Strona główna Samorząd Mieszkańców Sprawy bieżące WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - A.D. 2021

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - A.D. 2021

 

 

Minął rok od zeszłorocznego Święta Wszystkich Świętych. Rok temu zamknięte cmentarze. Łańcuchy na bramach. Policja. Szaro. Ponuro. Zimno. Kolejny lockdown w kraju, Europie, na świecie. W tym roku wydłużony weekend. Piękna pogoda. Słońce. Ciepło. Praktycznie od piątku odwiedzaliśmy cmentarze. Groby naszych bliskich, przyjaciół, kolegów. Jak zawsze nie zapomnieliśmy jako społeczność o grobach, mogiłach naszych lokalnych bohaterów. Na każdej z nich zapłonęły znicze. Dobrze, że też młodzież z naszej szkoły odwiedziła groby żołnierzy, walczących o Ojczyznę. Kolejna lekcja historii w terenie już za 10 dni – w Dzień Niepodległości. Przy okazji porządkowania cmentarza przez Ks. Proboszcza, grabarza został chyba odkryty kolejny grób mający swoją szczególną  historię (zdjęcia poniżej). Zresztą jak każdy na cmentarzu. Odnosząc się do mijającego roku, ciężko zatrzymać się na którymś wydarzeniu. Zawsze nawiązywałem do zdarzenia, które utkwiło mi szczególnie w pamięci. Było ich bardzo mało w związku z obostrzeniami. Dlatego w tym roku postanowiłem poszperać w necie i poniżej zacytować wyszukane wiersze, cytaty, myśli, zdania… I czynię to poniżej. Do przemyślenia. Zastanowienia się. Rozważenia.

Nawiązując do słów Ks. Proboszcza Krzysztofa Fidura z dzisiejszej porannej Mszy Świętej, gdzie myślą przewodnią było słowo paradoks - dobrze, że jest takie święto. Taka tradycja. Historia. Że chcemy ją kultywować. Wiele jest słów: A po co? Na co? Tyle zniczy, szkła, plastiku, itd… Jak zawsze medal ma dwie strony. Kija ma dwa końce. Są plusy i minusy. Pytania? – czy jeden znicz? Jeden kwiat? To już jest każdego wybór. Każdego decyzja. Nie krytykujmy tego Święta – Balu Wszystkich Świętych. Uczestniczmy w nim. Bo jak powiedział Ks. Proboszcz stajemy na grobach zmarłych. Oni nam już nic nie powiedzą, tutaj na ziemi. Wspominamy zmarłych. Tych którzy odeszli. Zasnęli. Ale paradoksem jest, że właśnie w tym miejscu, w tym czasie spotykamy się my – żywi. Święto jest zmarłych (w niebie) – ale świętują żywi (na ziemi). Niekiedy ten dzień jest jedynym w roku, kiedy widzimy się z najbliższymi, przyjaciółmi, kolegami. Naszymi rodakami, którzy mieszkają dziesiątki, setki kilometrów od Kromołowa. A wracają, aby uczcić swoich zmarłych przez modlitwę nad ich grobami. Zapaleniem znicza. Położeniem kwiatów. I niech tak zostanie… Bo widocznie dobry Bóg chciał, aby to święto roku 2021 było słoneczne, ciepłe, z uśmiechami nas ludzi mijających się na cmentarzach. Mówiących sobie dzień dobry, część… jak dobrze Cię widzieć !!!

W tym miejscu, na zakończenie chciałbym bardzo podziękować UM w Zawierciu za posprzątanie historycznych grobów, cmentarza przy ul. Żniwnej. Księdzu Proboszczowi oraz grabarzowi Panu Januszowi Widera dziękuję za wykoszenie, wypielęgnowanie grobu ostatniego Burmistrza m. Kromołow ś.p. Antoniego Bilnickiego, a jeszcze raz dziękuję Państwu Joannie i Karolowi Czapla za podjęcie się renowacji mogiły Rodziny Zachertów.

 

„Na cmentarnym krzyżu

Krople rosy wiszą.

To są łzy tęsknoty

Otulone ciszą

 

Wiatr liście unosi

W cmentarnej alejce

A każda mogiła

Skrywa czyjeś serce....

 

Serce które kiedyś

Nagle bić przestało...

Ale nim ucichło

Tak bardzo kochało

 

Tyle tu jest wspomnień

Tyle łez wylanych...

I tyle tęsknoty....

Do serc ukochanych...

 

Dzisaj znicz zapłonie

Pokłon swój oddamy

Myśl w górę popłynie

Kiedyś się.....spotkamy.

 

autorka: Anna Bralska

 

„… i choćbyś chciał, to w sercu nie da się wyczyścić historii. Serca nie wylogujesz…”

 

„… człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…”

 

„… Znicz i chryzantema. Te dwie rzeczy przypominają nam o dniu Wszystkich Świętych i Zaduszkach. Dniach zadumy, wspomnień o wspaniałych chwilach przeżytych z tymi, którzy już odeszli: z naszymi bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi. Żal, że już odeszli ale wspomnienia o nich tak jak oni sami pozostają w naszych sercach i pozostaną na zawsze…”

 

„… Pamiętajmy o tych, którzy odeszli, ale też kochajmy tych, co nam pozostali...”

 

 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template