Strona główna Samorząd Mieszkańców Sprawy bieżące Z prac Rady Miejskiej w Zawierciu - wrzesień-październik 2015'

Z prac Rady Miejskiej w Zawierciu - wrzesień-październik 2015'

Podczas sesji wrześniowej i październikowej przewinęło się wiele tematów związanych z pracami nad nowym budżetem, dalszym funkcjonowaniem jednostek miejskich. Powrócił temat budowy kopalni. Wybrano ławników sądu rejonowego i okręgowego. Budżet tegoroczny będzie głównie obciążony inwestycją, jaką będzie budowa nowej drogi do strefy ekonomicznej. Jeżeli nie będzie budowana galeria handlowa, jak było w założeniach, inwestor nie wybuduje planowanego zjazdu i infrastruktury drogowej na ul. Wojska Polskiego. Wszystkie te koszty będzie musiało pokryć miasto, jeżeli nie będzie dofinansowania z funduszy wojewódzkich, budżetu Państwa. Dość poważnym tematem jest dalsze funkcjonowanie Zakładu Komunikacji Miejskiej. W jakie formie prawnej ma dalej zakład funkcjonować, aby jak najmniej obciążał budżet miasta. Urząd Miasta zlecił opracowanie raportu Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach. Czy będzie się to wiązało z podniesieniem cen biletów? Ze zmianami kursowania poszczególnych linii? Zmianami rozkładów jazdy? Zapewne wyjaśnią to najbliższe miesiące. Podobnie jak sprawy związane z naszą dzielnicą. Istotną, przegłosowaną jednogłośnie ustawą, był wniesiona przez PO i Koalicjantów ustawa w sprawie określenia wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki na obszarze Gminy Zawiercie. Dotacja został określona na 400zł. Poprzednia była w wysokości 200zł. Jest to kolejna ustawa „prorodzinna”, po uchwalonej ustawie znoszącej opłatę za pozostawanie dziecka w przedszkolu po wyżej pięciu godzin. Wielu rodziców pyta, od kiedy zacznie obowiązywać nowa ustawa. Informuję, że ta ustawa będzie obowiązywać od 1.01.2016r. Podczas sesji październikowej została również przegłosowane jednogłośnie uchwała intencyjna w sprawie sprzeciwu planowanej budowy kopalni cynku i ołowiu. Od ponad trzydziestu lat stanowisko miasta Zawiercie jest negatywne w związku ze szkodami jaki może wyrządzić taka kopalnia w gospodarce wodnej, środowisku, i jakie mogą być skutki jej działania. Najlepiej obrazuje to przypadek kopalni i zakładu ZGH „Bolesław” i okolicznych miejscowości. Dodatkowo podstawową kwestią jest czynnik ekonomiczny. Czy okres płacenia podatków przez kopalnię w okresie jej działanie, zbilansuje koszty jakie poniesie miasto i mieszkańcy, w związku z wzrostem cen np. za wodę i kanalizację, rewitalizację terenów pokopalnianych, szkód górniczych. Nadmienić trzeba, że górnictwo walczy o obniżenie podatków, w tym opłaty eksploatacyjnej i koncesyjnej, za korzystanie ze środowiska. Kopalnie dążą do „wyeliminowania” funduszu likwidacyjnego kopalń. W związku z tym, wpływy do budżetu gmin będą zdecydowanie mniejsze, za to gmina poniesie koszty usuwania szkód po likwidacji kopalń. Już dzisiaj kopalnie zwolnione są z opłat za korzystanie ze środowiska – za składowanie szlamów poflotacyjnych i zrzucanie wód pokopalnianych. Przeliczmy bilans - ile zyskamy, a ile stracimy? Odróżnijmy kopalnię węgla kamiennego, od kopalni Zb i Pb.

Złożone interpelacje i wnioski dotyczyły:

- Budowy ostatniego odcinka chodnika na ul. Łośnickiej, od ul. Kolorowej do ul. St. Wyspiańskiego – wniosek złożony i podpisany przez Samorząd Mieszkańców Dzielnicy Kromołów, Sołectwo Łośnice, Zespół Szkół Gim. nr 6 i SP nr 13, LKS Źródło i radnych z naszej dzielnicy.

- Oświetlenia na ulicy Targowej – od strony ul. Żelaznej

- Uregulowania własności gruntu ze Skarbem Państwa – założenie księgi wieczystej drogi gminnej – ul. Nad Wartą, w nawiązaniu do projektu ulicy. Wspólne dwutorowe działania z Samorządem Mieszkańców

- Poprawę skrzyżowania na DK78 „na światłach” – przy kapliczce, dobudowanie chodnika na ul. Jurajskiej, wycięcie drzew na ul. Jurajskiej – wylatując z Kromołowem w kierunku Żerkowic (za łukiem drogi) – wniosek skierowany do GDDKiA o/Z-cie

- Rozbudowy placu zabaw – zamontowania dodatkowych urządzeń. Jeżeli zostanie uregulowana kwestia gwarancji na nawierzchnię bitumiczną (jest na 60 miesięcy), pomiędzy wykonawcą a UM w Zawierciu, wtedy będzie można wstawić nowe urządzenia. Na chwilę obecną, montaż nowych elementów, spowoduje wygaśnięcie gwarancji.

- Doświetlenia placu zabaw – od strony rozlewiska, zgodnie z sugestią Dyrektora Szkoły – pana Andrzeja Wilka

- Wymiany wodociągów na 4 ulicach: Filaretów, Łośnickiej, Modrzewskiego, gen. Hallera

- Pielęgnacji drzew przy odkrytym źródle – przy ul. Filaretów

- Ponowienie wniosku o wstawienia znaku STOP – na skrzyżowaniu ulic: Łośnickiej i Filaretów (jadąc od strony Rynku)

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template