Strona główna Kultura Wydarzenia kulturalne Wieczór Niepodległości

Wieczór Niepodległości

Kolejny już wieczór upamiętniający Dzień Niepodległości odbył się w miniony piątek w Pałacyku nad Wartą. Coroczne spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich połączone ze śpiewaniem pieśni patriotycznych w przed dzień obchodów Święta Niepodległości na stałe wpisało się w kalendarz naszej dzielnicy, której historia jest ściśle związana z wydarzeniami sprzed lat. Kromołów na stałe wpisał się w historię walki o niepodległość Polski o czym świadczą słowa: "...W czasie zaborów świątynia stała się ostoją patriotyzmu i narodowych wartości, a sam Kromołów ze względu na bliskość pruskiej granicy stał się miejscem przerzutu broni i ludzi w czasie powstania listopadowego. Proboszczem w owym okresie był ks. kan. Izydor Widulski. Także podczas powstania styczniowego, inny znany z patriotyzmu kapłan ks. Wincenty Bocheński dodawał otuchy i podtrzymywał walczących o wolność. Także w chwili, gdy po 123 latach niewoli nadszedł czas radości w 1918r. kościół p.w. św. Mikołaja BW był miejscem celebracji wyzwolenia..." Zespół Folklorystyczny „Kromołowianie” gościł swoje Koleżanki i Kolegów z ościennych miejscowości, władze naszego miasta, radnych miejskich i powiatowych z naszej dzielnicy na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Zawierciu, posłankę na Sejm RP panią A. Nemś, przedstawicieli UM w Zawierciu, Towarzystwa Sympatyków Kromołowa oraz OSP w Kromołowie i jak zawsze przybyłych mieszkańców naszej dzielnicy. W tym roku jak zakomunikowała po przywitaniu gości pani Maria Syncerz, niestety z powodu komplikacji zdrowotnych nie mógł wystąpić nasz zespół (personalnie liczył podczas wieczoru trzy osoby) i oprawa muzyczna spadła na zespół Folky-Band. Po wykonaniu repertuaru przygotowanych pieśni patriotycznych na scenie zaprezentowały się poszczególne goszczące Koła Gospodyń, a goście przy przygotowanym poczęstunku słuchali żołnierskich melodii. Duża część uczestników wieczoru razem z wykonawcami śpiewała pieśni, przenosząc się w czasy ułańskich szarż i wojennej tułaczki. Kończąc  krótką relację ze spotkania w Pałacyku, pamiętając o poległych bohaterach, żołnierzach, w dniu Święta Niepodległości wywieśmy biało-czerwone flagi w naszych domach na znak solidarności i patriotyzmu narodu Polskiego – naszej Ojczyzny. Taki znak patriotyzmu  lokalnego miał miejsce w ubiegłym roku, kiedy to na muralu dworu Kromołowskiego pojawił się proporzec z herbem Kromołowa, co przedstawia poniższy film, niedawno opublikowany na serwisie YouTube, którego „producentem” jest nasza Szkoła – Gimnazjum nr 6 i Szkoła Podstawowa nr 13.

http://www.youtube.com/watch?v=UIO_cxjvP44

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template