Strona główna Kultura Wydarzenia kulturalne Piękny mural w Kromołowie

Piękny mural w Kromołowie

Na ścianach gospodarczych zabudowań szkoły pojawił się w sierpniu 2012 roku piękny „MURAL” przedstawiający obronny kromołowski dwór, który zniknął z krajobrazu miasta za sprawą okupanta hitlerowskiego w 1942 roku.

Towarzystwo Sympatyków Kromołowa zainicjowało namalowanie dworu, co stało się realne dzięki współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych i Dyrekcji Szkoły w Kromołowie. Mural wykonał student WSP (II rok studiów) artysta Paweł Mularczyk związany z Kromołowem poprzez ojca Henryka Mularczyka. Artysta zainteresował się naszą propozycją i wykonał wstępny, interesujący barwny projekt.

Piękny mural w Kromołowie

Jednak po konsultacjach podjęto decyzję o namalowaniu dworu zgodnie z obrazem będącym w posiadaniu mieszkańca Kromołowa – Bolesława Jakubka. Obraz rysowany przez p. Krasia przedstawia rzeczywistą sylwetkę dworu, co potwierdziło kilku mieszkańców pamiętających obiekt. Członkowie Towarzystwa omówili z artystą szczegóły niezbędne do opracowania kosztorysu, termin oraz organizację  wykonania zadania. Centrum Inicjatyw Lokalnych zapewniło finanse na pokrycie kosztów części materiałów i wykonania malowidła, część materiałów dostarczyło Towarzystwo Sympatyków Kromołowa a Dyrekcja Szkoły w Kromołowie zapewniła wszelką pomoc niezbędną przy organizacji, a mianowicie: udostępniła pomieszczenie na przechowanie materiałów, zabezpieczenie rusztowań, wykonanie malowania wstępnego – gruntowanie muru oraz bieżącą pomoc pracownika gospodarczego szkoły. Rusztowania na cały okres wykonywania prac wypożyczył nieodpłatnie mieszkaniec Kromołowa Marek Porzucek. Nadzór nad przebiegiem prac trwających trzy tygodnie sprawowali członkowie Towarzystwa: Janina Chmurska i Aleksander Bąba.

Wykonanie „muralu” objęło cztery ściany budynku tj.: na dwóch został namalowany dwór obronny i zamieszczona historia dworu, na ścianie od strony wejścia na teren szkoły zamieszczona została mapa Kromołowa z zaznaczeniem obiektów i herbem miasta a na ścianie od strony placu szkolnego został namalowany pejzaż odzwierciedlający byłe otoczenie dworu.

Mapę zaprojektowała Janina Chmurska a charakterystyczne obiekty Kromołowa zaprojektował i wykonał Paweł Mularczyk.

Na wniosek p. Janiny firma „Mach” zamontowała na jednej z namalowanych baszt wysięgnik pozwalający na zainstalowanie proporca z herbem Kromołowa.

Opis dworu – jego historię, opracował Aleksander Bąba na podstawie artykułów publikowanych na łamach kwartalnika „Kromołów wczoraj i teraz” autorstwa Mieczysława Żychowskiego, Zdzisława Reńskiego oraz książki „Kromołów – Rys historyczny (1193-1993) autorstwa Jolanty Moryń, Jerzego Abramskiego i Stefana Aksamitka. Opracowanie graficzne i druk tablicy z opisem historii dworu w dwóch językach: polskim i angielskim, wykonane zostało przez Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Namalowanie dworu było okazją do rozbudzenia w mieszkańcach wspomnień i zapoznania ich z historią nie tylko dworu, ale i miejscowości, w której jest coraz mniej ludzi pamiętający jej świetność. W tym celu Towarzystwo Sympatyków Kromołowa przeprowadziło warsztaty historyczne, których temat przewodni – historia dworu sprowokował mieszkańców do wspomnień. Na spotkanie zaproszony został p. Bolesław Jakubek, który opowiedział o okolicznościach nabycia obrazu dworu i o jego ostatnich mieszkańcach. Sprawne przeprowadzenie warsztatów historycznych dla dorosłych i młodzieży zostało ułatwione dzięki opracowaniu przez pedagogów z naszej szkoły historii dworu na elektronicznym przekaźniku – CD.
Piękny mural jest nie tylko ozdobą Kromołowa, ale również świadczy o ciekawej przeszłości miejscowości.

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do obejrzenia tego nietuzinkowego malowidła.
 

Komentarze  

 
0 #1 Janusz 2013-03-10 13:18
miło patrzeć codziennie na coś tak pięknego, chcemy jeszcze :lol:
 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template