oczyszczone z zarośli przez administratora ul. Filaretów; Zarząd Dróg Powiatowych.

W dniu 09.11.2013 r. delegacja Towarzystwa Sympatyków Kromołowa i Samorządu Mieszkańców zamocowała tablicę na krzyżu i uczciła pomięć pomordowanych składając kwiaty i zapalając symboliczny znicz.

Uzupełnienie:
Warto wiedzieć, że droga biegnąca z Kromołowa do Włodowic dawniej nazywała się Drogą Pocztową. Droga wzięła nazwę od szlaku pocztowego biegnącego z Krakowa do Częstochowy przez Kromołów. Pocztyliony konne, wiozące pocztę jechały właśnie tą drogą.

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template