Strona główna Samorząd Mieszkańców Sprawy bieżące WYNIKI GŁOSOWANIA - BUDŻET OBYWATELSKI 2023

WYNIKI GŁOSOWANIA - BUDŻET OBYWATELSKI 2023

 

Zakończyło się głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023. Podobnie jak w roku ubiegłym projekt OSP Kromołów został wybrany do realizacji. Niestety drugi projekt z dzielnicy nie zakwalifikował się – mini SkatePark. Otrzymał piątą ilość głosów - 300 oddanych głosów. Gratulujemy druhom wyniku i życzymy zrealizowania projektu. Niestety dzieciaki nie będą miały na razie swojego placu do pojeżdżenia, ale będą mogły skorzystać z SkateParku jaki zostanie wybudowany na dawnym boisku „Włókniarz”, gdyż projekt tego skateparku zakwalifikował się do realizacji w ramach BO 2023.

Podobnie jak dwa projekt zgłoszony przez OSP Marciszów. W tej edycji BO 2023 kwota 1,5 mln zł wystarczyła na cztery projekty.

Podsumowując formułę Budżetu Obywatelskiego, niestety patrzą na liczbę głosujących nie przybywa ich z roku na rok, a wręcz przeciwnie. To myślę, pokazuje, że formy tzw. budżetów dzielnicowych jak np. w Rybniku są dużo lepszym rozwiązaniem. Regulamin takiego Budżetu Obywatelskiego Dzielnicowego bardziej wpływa na „zaproszenie” mieszkańców do włączenia się w samorządność w gminach i delegowane środki finansowe są lepiej wykorzystywane - zrównoważenie. W tym roku głosowały 2243 osoby, a więc raptem 4,8 % mieszkańców Zawiercia. W roku ubiegłym niewiele ponad 7%. Formuła Rybnicka – a więc 2/3 budżetu podzielone na dzielnice wg ilości mieszkańców (ilość mieszkańców pomnożona przez współczynnik kwotowy) - a 1/3 przeznaczona na ogólny projekt miejski. I taką formułę proponowali miejscy radni od początku prac nad regulaminem do Budżetu Obywatelskiego. Zgodnie z deklaracją na Komisji Budżetu i Gospodarki złożoną przez panią Justynę Miszczyk – zastępcę Prezydenta, regulamin kolejnego budżetu ma być wzorowany na Budżetach Obywatelskich Dzielnicowych. Wstępna propozycja regulaminu miała być przedstawiona w czerwcu… cały czas czekamy na nową propozycję. Jeszcze raz gratulując zwycięzcom, dziękuję wszystkim osobom, które oddały swoje głosy w ramach BO 2023, a szczególnie wszystkim Państwu, którzy poparli projekty z dz. Kromołów.

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template