Strona główna Samorząd Mieszkańców Sprawy bieżące Mieszkania socjalne - wizyta w Rudzie Śląskiej

Mieszkania socjalne - wizyta w Rudzie Śląskiej

W nawiązaniu do artykułu „Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – styczeń 2012”, który poświęcony był w dużej części planowanej budowie mieszkań socjalnych w naszej dzielnicy w dniu 11 stycznia udaliśmy się do Rudy Śląskiej, aby zobaczyć wybudowane w dzielnicach tego miasta dwa osiedla mieszkań socjalnych. Wyjazd w krótkim czasie zorganizował UM w Zawierciu co pozwoliło nam „zwiedzić” osiedla zanim zostały przykryte białym puchem, co nie wątpliwie miało ogromne  znaczenie na ich wygląd i ewentualne nasze spostrzeżenia. Towarzyszyli nam w tej podróży z ramienia Urzędu Miasta: Pan Marek Kozieł – v-ce Prezydent Miasta oraz Pan Grzegorz Wyszomirski – Dyrektor ZGM w Zawierciu. Z naszej dzielnicy uczestniczyli w wyjeździe: Pani Małgorzata Machura i Pan Jan Sygiet – Radni Miasta Zawiercie, Pan Stanisław Skipirzepa z ramienia Towarzystwa Sympatyków Kromołowa oraz Edyta Domagała i Mariusz Golenia ze strony Samorządu Mieszkańców Osiedla Kromołów. Po drodze w Katowicach dosiadł się projektant tychże osiedli z firmy CPR Inwestor, który mówił nam o kolejnych tego typu osiedlach projektowanych przez niego w Będzinie i Słupsku...

W pierwszym z osiedli jest wybudowanych 48 lokali socjalnych w zabudowie szeregowej (parterowej) o powierzchni użytkowej: 15m², 20m² oraz 25m² - układ mieszkań (rzut poziomy budynku) jest poniżej niniejszego artykułu. Budynki są położone względem siebie w kształcie litery T, co pozwala, że w każdym zakątku osiedla osoba jest na „oczach” innych współmieszkańców. Budynki mają wspólną kotłownię na eko-groszek a instalacja ogrzewania CO jest podłogowa. Osiedle, które ma już 5 lat, jest umiejscowione naprzeciwko nowo wybudowanego osiedla bloków komunalnych jak widać w zamieszczonych również zdjęciach z wyjazdu.

Nie jest ono zdewastowane, zaśmiecone, elewacje nie są pomalowane spray-em, kosze na śmieci są zabudowane, rabatki przed domami są zadbane (wygarbione), plac zabaw dla dzieci nie jest zniszczony a jest wiele elementów wykonanych przez samych lokatorów – takie są nasze spostrzeżenia. W rozmowie Pani Małgorzaty Machury z jedną z Pań mieszkających w bloku komunalnym naprzeciwko (dzieli te dwa osiedla tylko 4 metrowa droga z kostki brukowej) nie padły żadne słowa, które negatywnie by oceniały sąsiadów - ich zachowania, sposób bycia. Mieszkając tam od kilku lat nie widziała interwencji Policji a tylko czasami przejeżdżające patrole…. Wjeżdżając na dane osiedle miało się wrażenie, że jest to osiedle „małych” domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej… Podobne wrażenie „wywieźliśmy” z drugiego osiedla – wybudowanego przed 3 laty, gdzie znajduje się 18 lokali socjalnych w identycznej zabudowie i położeniu budynków względem siebie. Mieszkania są w pobliżu bloków spółdzielczych, starego osiedla górniczego, kościoła, co również widać na zdjęciach.

Tak więc można wnioskować, że ocena wypadła bardzo pozytywnie, bo takie pozostały nam wrażenia po tym co zobaczyliśmy, nie mniej jednak należy pamiętać, to co podkreślał projektant, który „śledzi życie” tych osiedli w kontekście kolejnych projektów, że o kształcie całego osiedla decydują jego mieszkańcy… Konsultacje o formie budowy (kształcie), ilości kondygnacji, położeniu względem siebie, skupisku obywateli (rodzin) były prowadzone w szerokim gronie ludzi pracujących w „służbie” społecznej, doradczej, resocjalizacyjnej…(artykuł poniżej).

Podobne stanowisko przestawił Pan Marek Kozieł – v-ce Prezydent Miasta, który podczas grudniowej sesji RM mówił, co zacytowane jest w styczniowym artykule „Z prac….” i poniżej, o osobach, które miały by zamieszkać na tym osiedlu, że były by to osoby ubogie, które nigdy nie miały konfliktu z prawem a ich tymczasowy status socjalny sprawi, że będą odpowiedzialni za te budynki i będą o nie dbać:

„…w dyskusji nad przyszłorocznym budżetem najwięcej emocji wzbudziła kwestia budowy mieszkań socjalnych. Zdaniem radnych z klubu PO, takie lokale nie powinny powstać, gdyż zgromadzą w jednym miejscu osoby z wyrokami eksmisyjnymi, a to może rodzić patologię Z taką opinią nie zgodził się wiceprezydent Marek Kozieł. Według zastępcy prezydenta do spraw społecznych, pogląd ten jest szczególnie krzywdzący dla osób, których z różnych powodów nie stać na systematyczne opłacanie czynszu, a które nigdy w konflikt z prawem nie wchodziły…”

Taki sam sposób argumentacji w kontekście wybudowanych lokali socjalnych przyjął Dyrektor ZGM w Czerwionce-Leszczyny, którego wypowiedź i artykuł o osiedlu w tej miejscowości zamieszczam poniżej.

Wszystkie zebrane opinie i doświadczenia o wybudowanych osiedlach socjalnych w Rudzie Śląskiej, Będzinie, Czerwionce-Leszczynach, Nowym Kole, Słupsku, będziemy się starali Państwu jak najszerzej przedstawić, dlatego proszę o przekazanie sąsiadom, znajomym, rodzinie aby odwiedzili stronę www.kromolow.pl, ponieważ jest to najszybsza i najłatwiejsza forma/nośnik informacji w dzisiejszych czasach a tych, którzy nie mają dostępu do internetu mogą przeczytać informacje na słupie ogłoszeniowym SMOK na przystanku głównym, przystankach ZKM oraz ksera artykułów będą rozdawane w ZS nr 13. Zebrane opinie, doświadczenia, oceny, zbierane podpisy, pozwolą nam na pewnego rodzaju konsultacje społeczne w naszej dzielnicy, dotyczącego ewentualnej budowy takiego osiedla, co zapewne najbardziej będzie interesować mieszkańców Osiedla Kromołów – Bloki gdyż w ich sąsiedztwie jest planowana budowa mieszkań socjalnych ale również nowych bloków komunalnych.

Proponowane miejsca lokalizacji

 

Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy zapoznamy Państwa ze wszystkimi materiałami co pozwoli nam na zorganizowanie spotkania z Prezydentem Miasta Zawiercie w miesiącu marcu i zajęciem przez społeczność Kromołowa stanowiska w tej sprawie, które zostanie przekazane Radnym Miasta przed ewentualnymi głosowaniami dotyczącymi niniejszej kwestii. Jak pojawią się nowe wiadomości, znajdziemy nowe opinie czy zasłyszymy z innych miejscowości (ich doświadczenia) przedstawimy je Państwu. Na chwilę obecną, proszę zapoznać się z niniejszym artykułem, poniższymi wzmiankami oraz zdjęciami zrobionymi podczas wizyty w Rudzie Śląskiej oraz planowanym miejscem lokalizacji.

 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template