Sprawy bieżące

ZAKRES PRAC RENOWACYJNYCH ELEWACJI KOŚCIOŁA

Wpisany przez Mariusz Golenia piątek, 13 października 2023 20:00

W nawiązaniu do otrzymanej dotacji na prace konserwatorskie oraz prace związane z odrestaurowaniem elewacji zabytkowego Kościoła pw. św. Mikołaja BW ogłoszono już postępowanie zakupowe i wyszczególniono zakres prac na podstawie programu opracowanego przez Pracownie Konserwacji Dzieł Sztuki z Częstochowy. Program prac przedstawiam Państwu poniżej na screnach. Jest też dostępny na BIP UM w Zawierciu wraz z całą bardziej szczegółową dokumentacją postępowania - link: 

 

https://zawiercie.bip.net.pl/kategorie/486-postepowania-zakupowe-rzadowy-program-odbudowy-zabytkow/artykuly/1294-postepowanie-zakupowe-rzadowy-program-odbudowy-zabytkow?lang=PL

 

Do wykonania jest sporo prac, które jak wspominałem będą czasochłonne, ale efekt końcowy powinien być zadowalający pod kątem estetycznym ale przede wszystkim technicznym: izolacja murów, sklamrowanie pęknięć, odwodnienie, uzupełnienie ubytków, nowe obróbki blacharskie, itd. 

 

 

 

KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA - ZABYTEK Z DOFINANSOWANIEM NR 2

Wpisany przez Mariusz Golenia czwartek, 05 października 2023 17:52

 

W ramach drugiego naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków RPOZ ponownie dofinansowanie na kontynuowanie prac konserwatorskich (elewacyjnych) otrzymał kościół pw. św. Mikołaja BW. Jeden z najstarszych zabytków powiatu. Podobnie jak w pierwszym naborze nasz zabytek mógł liczyć również na wsparcie pani poseł Danuty Nowickiej, za co w imieniu nas wszystkich dziękuję. Drugie dofinansowanie to kwota 429 500 zł. Bardzo cieszy taka wiadomość, gdyż wykonanie całej renowacji konserwatorskiej elewacji kościoła to spora kwota i mozolne oraz długie prace. Ważny jest też fakt, że w tych pracach jak zawsze ks. proboszcz Krzysztof Fidura może liczyć również na wsparcie parafian – mieszkańców, przedsiębiorców. Ponownie, szeroko rozumiana współpraca przynosi wymierne efekty, tym razem w postaci środków finansowych. Ale to ich zabezpieczenie pozwoli wyłonić firmę i wykonać prace. A prace miejmy nadzieję ruszą już wkrótce jak pozwolą administracyjne procedury a także pogoda. 

 

   

BUDYNEK BYŁEGO URZĘDU GMINY

Wpisany przez Mariusz Golenia wtorek, 03 października 2023 17:16

 

Dla wszystkich znających Kromołów – Rynek – charakterystycznym obiektem jest budynek byłego Urzędu Gminy. Inni będą pamiętać go jako administracyjne biura PGRu – Państwowych Gospodarstw Rolnych. Potem Agencji Restrukturyzacji Skarbu Państwa/Agencja Rolna Skarbu Państwa. Z charakterystyczną wieżą stalową z tyłu budynku. Dla wielu to budynek Poczty Polskiej. A jeszcze inni kojarzyć będą ten budynek z Posterunkiem Policji. Od kilku lat Gmina Zawiercie ogłaszała na ten budynek przetarg – na jego sprzedaż. I w tym roku znaleźli się nabywcy. Jednocześnie z kupnem został rozburzony budynek obok, który miał już nakaz rozbiórki od wielu lat i groził zawaleniem, co mogłoby się równać z uszkodzeniem budynku „przyklejonego” czyli budynku byłej gminy. Ostatnie prace jakie były w budynku wykonane to prace na dachu, dekarskie. Nowi właściciele mają zapewne na niego pomysł. Najważniejsze że nie będzie kolejne lata stał opuszczony i niszczał. Już doprowadzono do budynku sieć gazową i czas na kolejne prace.

 

   

BOCIAN STEFAN

Wpisany przez Mariusz Golenia poniedziałek, 02 października 2023 18:50

 

Bocian Stefan – bo tak dzieci ze szkoły nazwały bociana - od kilkunastu dni zagościł w naszej dzielnicy. W ciągu dnia czas spędza na terenach rekreacyjnych a wieczorem nocuje na kamienicy przy ul. Żelaznej. Bocian Stefan jest nie lada atrakcją. Spokojnie spaceruje przy drugim źródle rzeki Warty. Pozuje do zdjęć. Jest przyjazny. I dokarmiany… niestety nie są to dobry symptomy, ponieważ duża część bocianów odleciała już do Afryki. W tym roku miały w Polsce bardzo dobre warunki. Dużo pożywienia. I młode bociany szybko nabrały sił do długich lotów. Niestety kromołowski bociek Stefan, jest prawdopodobnie z późnego miotu i według specjalisty (na podstawie zdjęcia) może mieć problem z jednym ze skrzydeł i nie będzie mógł pokonać w tym roku tak dużej odległości jaka dzieli Polskę i kontynent afrykański. Taką opinię wydało Leśne Pogotowie z Mikołowa, z którym ma kontakt pani nauczycielka Patrycja Przewłocka. Bociek cały czas jest monitorowany przez służby miejskie – Straż Miejską, PUK, RUIM. Zobaczymy czy zbierze się na odlot. Czy będzie musiał być odłowiony do leśnego pogotowia. Na razie pogoda sprzyjaj niespodziewanemu gościowi. Ale służby miejskie apelują o nie dokarmianie Stefana.

