WYCINKA DRZEW W LASACH

 

 

W ostatnim czasie pojawią się od Państwa pytania ws. wycinek w lasach, w okolicach Zawiercia. Czy to czasami nie ma związku z kopalnią Zn-Pb? Z informacji jakie posiadam, mogę zapewnić Państwa, że nie są to wycinki lasów prowadzone pod ewentualną budowę kopalni.

Wszystkie prace, które są prowadzone na terenach leśnych są związane m.in. z budową obwodnicy. Czyli na pasie leśnym od Poręby do Kromołowa – do ul. Kromołowskiej (leśnego fragmentu ulicy po drugiej stronie DK-78). Chociaż w tym przypadku zdecydowana większość prac została wykonana w 2021/2022 roku. Aczkolwiek czasami, jest jeszcze potrzeba „drobnej docinki”.

Kolejne wycinki związane są z pracami Nadleśnictwa Siewierz. Z gospodarką leśną prowadzoną przez Nadleśniczego. Takowe prace są standardowymi w Lasach Państwowych. Chociaż czasami może dziwić, że ścinane są rosnące zdrowe drzewa a nie porządkuje się w pierwszej kolejności wiatrołomów, które widać szczególnie w okolicach pomiędzy Zawierciem a Ogrodzieńcem.

Dużo też widać prac grupy TAURON. Głównie pod liniami wysokiego i średniego napięcia. Takie prace ostatnio były prowadzone w lasach, na łąkach pomiędzy: Bzowem, Fugasówką, Wydrą Zieloną a Kromołowem a także w okolicach Pszczelnych Łąk i Kazimierówki, Markowizny. Prace karczowania samosiejek pod liniami energetycznymi stały się od pewnego czasu pracami cyklicznymi  - powtarzającymi się co kilka lat. Wycinane korytarze pod liniami, słupami stały się naturalnymi korytarzami migracji dzikich zwierząt. Głównie jeleni, saren, ale także i łosi, których jest coraz więcej na terenach lasów Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W przypadku drugiego odcinka obwodnicy: węzeł Kromołów – węzeł Kalinówka będzie zdecydowanie mniej wycinki drzew. Praktycznie ten odcinek w większości będzie przebiegał polami, łąkami, terenami nie zalesionymi. Ale po wykonaniu projektu, na razie wniosek o wydanie ZRID-u jest rozpatrywany przez Wojewodę Śląskiego. Kolejny etap to ogłoszenie przez GDDKiA o/K-ce przetargu na wykonanie i dopiero po jego rozstrzygnięciu mogą ruszyć prace budowlane.  

 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template