SMOG - konsultacje społeczne

Zakaz palenia „mułem”, wymiana kotłów i darmowe przejazdy Kolejami Śląskimi

Od kilku tygodni tematem popularnym w mediach w całej Polsce jest smog – jego przyczyny, skutki, próba podjęcia z nim „walki”. Działanie w tym temacie podjął też Zarząd Województwa Śląskiego. Temat ten wielokrotnie na sesjach Rady Miejskiej w Zawierciu podejmował radny Damian Świderski. Przyczyn smogu jest wiele. Skutek jest widoczny gołym okiem, ale czy tylko winny jest temu węgiel. Może bardziej jego sposób spalania. Rodzaj kotłów. Temperatura spalania w kotle. Położenie geograficzne miasta, dzielnicy, miejscowości. Brak odpowiednich tzw. korytarzy powietrza w urbanistyce, które kiedyś były w każdej większej miejscowości (np. korytarze powietrzne w układzie promienistym). Pozwalały one, jako pasy wolnej przestrzeni i zieleni, na lepszą wymianę powietrza.  Na pewno jesienno-zimowe opalanie domu węglem potęguje smog i zanieczyszczenie emisją CO2. Ale czy tylko to jest przyczyną smogu? A co wiosną i latem? Czy też winny jest węgiel? Zapewne pytań i odpowiedzi jest wiele w tym temacie. Jedno jest pewne, że cena węgla nie wpływa na ekologię w Polsce i nie pozwala wielu osobom na wymianę pieca np. na eco-groszek, gdyż „paliwo” jest zbyt drogie. Niemniej jednak każdy w tym temacie ma swoje zdanie. Poniżej przedstawiam Państwu fragmenty propozycji jakie przedstawił Zarząd Województwa Śląskiego oraz projekty ustaw i uzasadnienia.

Zarząd województwa przyjął projekt uchwały antysmogowej dla naszego regionu. Odbędą się konsultacje, a jeżeli wszystko pójdzie po myśli pomysłodawców, uchwała wejdzie w życie na początku września tego roku.

NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY PROJEKTU ŚLĄSKIEJ UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ:

·         ogrzewanie wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5 (konieczność wymiany kotłów starszej generacji)

·         zakaz używania paliw, których spalania powoduje bardzo wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli m.in. węgla brunatnego i mułu

·         w przypadku wystąpienia kolejnego smogu - darmowy przejazd pociągami Kolei Śląskich 

·         zakazy i ograniczenia wynikające z uchwały obejmowałyby obszar województwa śląskiego przez cały rok. Podczas prac nad ustawą korzystano z dotychczasowych rozwiązań sąsiedniego województwa małopolskiego, jednak nie ma mowy o zakazie palenia węglem czy drewnem. 

Priorytetowym sposobem ogrzewania budynków w świetle projektu uchwały antysmogowej powinno być ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. W przypadku wystąpienia barier natury technicznej czy ekonomicznej możliwe jest ogrzewanie wyłącznie za pomocą kotłów klasy 5. Zmianą miałyby zostać objęte kotły i piecie niezależnie od przeznaczenia. Kotły starszych generacji miałyby zniknąć z naszego województwa do końca 2021 roku. Osoby, które zdecydują się na budowę nowego domu i ogrzewanie go węglem lub drewnem będą zobligowane do tego, aby zainstalować od razu kocioł co najmniej 5 generacji.

Kotły 5 klasy emitują do 10 razy mniej zanieczyszczeń niż klasy 2. Zostało to poparte badaniami. Jakość instalacji, w których spalamy ma istotny wpływ na to czym oddychamy. - mówił Łukasz Tekeli, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska przy śląskim Urzędzie Marszałkowskim.

Ponieważ nie ma możliwości wymiany wszystkich urządzeń w stosunkowo krótkim czasie wprowadzono trzy daty graniczne w zależności od wieku użytkowania kotła. Przykładowo, kotły powyżej 10 lat od daty produkcji muszą zostać wymienione na 5 klasę do 2021 roku. Kto jednak za to zapłaci? Województwo?

Jako takich pieniędzy na wymianę kotłów nie przewidujemy ze względu na to, że budżet województwa nie udźwignął by takiego ciężaru. - powiedział Łukasz Tekeli z Wydziału Ochrony Środowiska - Mowa tu o 7 miliardach złotych.

„CYWILIZOWANE SPALANIE”

Od września na cenzurowanym będą węgiel brunatny, muł, flotokoncentraty i wilgotne drewno. W uchwale nie znalazły się zapisy dotyczące zakazu spalania odpadów, ponieważ reguluje to inna ustawa. Jednak wiadomo, że problem palenia odpadami w domowych piecach istnieje. Nawet kontrole straży miejskiej niewiele dają, jeśli strażnicy widzą tylko popiół nie są w stanie ocenić co zostało spalone.

Jednocześnie z uchwałą antysmogową pracujemy nad projektem „Program ochrony powietrza”, który ma dać kontrolującym konkretne narzędzie, dzięki któremu będą wiedzieć czym pali właściciel mieszkania. - stwierdził Łukasz Tekeli z Wydziału Ochrony Środowiska.

BĘDZIE SMOG, POJEDZIESZ ZA DARMO POCIĄGIEM!

Wymiana kotłów, zakaz palenia wątpliwej jakości paliwem to nie wszystko – województwo śląskie, chce aby jego mieszkańcy w dniach, w których występuje smog z samochodów przesiedli się do pociągów.

Będziemy apelować do instytucji odpowiedzialnych za organizację komunikacji miejskiej, aby w dni, w których jest smog woziły pasażerów za darmo. Wszystkie samorządy powinny działać razem - powiedział marszałek Saługa – Już rozmawiamy o szczegółach z prezesem Kolei Śląskich, aby od następnego „razu” Koleje woziły pasażerów za darmo.

Darmową komunikację miejską wprowadził na swoim terenie Rybnik, część PKM-ów wchodzących w skład KZK GOP chciała bezpłatnych przejazdów, projekt ma być dopiero dogłębnie analizowany. Jednak na wstępie pojawiły się głosy sprzeciwu. Prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz powiedział, że darmowa komunikacja to populizm i nie jest ona do końca darmowa. Według jego wyliczeń jeden dzień darmowych przejazdów to dla większego miasta 100 tysięcy. Te pieniądze lepiej zainwestować w wymianę kotłów.”

Załączniki:
UCHWAŁA PROJEKT.pdf
UCHWAŁA O SKIEROWANIU DO KONSULTACJI SPOŁECZNYCH PROJEKTU.pdf
UZASADNIENIE DO PROJEKTU UCHWAŁY.pdf
ZGŁOSZENIE DO KONSULTACJI SPOŁECZNYCH.pdf

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template