Strona główna Samorząd Mieszkańców Z prac samorządu Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – wrzesnień 2013

Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – wrzesnień 2013

Po wakacyjnej przerwie, wrześniowe spotkanie Samorządu odbyło się jak dotychczas w pierwszą środę miesiąca. Spotkaliśmy się z dwojgiem naszych radnych z dzielnicy oraz przedstawicielką z Wydry Zielonej. W pierwszej części spotkania omówiliśmy kwestie dotyczący Wydry Zielonej, a mianowicie ponowienia wniosku o zamontowanie wiaty przystankowej po prawej stronie jadąc w kierunku Kromołowa, oświetlenia przy istniejącym już nowym przystanku oraz zapoznaliśmy się z pismem jakie w imieniu mieszkańców skierował UM w Zawierciu do GDDKiA w Katowicach w sprawie zezwolenia na umiejscowienia tzw. przystanku na żądanie pomiędzy Kromołowem – Smugą a Wydrą Zieloną (przy ulicy Winnej). Miasto zobowiązało się na pokrycie kosztów wykonania zatoczek w pasie drogi krajowej DK78. Międzyczasie, w miesiącu sierpniu odbyły się pomiary geodezyjne w terenie na ulicy Winnej na Wydrze Zielonej, na której lada dzień powinny rozpocząć się prace związane z utwardzeniem nawierzchni drogi. Jednogłośnie wszyscy obecni na zebraniu poparli złożony wniosek mieszkańców Wydry Zielonej, który był społecznie konsultowany z mieszkańcami, a który pan Jan Sygiet przedstawił na Komisji Samorządu i Ładu Publicznego Rady Miejskiej w Zawierciu o wyodrębnienie osobnego osiedla Wydra Zielona w strukturach gminy Zawiercie, które z dzielnicą Kromołów rozgraniczała by ulica Kromołowska, a z dzielnicą Warty rzeka Warta… Kwestie administracyjne (prawne) są teraz w gestii magistratu w Zawierciu.

W dalszej części spotkania Włodzimierz Czech i Paweł Kwapisz udali się na tereny boisk piłkarskich LKS Źródło z architektem panem Konradem Bąbą w celu sprawdzenia studzienek i średnicy rur, aby odpowiednio zaprojektować odwodnienie parkingu, który jest planowany przy szkole i boiskach. Prace na poprawką projektu trwają i liczymy, że zakończą się w miesiącu wrześniu, co pozwoli uzyskać pozwolenie na budowę, jak zapewniał podczas Jarmarku Kromołowskiego Prezydent Miasta Zawiercia pan Ryszard Mach. W sierpniu w kwestii projektu odbyło się również spotkanie w UM w Zawierciu, gdzie zostały wyjaśnione i ustalone rozwiązania dotyczące parkingu zadowalające „obie strony”, z punktu widzenia społecznego i praktycznego oraz przepisów prawa budowlanego.

Cały czas społeczne komentarze budzi nowa ustawa śmieciowa i jej wprowadzenie oraz koszty jakie ponoszą obywatele. Mieszkańcy zwracają uwagę, że ościenne gminy obniżyły koszty opłat za wywóz nieczystości i co jest niepokojące, że w lasach i przydrożnych rowach przybywa śmieci… Samorząd Mieszkańców wielokrotnie na spotkaniach w UM w Zawierciu przed wprowadzeniem nowych zasad i opłat proponował rozwiązania wzorem pomysłów innych miast, żeby zredukować koszty opłaty. Do kwestii tej miano powrócić po przeliczeniu kosztów po przynajmniej półrocznym funkcjonowaniu obecnych zasad segregacji, odbioru i opłat za wywóz śmieci. Temat ten powinien powrócić na sesję Rady Miejskiej.

Następnym punktem dyskusji w środowy wieczór było przedstawienie przez Samorząd kroków jakie podjął, aby zachęcić społeczeństwo do głosowania w plebiscycie na „Rzekę Roku 2013”. Ze swojej strony wystosowaliśmy pisma do miast położonych nad rzeką Wartą, aby poprzez szkoły, uczelnie zachęciły mieszkańców do oddania głosu w konkursie. Akcję na rzecz głosowania na „Rzekę Roku 2013” przeprowadził również Wydział Rozwoju i Promocji UM w Zawierciu. Do rozpropagowania głosowania zachęca również nasz klub LKS Źródło oraz nasza Szkoła. Jakie będą tego efekty zobaczymy na koniec września. Zachęcam Państwa do głosowania. Dla nas już sam fakt, że znaleźliśmy się w 11 finałowej konkursu jest wygraną, ale każdy głos jest dodatkowym sukcesem.

Ostatnim punktem zebrania było podsumowanie wykonanych prac w dzielnicy i ciągłego oczekiwania na zakończenie prac przy głównym źródle rzeki Warty. Po Jarmarku Kromołowskim prace „zastygły”, ale ostatnimi dniami zaczęły pomału iść do przodu. Jak wielu mieszkańców zauważyło, coraz więcej osób, turystów, rowerzystów zatrzymuje się przy źródle. Czyta historię naszej miejscowości i ogląda zdjęcia na tablicy oraz mapie i podgląda czy płynie woda... Nawiązując do informacji z sierpnia, duże słowa uznania należy skierować do prezesa LKS Źródło pana Kazimierza Miśty, gospodarza obiektów pana Adama Sobczaka oraz Pawła Kwapisza za dokończenie prac i wykonanie nowych krzesełek (pozyskanych ze Stadionu Śląskiego) na boisku głównym. Zakup potrzebnych profili i elementów montażowych pokrył UM w Zawierciu. Jeżeli pozwolą warunki finansowe klubu w przyszłym roku, możliwe jest zamontowanie kolejnych krzesełek, które pomógł pozyskać również ze Stadionu Śląskiego pan Witold Grim, za co serdecznie dziękujemy.

Na koniec chciałbym również podziękować panom: Robertowi i Adamowi Pałkom za pomoc przy przewiezieniu i osadzeniu donic na przystanku oraz wywiezieniu rozwalającego się już pojemnika na ubrania, który stał na ulicy Staromiejskiej, a także za wykoszenie traw przy boisku sportowym.

Kolejne informacje z „życia samorządu” w miesiącu październiku. Obecnie prowadzone i wykonane prace w dzielnicy zgłoszone przez SMDK:

  • trwają prace przy budowie kanalizacji i chodnika na ulicy Siewierskiej,
  • wykoszono tereny zielone w dzielnicy,
  • wykonywane są prace w przydrożnych rowach na ulicy Łośnickiej,
  • poprawiono zapadające się fragmenty asfaltu po pracach kanalizacyjnych na ulicy Łośnickiej – wielokrotnie w tej sprawie interweniowali mieszkańcy ulicy,
  • przywieziono i ustawiono donice kwiatowe na przystanku głównym.

Sprawy, które zostały zgłoszone do odpowiednich jednostek UM w Zawierciu dotyczyły:

  • oznakowania dojazdu i opisu obiektów cmentarzy: Wojennego z I Wojny Światowej i Żydowskiego Kirkutu,
  • poprawienie ubytku nawierzchni ulicy Browar (dojazd do parkingu przy szkole).

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template