Strona główna Samorząd Mieszkańców Z prac samorządu Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – marzec 2014

Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – marzec 2014

Podczas marcowego zebrania Samorządu Mieszkańców zapoznaliśmy się wraz z dwojgiem radnych z odpowiedziami pisemnymi jakie przesłano nam z Urzędu Miejskiego w Zawierciu oraz z GDDKiA w Katowicach. Wraz z mieszkanką Wydry Zielonej podsumowaliśmy spotkanie jakie odbyło się w sprawie wyodrębnienia nowego osiedla oraz omówiliśmy bieżące wnioski, którym nadano drogę administracyjną.

Kolejnymi sprawami jakie poruszyliśmy była kwestia wykonania i usytuowania tablicy informacyjnej na Rynku. Wstępne opracowanie graficzne jakie wykonała firma „ANRO” pokazało, że muszą być jeszcze uzupełnione zdjęcia i tekst. Podczas spotkania padło kilka propozycji „zagospodarowania” wolnej części na tablicy. Wyszukaliśmy następne zdjęcia i informacje o Rynku, które mogą pojawić się na tablicy. Niemniej jednak samych informacji o rynku w Kromołowie w historycznych materiałach, książkach jest stosunkowo mało. Są wzmianki o wydarzeniach z II wojny światowej, zamieszkiwaniu w obrębie rynku społeczności Żydowskiej i wzmianki o jarmarkach i targach jakie odbywały się w przeszłości. Większość materiałów pochodzi z domowych archiwów mieszkańców i przelanych na karty książek tekstów i zdjęć.

W związku z przebudową ulicy Gromadzkiej o czym już wspominałem w ubiegłym miesiącu, pojawiła się oficjalnie informacja z UM w Zawierciu, że takowe prace rozpoczną się w najbliższym czasie, a ich zakończenie planowane jest na połowę czerwca. Czyli wykonanie podłoża drogi, kanalizacji deszczowej oraz wyłożenia ulicy kostką brukową betonową. Kosztorys oszacowany jest na 243 tys. zł. Jest to dobra wiadomość i teraz czekamy na realizację zadania zgodnie z podanym planem.

Przeglądając kalendarz wydarzeń artystycznych, sportowych, muzycznych jaki przedstawił Wydział Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki, odnotowaliśmy te wydarzenia, które „zawitają” do Kromołowa i są zawiązane z nasza dzielnicą, z rzeką Wartą, a będą to m.in.:

  • Impresje Wielkanocne w Pałacyku nad Wartą – Kiermasz rękodzieła artystycznego – kwiecień,
  • „Debiuty u Źródeł Warty” – plener malarski artystów (wykładowców) ASP z Warszawy, Krakowa i Katowic oraz utalentowanych młodych Zawiercian,
  • Jarmark Kromołowski – 6 lipca,
  • „Z biegiem Warty” – zbiorowa wystawa dzieł artystów z miast leżących nad Wartą,
  • Szanty nad Wartą. Edycja pierwsza – rodzinny festyn w parku nad Wartą z grami i zabawami dla dzieci, np. regaty papierowych łódeczek „od mostku do mostku”,
  • Dzień Dziedzictwa Kulturowego – 11 listopada w Pałacyku nad Wartą – 10 spotkanie KGW z okazji Święta Niepodległości,
  • XIX Konkurs Rękodzieła Artystycznego „Zawitały Anioły”.

Już dzisiaj zapraszamy Państwa na w/w wydarzenia, podobnie jak na coroczne zebranie mieszkańców, Samorządu Mieszkańców z Prezydentem Miasta Zawiercia i zaproszonymi Gośćmi, które to zostało zaplanowane na środę 26 marca 2014 r. o godz. 17:00 w Pałacyku nad Wartą. Zebranie poświęcone będzie inwestycjom jakich oczekują mieszkańcy, składanym wnioskom, problemom z jakimi stykamy się w dzielnicy i jak zawsze będzie wolna dyskusja – pytania i odpowiedzi.

Ostatnim punktem spotkania było uzgodnienie podjęcia kolejnych kroków w celu zrealizowania inwestycji/pomysłu połączenia Zawiercia z Kromołowem przez Łośnice chodnikiem z oświetleniem. W związku z już częściowymi pracami wykonanymi na ulicy Łośnickiej oraz informacją o budowie chodnika, przystanku autobusowego, od początku ulicy (od ulicy Piłsudskiego), w którego kosztach w ramach wspierania lokalnej społeczności będą prawdopodobnie partycypowały firmy: CMC Poland oraz Virtu, dobrym posunięciem ze strony UM i Starostwa była by kontynuacja prac, co zapewne ucieszyło by mieszkańców, którzy wielokrotnie dawali temu wyraz w lokalnej prasie i portalach internetowych.

Na zakończenie informacja o pracach, jakie zostały zlecone do wykonania w naszej dzielnicy oraz trwające:

  • wycięcie gałęzi przy krawężniku przy ulicy Rynek 14,
  • naprawa wpustów kanalizacji deszczowej przy sklepie SPAR na ul. Staromiejskiej,
  • plantowany jest teren po byłym basenie p. poż.,
  • wycięto samosiejki przy Krzyżu obok Suszarni,
  • Wydział Gospodarki Miejskiej zwrócił się do Wydziału Infrastruktury o poprawę studzienek na ulicy Siewierskiej przy posesjach nr 242 i 244.

Sprawy, które zostały zgłoszone do odpowiednich jednostek UM w Zawierciu dotyczyły:

  • zamontowania halogenów na Rynku przy figurze św. Floriana w miejscu skradzionych,
  • uregulowania geodezyjnego posesji w obrębie ulic: Żelaznej, Łośnickiej, Filaretów, Targowej.

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template