INWESTYCJE KOLEJOWE

 

W nawiązaniu do informacji o obwodnicy, toczących się pracach w infrastrukturze drogowej poniżej przedstawiam Państwu również kilka news-ów o infrastrukturze kolejowej – rewitalizacji linii nr 182 TG-ZAW oraz uruchomieniu połączeń w relacji Zawiercie – Kraków Gł. Dobre skomunikowanie miasta z portem lotniczym oraz z dawną stolicą Polski zapewne dla mieszkańców będzie wielką korzyścią i wygodą.

Prace przy odbudowie linii nr 182 TG-ZAW idą planowo i są na każdym odcinku widoczne w naszym regionie. Począwszy od Pyrzowic do Łaz. Powstają nowe tory, perony, wiadukty, przejścia podziemne. Z końcem roku 2023, początkiem 2024 roku powinniśmy już w dwadzieścia parę minut dojechać z Zawiercia na lotnisko (PKP podaje, że czas przejazdu to 23 minuty). Może jeszcze w przyszłości uda się namówić decydentów, aby we współpracy województw: śląskiego i małopolskiego połączyć linią jednotorową lotniska: Pyrzowice – Balice a może z wykorzystaniem modernizowanego węzła kolejowego Jaworzno – Szczakowa. Na toczące się prace, aż miło się patrzy i cieszy, że budowa idzie do przodu. Na pewno będzie trochę utrudnień w związku z prowadzoną inwestycją, w ciągu korytarza wykonywanych prac, ale nie będą one bardzo uciążliwe. Poniżej informacje z portali i prasy.

W ostatnim czasie PKP InterCity uruchomiła również połączenia pomiędzy Zawierciem a Krakowem. W ciągu dnia są dwa połączenia w jedną i drugą stronę. Teraz jak zapewnił Prezydent Miasta w odpowiedzi na złożoną interpelację, dołoży starań, aby takowe połączenia pozostały na stałe w rozkładzie jazdy Polskich Kolei – Spółki InterCity. A może jeszcze ich przybędzie właśnie po przebudowie węzła Jaworzno – Szczakowa. Powrócą przyspieszone połączenia pomiędzy Krakowem a Częstochową via Łazy, Zawiercie, Myszków, Poraj. Poniżej rozkłady jazdy. To bardziej w rozważaniach na przyszłość. Na razie można pojechać sobie do grodu Kraka rano a popołudniem późnym wrócić. Poniżej na zdjęciach rozkład jazdy… 

„Trwa odbudowa i rewitalizacja linii kolejowe nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. Tory biec będą przy lotnisku im. Wojciecha Korfantego, powstaje tutaj stacja kolejowa "Pyrzowice Lotnisko".

Przy okazji przypominamy o zmianę organizacji ruchu przy KTW, która związana jest z prowadzoną inwestycją. Szczegóły https://bit.ly/zmiana-organizacji-ruchu

Projekt odbudowy i rewitalizacji linii kolejowej nr 182 prowadzi PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Wartość przedsięwzięcia to ponad 660 mln zł netto z dofinansowaniem z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace budowlane rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2021 r i zakończą się w 2023 r.”

 

„W województwie śląskim powstaje linia kolejowa Zawiercie - Tarnowskie Góry, dzięki której możliwy będzie dojazd pociągiem do portu lotniczego Katowice Airport. Ważnym elementem inwestycji jest budowa nowej stacji kolejowej – Pyrzowice Lotnisko. Obecnie powstają perony. Gotowa jest już część przejścia podziemnego, którym podróżni bezpiecznie dojdą do pociągów.

Rozpoczęliśmy także w Pyrzowicach budowę wiaduktu kolejowego. Nowy obiekt powstanie nad DW 913 i zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Pod wiaduktem będzie droga, chodnik i ścieżka rowerowa. Obiekt zwiększy #bezpieczeństwo zarówno w ruchu kolejowym, jak i drogowym.”

 

Więcej informacji o inwestycji https://bit.ly/33uVBQD

 

Źródło: fb linia kolejowa nr 182 TG - ZAW

 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template