Strona główna Kultura Wydarzenia kulturalne XIX Europejskie Dni Dziedzictwa

XIX Europejskie Dni Dziedzictwa

XiX Europejskie Dni Dziedzictwa w Złotym Potoku zorganizowane pod patronatem Wójta Gminy Janów przez Dyrekcję Muzeum Regionalnego im. Z. Krasińskiego obejmowały spotkania muzealno-warsztatowe, w tym spotkania z wystaw z polskich i europejskich muzeów, z etnografią-kulturą regionu oraz konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Szczególowy program dwudniowej imprezy podany na zaproszeniu zainteresował członków Towarzystwa Sympatyków Kromołowa i dość licznie zawitali do muzeum w dniu 10 kwietnia 2011 r.

Wysłuchali dosłownie "na wdechu" wykładu mgr Katarzyny Podymnej i mgr Andrzeja Kuźmy. Dyrektor muzeum A. Kuźma po słowie wstępnym wprowadzającym słuchaczy w muzealny klimat zaprezentował mgr Katarzynę Podymną - historyka sztuki z Muzeum w Żorach z Działu Kultur Pozaeuropejskich. W mieście Żory znajduje się jedyne muzeum regionalne w Polsce posiadające w/ w dział prowadzący  samodzielne badania naukowe. Tego typu działy są przede wszystkim w wielkich muzeach narodowych. Badaniami naukowymi zajmują się także instytuty etnografii, archeologii, antropologii i wszystkie działy związane z badaniem kultur.

Pani Katarzyna Podymna - drobna blondynka jeżdżąca za własne fundusze po gorącej Afryce w poszukiwaniu eksponatów do muzeum w Żorach wprawiła nas- słuchaczy w zdumienie. Wzbogaca muzeum afrykanistyczne w Polsce ale przede wszystkim poszerza naszą wiedzę o krajach zachodniej Afryki. O każdym eksponacie może bardzo szczegółowo opowiadać: gdzie, komu i do czego służył czy jeszcze służy. O zainteresowaniu słuchaczy wykładem świadczyły zadawane przez nich pytania, na które uzyskali wyczerpujące informacje przekazane z pełną znajomością tematu. Omówiony był również temat dotyczący rozwoju muzeów w Afryce z pokazaniem charakterystycznej budowli  dostosowanej do tamtejszego klimatu.

Drugą również interesującą część spotkania poprowadził mgr A. Kuźma, który omówił muzea europejskie  m.in. szwedzkie, francuskie oraz wykopaliska archeologiczne prowadzone  w Grecji. Zaprezentował i omówił szczegółowo ciekawe zbiory  Muzeum Narodowgo Szwecji oraz Muzeum Wazy. Prelekcja była tak sugestywna, że uczestnicy spotkania zadeklarowali chęć bezpośredniego obejrzenia okrętu wydobytego przez Szwedów z dna Bałtyku.

Jednak bardziej realne staje się zwiedzenie muzeum w Żorach co niewątpliwie znajdzie się w planie pracy Towarzystwa.

 

Dziękujemy za zaproszenie do muzeum.

 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template