Strona główna Z życia szkoły Z życia szkoły Wycieczka do hodowli ptaków wodnych i ozdobnych w Pomrożycach

Wycieczka do hodowli ptaków wodnych i ozdobnych w Pomrożycach

Hodowla ptaków wodnych i ozdobnych prowadzona przez Państwa Justynę i Radosława Lendorów mieści się w dzielnicy miasta Zawiercie – Pomrożycach. W dniu 30 września br. klasy trzecie Szkoły Podstawowej Nr 13 w Zawierciu wybrały się z wizytą do tej hodowli. Na początku musieliśmy pokonać drogę, która dzieli naszą szkołę od celu wycieczki. Dzięki uprzejmości Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu mogliśmy odbyć tą podróż autobusem. Dla niektórych uczniów była to pierwsza taka wyprawa. Po skasowaniu biletów i zajęciu miejsc ruszyliśmy w drogę.

Gdy zajechaliśmy na miejsce, okazało się, że wszyscy już na nas czekają, był pan Radosław, jego żona pani Justyna i oczywiście ich córka Zuzanna - uczennica klasy 3. Tak naprawdę to ona wymyśliła, iż możemy zorganizować taką wycieczkę. Głównym przewodnikiem był pan Radek, a jego pomocnicą Zuzia. Do ogrodu wchodziliśmy przez wielkie drewniane wrota. Za nimi rozciągał się piękny widok. Od Zuzi dostaliśmy duże kartki.  Pan przewodnik wyjaśnił nam, iż każdy ma na kartce zdjęcie jednego ptaka z hodowli. Były to piękne kolorowe zdjęcia. Obok ilustracji napisana była również nazwa gatunku oraz miejsce występowania ptaka w naturalnym środowisku. Nasze zadanie polegało na jak najszybszym znalezieniu żywego okazu przedstawionego na zdjęciu. Niektórym udało się znaleźć „obiekt” od razu przy pierwszym stawie, a inni musieli trochę dłużej poszukać. Pan przewodnik opowiadał nam o swoich podopiecznych, których nazwy głośno czytaliśmy. To była również fantastyczna lekcja czytania. Obserwowaliśmy ptaki przez teleskop, mogliśmy zobaczyć, jakie ubarwienie mają poszczególne okazy. Zaglądaliśmy również do budek lęgowych w poszukiwaniu jajek. Niestety tylko w jednej budce, ustawionej na podwyższeniu kaczka wysiadywała kilka małych jajeczek. Był to niesamowity widok. Później przeszliśmy obok kolejnych zagród, w których były przeróżne ptaki. Najbardziej podobały się nam kaczki pływające w niewielkich basenikach. Można było popatrzeć na nie z bliska, a nawet zostać ochlapanym zimną wodą. Ostatnim punktem zwiedzania było podziwianie jednego z okazów z bliska, a nawet pogłaskanie. Na koniec pan Radek zadał nam pracę domową - musieliśmy znaleźć na mapie świata, miejsca, z którego pochodziły ptaki przedstawione na zdjęciu i pokazać go pani w szkole.

Była to bardzo ciekawa wycieczka, na której dowiedzieliśmy się wielu informacji o ptakach, a także zobaczyliśmy je w ich prawie naturalnym środowisku.