Z ostatnie chwili -   bocian po interwencji UM w Zawierciu został odłowiony, przebadany i przetransportowany do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt... na czas zimy będzie to najlepsze miejsce dla "klekota"

   

ŁATANIE DZIUR - WYKOSZENIA TRAW

Wpisany przez Mariusz Golenia niedziela, 06 sierpnia 2023 16:47

 

Wielu z Państwa zastanawiało się i pytało, czy od tego roku dziury powstałe po zimie w asfalcie będą „łatane” w cyklu dwuletnim…??? Wszak mamy już sierpień a na części ulic są jeszcze ubytki w asfalcie, które z tygodnia na tydzień stają się coraz większe. Od zawsze jesteśmy przyzwyczajeni i tak reguluje to sama natura, że po zimie, wiosną następuje naprawa ulic, dróg po mijającej zimie. Mamy już drugą połowę lata, a dziury nadal są. Pomimo wielu próśb, interwencji z Państwa strony oraz radnych, przewodniczących osiedli, sołtysów czas naprawy wydłużył się i to bardzo. Ale jak zapewne ostatnio Państwo obserwowali zaczęły się prace łatania dziur w dz. Kromołów. Część ulic została już naprawiona. Kolejne prace, na pozostałych ulicach będą kontynuowane w kolejnych tygodniach. Trochę humorystycznie - do jesieni na pewno się zakończą...

Służby miejskie – PUK robi co może. Mając określone zasoby personalne musi godzić prace wydawało by się oczywiste i wynikające z zadań powierzonych przez gminę i teoretycznie tylko takowe powinien PUK wykonywać z pracami wykonywanymi „extra”. I jeszcze te prace extra PUK musi finansować z budżetu przekazanego na zadania powierzone. Więc zapewne do końca roku braknie środków w przedsiębiorstwie.

Takimi pracami extra są: przygotowanie imprez miejskich, eventów, koncertów, pikników, itd. Oczywiście nie jest to czymś złym i nagannym, aczkolwiek powinny być priorytety wyznaczone. A takim zapewne jest naprawa nawierzchni dróg po zimie. Co jest oczywistą oczywistością. Przynajmniej tak było do tego roku… ale to już zostawiam Państwa ocenie i analizie.

Niemniej jednak UM-PUK zawsze wywiązuje się ze swoich prac i harmonogramów i w tym miejscu chciałbym podziękować pracownikom UM-WNGMiT a przede wszystkim pracownikom PUK za cykliczne czyszczenie ulic, koszenie traw na Rynku, Centrum Przesiadkowym, parkingu przy rzece i terenów przyległych a ostatnio również za wykoszenie koryta rzeki Warty – od źródła do mostku na parkingu. Pomimo, że jak słyszymy w mediach, ostatnio trendy są tzw. łąki kwiatowe (nie koszenie miejskich terenów zielonych). Ale czy akurat wszędzie pasuje, aby były takie „zarośnięte tereny zielone”??? Jest jak zawsze wiele zdań na TAK i na NIE. Łącząc te prace z pracami wykonywanymi przez pracowników OSiR Zawiercie na terenach rekreacyjnych, za które jako mieszkańcy też jesteśmy wdzięczni, możemy powtórzyć za przejeżdżającymi przez Kromołów rowerzystami i przechodzącymi pielgrzymami, że tereny zielone są zadbane i porządkowane. A zapewne jak Państwo obserwujecie, coraz więcej rowerzystów przemierza czerwony szlak rowerowy Orlich Gniazd, biegnący przez Kromołów i wielu z nich planuje w Kromołowie odpoczynek, przerwę, posiłek – przekąskę, uzupełnienie płynów. A potwierdzają to obrazki sprzed kawiarni (lodziarni) na Rynku, sprzed sklepów spożywczych w dzielnicy. Patrząc na zajęte ławki, altany, trawnik przy drugim źródle…

 

p.s. jeżeli pewne rzeczy się uporządkuje i wróci do dobrych praktyk, to jak zapewne Państwo zauważyliście, szczególnie mieszkańcy ulic: Bonerów, Staromiejskiej, Nad Wartą, Karlińskiej, Zakątek nawet ulewny deszcz nie stanowi problemu z odprowadzeniem wody opadowej do kolektorów i rzeki Warty… tak jak to miało miejsce w tą niedzielę – 6.08.2023 r. Oczywiście potęga natury jest nie do przewidzenia i „nie ma na nią mocnych”. Ale jak Pola Żerkowskie obsadzone zostały zbożem, teren poprawiony, rowy udrożnione, przepusty nie zamulone, trawy odpowiednio wykoszone wzdłuż DK-78 i woda płynęła, spłynęła i odpłynęła – standardowo jak to miało miejsce do roku 2021… rok 2022 był w tym przypadku „wyjątkowy”…

   

Strona 1 z 57

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
joomla template