830 LAT LOKACJI KROMOŁOWA

 

     W niedzielę, dn. 23.04.2023 r. odbyła się uroczysta Msza Św. z okazji 830-lecia lokacji Kromołowa. Mszy Św. koncelebrowanej przewodniczył i wygłosił kazanie ks. dr Paweł Kostrzewski w asyście ks. Proboszcza Krzysztofa Fidury oraz ks. kapelana ppłk Szczepana Madonia. Do Kościoła Parafialnego pw. św. Mikołaja BW przybyły poczty sztandarowe: OSP Kromołów, LKS Źródło Kromołów a także SP-13. Uroczystość uświetniła oprawa chóru parafialnego. Oczywiście jak zwykle dopisali mieszkańcy, parafianie oraz zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Danuta Nowicka, vice Starosta Powiatu – Barbara Kozioł, Prezydent Miasta – Łukasz Konarski, zastępca prezydenta – Małgorzata Benc, radni powiatu i miasta: Małgorzata Machura, Andrzej Wilk, Karol Hadrych, Mariusz Golenia oraz Pan Jan Sygiet. Samorząd Mieszkańców stawił się na czele z przewodniczącym Włodzimierzem Czechem. TSK reprezentowała Pani Apolonia Burzyńska oraz Pan Aleksander Bąba i Pan Stefan Walęga, RZF „Kromołowianie” przybył w składzie: Pani Maria Syncerz, Pani Anna Kozłowska, Pani Barbara Pędzik.  SP-13 reprezentowała Pani vice dyrektor Justyna Kukułka wraz z młodzieżą. Z ramienia OSP Kromołów byli druhowie: Pan Jerzy Hamerlik, Piotr Janocha, Igor Adamowski i najmłodsi adepci pożarnictwa. Kromołowscy Przedsiębiorcy – filantropii, społecznicy reprezentowani byli przez Pan Stefana Rotarskiego, Pan Włodzimierza Króla, Pana Dariusza Kajdana, Pana Karola Czaplę oraz Panią Janinę Chmurską, Panią Zofię Stanicką i  Alicję Lendor 

W nawiązaniu do homilii ks dr. Pawła Kostrzewskiego, było to święto najstarszej wspólnoty miasta, najstarszej dzielnicy miasta, najstarszej parafii, najstarszej historii szkolnictwa na tych terenach, jednej z najstarszych jednostek OSP regionu. Po prostu Kromołowa, który dał początek Miastu Zawiercie. Przytaczając najważniejsze daty, wydarzenie z historii Kromołowa, ks. Paweł podkreślał, że zawsze mieszkańcy, społeczność Kromołowa gotowa była do poświęceń, walki o wolność, dobrobyt ojczyzny. Zawsze kolejne pokolenia Kromołowian były wychowane w duchu patriotyzmu, wiary w Boga, szacunku dla człowieka i ojczyzny. Dzięki naszym praojcom przetrwało, to wszystko co dzisiaj dobre w nas. I takie wartości powinniśmy przekazać nowemu pokoleniu. Tak jak nas nauczono i wychowano. Abyśmy dalej trwali. I żyło się nam tutaj dobrze i szczęśliwie. Na tym skrawku małej ojczyzny. Wśród swoich. Ale z myślą o wszystkich…

 

„Bo kto nie kochał kraju żadnego i nie żył
chociaż przez chwilę jego ognia drżeniem,
chociaż i w dniu potopu w tę miłość nie wierzył,
to temu żadna ziemia nie będzie zbawieniem.”

                                                         K.K.Baczyński

 

Niech data lokacji Kromołowa, pierwsza wzmianka z 8 kwietnia 1193 r. oraz rys historii najstarszej dzielnicy: Kromołowa, będzie przeplatał się w wydarzeniach kulturalnych, muzycznych, rozrywkowych organizowanych przez Miasto Zawiercie. Tak jakto miało miejsce podczas uroczystej akademii zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 13 w piątek 21.04.2023 r. Wiele pracy w przygotowanie występu włożyło grono pedagogiczne i uczniowie, za co należą im się ogromne podziękowania i uznanie. Sama ilość prac plastycznych wykonanych przez uczniów mówiła sama za siebie. 

 

https://sp13zawiercie.edupage.org/news/

 

 

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tej niedzieli, a szczególnie: Prezydentowi Miasta, za objęcie patronatem części wydarzenia. Ks. Proboszczowi za oprawę liturgiczną i zaproszenie ks. dr Pawła Kostrzewskiego. Samorządowi Mieszkańców i OSP Kromołów za organizację spotkania w Pałacyku. A szczególnie dh Edycie Domagała, dh Emilii Wąsik oraz Bogusi Laber i autorce jubileuszowego tortu: Klaudii Laber.

 

 

A już dzisiaj zapraszam Państwa na kolejną miłą uroczystość. W imieniu harcerzy ZHP Hufca Zawiercie - Drużyny „Kosmonautów” pod dowództwem pwd. Magdy Bińkowskiej oraz w imieniu dh. Urszuli Góźdź – założycielki drużyny. Uroczystość odbędzie się w dniu 21 maja 2023 r. W tym dniu – niedziela - o godzinie 13:00 odprawiona zostanie Mszą Św. w intencji rotmistrza Witolda Pileckiego w Kościele Parafialnym, a następnie harcerze otworzą nowy skwer imienia rotmistrz Witolda Pileckiego, którego byli inicjatorami, autorami, współwykonawcami.

 

 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template