Obwodnica Zawiercia i Poręby

Z nadejściem zimy, coraz mniej było słychać o akcjach protestacyjnych w postaci blokad drogi krajowej DK78, a związanych z brakiem perspektyw budowy obwodnicy miast: Zawiercie i Poręba. Temat zamilkł, jakby się mogło zdawać. Jednak to tylko pozory, ponieważ w przeciągu kilku ostatnich miesięcy dużo się działo w powyższej sprawie. Oczywiście mając doświadczenie ponad 30 lat czekania na obwodnicę i jej ciągły brak, o niczym to nie przesądza, ale pewne konkrety pozwalają optymistycznie spojrzeć na plany GDDKiA w najbliższych latach. Według ostatnich doniesień budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby oraz kolejnego odcinka autostrady A1 od Pyrzowic za Częstochowę (podzielony na trzy etapy) stała się priorytetem w budowie dróg na Śląsku i również w kraju. Projekt „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020” autorstwa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zakłada wybudowanie obwodnicy do końca 2020 r. Prace miały by się rozpocząć już w roku 2016. Takie plany wydatkowania kosztów zostały przedstawione przez Ministerstwo (projekt w załączniku). Potwierdzało by to również pozwolenie środowiskowe, które zostało wydane, a którego ważność upływa w 2016 r. Dodatkowo w związku z planowaną budową obwodnicy Poręby i Zawiercia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach zgodnie z decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zobligowana została do przeprowadzenia archeologicznych badań powierzchniowych. Poniżej związana z badaniami informacja:

„W związku z powyższym GDDKiA informuje, że miesiącach wiosennych (marzec, kwiecień 2015 r.) na terenie planowanej obwodnicy Poręby i Zawiercia DK78 prowadzone będą archeologiczne badania powierzchniowe metodą AZP – zgodnie z decyzją nr 190/2012 z dnia 5 marca 2012 r. wydaną przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przedmiotowe badania polegać będą na przejściu przez teren przyszłej budowy, obserwacji i zadokumentowaniu zabytków archeologicznych. Badania będą mieć charakter nieinwazyjny, tzn. odbywać się będą bez naruszania gruntu.” – w załączniku plan i obrys obejmujący powyższe prace.

Nam pozostaje tylko wierzyć, tak jak do tej pory, że plany i zamiary staną się faktem. Czy tak będzie, jak zawsze powtarzam: czas pokaże i zweryfikuje powyższe informacje. Niemniej jednak plany budowy terenów rekreacyjnych w naszej dzielnicy też się „przeciągały”, ale w końcu prace ruszyły…

Do pobrania:
Ministerstwo Infrastruktury i rozwoju PROJEKT: Program budowy dróg krajowych na lata 2014-2020
Obwodnica - załącznik 1
Obwodnica - załącznik 2

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template