Strona główna Z życia szkoły Dokumenty Historyczne dokumenty Kromołowa

Historyczne dokumenty Kromołowa

W ostatnim czasie, podczas rozmów z mieszkańcami Kromołowa natrafiłem na kilka wiekowych już dokumentów, które zachowały się w domowych archiwach. Są to oryginalne księgi, protokoły, kopie map. Księgę dóbr Kromołowskich otrzymałem od mojej cioci Zofii Żychowskiej i jej córki Joanny Ziobroń, które podczas remontowania mieszkania znalazła zachowaną księgę. Miała ona trafić do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, tak jak pergaminowy dokument Zygmunta I Starego datowany w Piotrkowie dn. 24 lutego 1519 r. (kopia przekazania w załączniku). Powyższe dokumenty posiadał mój wujek, ś.p. Mieczysław Żychowski, któremu bliski był Kromołów, jego dzieje i który w Kromołowie spoczął na wieki na cmentarzu parafialnym. Księga dóbr Kromołowskich też zapewne trafi do biblioteki, gdyż wymaga odpowiedniej konserwacji i zabezpieczenia.

Drugi „trop” zawiódł mnie do rodziny Państwa Cieślów, gdzie bogatą historię zapisał ś.p. Ignacy Cieśla – Sołtys Kromołowa. Po rozmowie z panem Zenonem Cieślą (synem ś.p. Ignacego) oraz Henrykiem Cieślą (wnukiem) otrzymałem do skopiowania dokumenty zachowane w rodzinnych annałach. Są to dokumenty rozliczeń osady Kromołów przed komisją rewizyjną. Jakby dzisiaj można powiedzieć – przed radą nadzorczą mieszkańców. Nazwiska mówią same za siebie. Bardzo cenny jest też protokół spisany 25 lutego 1925 r. dotyczący wybudowania murowanej kapliczki na źródle „Warta” – dzisiejszej kapliczki św. Jana Nepomucena – przez Towarzystwo Sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza Spółka Akcyjna. Kolejny „okaz” to część mapy dóbr klucza Kromołów.

Kolejną mapę (zarys, zdjęcie) i spisany tekst otrzymałem od rodziny Gocyłów. Przekazał mi ją wujek Marek Gocyła, a miał już ją jego dziadek ś.p. Władysław Gocyła. Mapa przedstawia „Częściowy odrys - plan wydzielonej części gruntu z dóbr Kromołów w guberni Piotrkowskiej, powiecie Będzińskim
Następny dokument jaki został odszukany, to wypis z ksiąg parafialnych. Kiedy narodził się pomysł odrestaurowania nagrobka Burmistrza Kromołowa ś.p. Antoniego Bilnickiego, pan Michał Oleś z Wydziału Kultury UM w Zawierciu szukał informacji o dacie śmierci Burmistrza. Zachowane ryciny na betonowym obelisku nie pozwalały precyzyjnie odczytać daty. Ale księgi wszystko „pamiętają” i wszystko zapisują na „papierowym dysku”.

Wszystkie kopie, skany, odbitki przedstawiam Państwu poniżej, życząc ciekawej lektury i odszukiwania swoich korzeni.

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template