KOMUNIKAT - gospodarka odpadami

 

Od 1 lipca 2020 roku zmieniają się zasady postępowania z odpadami komunalnymi.

1. Do pojemników/worków brązowych należy wrzucać bioodpady kuchenne (np. odpadki warzywne i owocowe, w tym obierki, fusy z kawy i herbaty, skorupki jajek itp.), resztki jedzenia bez zawartości tłuszczy i kości oraz odpady pochodzące z pielęgnacji przydomowych ogrodów, rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów, kwiaty, trociny, korę drzew.

2. Do pojemnika szarego lub czarnego oznaczonego napisem „POPIÓŁ” należy wrzucać tylko popiół!

3. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. pralki, lodówki, telewizory itp.) nie będzie odbierany sprzed nieruchomości. ZSEiE należy dostarczyć samodzielnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zlokalizowany jest w Zawierciu przy ul. Krzywej 3 (obok stacji Paliw „SENGAM”). Przed przyjęciem odpadów właściciele/mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych zobowiązani są przedstawić dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie gminy (np. potwierdzenie dokonania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, potwierdzenie naliczenia w czynszu za mieszkanie opłaty za odpady komunalne) lub inny dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie Gminy Zawiercie.

4. Styropian opakowaniowy dużych rozmiarów należy samodzielnie dostarczać do PSZOK. Nie należy go wyrzucać do pojemników na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne lub do pojemników przeznaczonych na tworzywa sztuczne.

5. Zostały zmienione limity przyjmowanych do PSZOK odpadów, takich jak zużyte opony oraz odpady budowlane i rozbiórkowe.

- zużyte opony powstające w gospodarstwach domowych nieruchomości zamieszkałych można oddać w liczbie  do 8 szt. na nieruchomość jednorodzinną lub na lokal mieszkalny nieruchomości wielorodzinnej (na rok).

- odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z nieruchomości zamieszkałych w ilości 240 kg rocznie na mieszkańca.

6. Do PSZOK również będzie można dodatkowo oddawać odzież i tekstylia oraz odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (w szczególności igły i strzykawki).

Więcej informacji na stronie www.czystagmina.zawiercie.eu.

Zmiany są związane z wejściem w życie z dniem 1 lipca 2020 r. Uchwały nr XXIII/281/20 Rady Miejskiej w Zawierciu z dnia 26 lutego 2020 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Zawiercie (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego z dnia 6 marca 2020 r., poz. 2071) oraz Uchwały nr XXIII/282/20 Rady Miejskiej w Zawierciu z dnia 26 lutego 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczaną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego z dnia 6 marca 2020 r., poz. 2072).

źródło: www.zawiercie.eu

joomla template