Strona główna Kultura Wydarzenia kulturalne Miłośnicy Ziemi Zawierciańskiej oraz nauczyciele uczcili pamięć wybuchu Powstania Styczniowego

Miłośnicy Ziemi Zawierciańskiej oraz nauczyciele uczcili pamięć wybuchu Powstania Styczniowego

Jako mieszkańcy Kromołowa staramy się zawsze pamiętać o naszych korzeniach, przeszłości, o miejscach które pokazują historię. Takim miejscem jest zapewne mogiła Rodziny Zachertów na cmentarzu parafialnym. Mogiła, która zapewne nie przetrwała by do dzisiejszych czasów, gdyby nie mieszkańcy Kromołowa, którzy opekują się nią, staraja się o jej zachowanie i pamięć o niej. Ostatnim czasem naprawy pomnika dokonał pan Marian Chmurski, dzięki czemu mogiła zachowała się do chwili obecnej. Pan Michał Oleś wraz z ówczesnym Prezydentem Miasta - Witoldem Grimem - ufundowali z funduszy UM w Zawierciu pamiątkową tablicę ku pamięci bohaterów z Rodziny Zachertów, których imiona są wyczytywane przy okazji apelu poległych, podczas uroczystości organizowanych w Zawierciu. 

Bardzo miło jest również, że mieszkańcy miasta Zawiercie, oragnizacje społeczne a także UM w Zawierciu z Prezydentem Miasta - Łukaszem Konarskim starają się o takich miejscach pamiętać i jak tylko pozwalają środki odnawiać je. Nie zapominać o nich. Dbać o nie. Porządkować. Jak ma to miejsce ze zbiorową mogiłą żołnierzy i cywilów z okresu II Wojny Światowej (tzw. Grób Nieznanego Żołnierza), Kwaterą Wojenną z 1914r. z pomnikiem ś.p. chorążego Bronisława Kropaczka, kwaterami żołnierzy z I Wojny Wszechświatowej na Cmentarzu Wojskowym z odnowionym cokołem.

I jak to miało miejsce z mogiłą ostatniego Burmistrza Kromołowa, znajdujacą się vis-a-vis Grobu Zachertów, która została odrestaurowana w 2015 roku. I jak powiedział wówczas Prezydent Miasta - Witold Grim - „Obchodząc stulecie Zawiercia nie sposób zapomnieć o Kromołowie i mieszkańcach najstarszej dzielnicy naszego miasta, która dba o swoją tożsamość i pielęgnuje własną historię”. Oczywiście jak zawsze swój wkład wnieśli mieszkańcy dzielnicy. Państwo Eliza i Dariusz Kajdan ufundowali i wykonali nowe obramowanie grobu. 

Poniżej przedstawiam Państwu artykuł Wiktorii Żesławskiej z portalu www.zawiercie.naszemiasto.pl 

 

 

"Dokładnie 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim wybuchło powstanie styczniowe - było to polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. To bardzo ważna data w historii naszego kraju. Pamiętali o niej między innymi przedstawiciele Miłośników Ziemi Zawierciańskiej wraz z nauczycielkami SP 9 w Zawierciu. W dzień wybuchu powstania złożyli kwiaty i znicze przy pomniku.

 

Rocznica powstania wybuchu styczniowego

Dokładnie 22 stycznia 2021 roku miała miejsce już 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Jest to jedna z ważniejszych dat w historii Polski - o której pamięta do dnia dzisiejszego wielu Polaków. Co roku, składa się kwiaty i znicze w miejscach pomników powstańców. W tym roku, Izabela Gumula i Jadwiga Gębka - nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Zawierciu, Maciej Świderski i Jerzy Miśta z Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej złożyli kwiaty na cmentarzu parafialnym w Zawierciu-Kromołowie.

W Zawierciu spoczywają bohaterowie

22 stycznia, złożyli kwiaty i znicze na grobowcu rodziny Zachertów w Zawierciu-Kromołowie, gdzie spoczywają bohaterowie Edmund Zachert, Dziedzic Kromołowa i Bzowa, a także Komisarz .Rządu Narodowego Powiatu Pileckiego i Kapitan Witold Zachert, poległy pod Grochowiskami.

- Zachowanie kontynuacji tradycji historii „małych ojczyzn” nieustannie wzmacnia poczucie tożsamości narodowej i buduje promocję naszego regionu - przyznają.

Powstanie styczniowe to ważna data dla Polaków

Dokładnie 22 stycznia 1863 roku wybuchło na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego Powstanie Styczniowe. Było najdłuższym, w epoce porozbiorowej zrywem niepodłegłościowym. Do walki przeciwko Imperium Rosyjskiemu stanęły właściwie wszystkie warstwy społeczne Polaków - co ogromnie wpłynęło w kolejnych latach na budowanie w społeczeństwie tożsamości narodowej."

https://zawiercie.naszemiasto.pl/milosnicy-ziemi-zawiercianskiej-oraz-nauczyciele-uczcili/ar/c1-8103361

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template