Strona główna Samorząd Mieszkańców Z prac samorządu Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – kwiecień 2014

Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – kwiecień 2014

Relację kwietniową z prac Samorządu praktycznie zdominują informacje z zebrania mieszkańców z Prezydentem Miasta Zawiercia – panem Ryszardem Machem. Podczas spotkania, po przedstawieniu sprawozdania przez Samorząd za rok 2013, mogliśmy usłyszeć o planach jakie miasto chciało by zrealizować w naszej dzielnicy. Padło też wiele pytań, na które odpowiedzieli włodarze miasta. Szkoda tylko, że była mała frekwencja, podobnie jak w ubiegłym roku. Może świadczyć to o braku zainteresowania mieszkańców sprawami dzielnicy lub faktem, że działania jakie są podejmowane idą w dobrym kierunku… ale to już pozostawiam Państwa ocenie. Niemniej jednak już dzisiaj zapraszam do wzięcia udziału w zebraniu sprawozdawczym za rok, które będzie jednocześnie zebraniem wyborczym, nowego Samorządu.

Praktycznie inwestycje jakie Samorząd przedłożył do realizacji w tym roku zostały wcześniej uzgodnione i zaakceptowane przez Prezydenta Miasta, ale usłyszeliśmy potwierdzenie tych planów i będziemy czekać na ich realizację.

Jednym z ciągnących się tematów od lat jest zagospodarowanie terenu przy boiskach i szkole. W chwili obecnej została wykonana (poprawiona ponownie) dokumentacja i projekt został zweryfikowany pozytywnie przez Wydział Architektury Starostwa Powiatowego, co przełożyło się na wydanie pozwolenia na budowę. Po tej decyzji projekt wraz z wnioskiem z UM w Zawierciu został skierowany do ewentualnego rozpatrzenia i dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Takie dofinansowanie zapewne było by gwarancją rozpoczęcia prac, ale zobaczymy jak się potoczą losy złożonego wniosku. Jeżeli zostanie odrzucony, to w ramach tegorocznych środków zapisanych w budżecie miasta, będziemy się starali, żeby został wykonany parking przy boiskach.

Kolejnym tematem była kwestia poprawy odkrycia źródła rzeki Warty, które zostało przez poprzedniego wykonawcę nieskończone i źle zrobione. Po wstrzymaniu środków finansowych z UM, wykonawca został odsunięty od prac i w tym roku nowy wykonawca ma poprawić inwestycję.

Zapoczątkowane zostały prace na ulicy Gromadzkiej. Już teraz jest wymieniany wodociąg i rozpoczną się prace związane z utwardzeniem nawierzchni. Rozpoczęcie inwestycji bardzo ucieszyło mieszkańców, ponieważ co niektórzy, patrząc z perspektywy czasu myśleli, że znowu na obietnicach się skończy… Rozpoczęcie tych prac ponownie ożywiło wśród mieszkańców ulicy Darniowej dyskusję, co zrobić, żeby też wyremontowana została ich ulica (gdyby nie pewne okoliczności, rozpoczęte były by prace na ulicy Darniowej…). Podczas zebrania padły zapytania, co będzie dalej z wykonanym projektem, z ważnością złożonych oświadczeń, itd. Pan Prezydent zagwarantował, że podczas prac nad ustaleniem nowego budżetu na rok 2015 Samorząd ma zgłosić dwie ulice do wykonania w dzielnicy. Takowe prace mają być zapoczątkowane w tym roku, gdyż doświadczenie z ubiegłego roku pokazało, że ustalenie budżetu już w roku poprzedzającym, pozwala uruchomić procedury projektowe i przetargowe, co przekłada się na rozpoczęcie danych prac w nowym roku z nadejściem wiosny. Samorząd złożył już w tej kwestii stosowne pismo, zgłaszając do wykonania w kolejności ulicę Darniową i Smuga. Gdyby z przyczyn administracyjnych (lub innych…) nie dało się którejś z ulic wprowadzić do budżetu na następny rok, Samorząd zgłosił w następnej kolejności do utwardzenia ulicę Nad Wartą. Temat dróg i nawierzchni był jakby wiodący, ponieważ najwięcej pytań padło w tej kwestii. Mieszkańcy z Osiedla Bloków, pytali o ulicę Dożynkową i dalsze prace na tej ulicy w związku z powstałymi nowymi osiedlami. Jak usłyszeliśmy, prace te będą kontynuowane i ulica Dożynkowa ma być wyremontowana. Kontynuowane również będą wszystkie pozostałe prace na osiedlu związane z chodnikiem, przejściami dla pieszych, schodami i infrastrukturą wokół bloków. Podana została również informacja o dokończeniu inwestycji na ulicy Harcerskiej, czyli o wykonaniu chodnika po jednej stronie drogi. Czy będzie to współfinansowane przez miasto, czy tylko ze środków Starostwa, jest dla nas jako mieszkańców sprawą drugorzędną. Najważniejsze żeby w końcu ten chodnik powstał i będziemy dopytywali o termin wykonania tych prac.

Tematem, który emocjonalnie „rozkręcił” zebranie była sprawa przystanku na ulicy Siewierskiej. Kolejne już zebrania powraca kwestia jego lokalizacji. Dla Samorządu temat ten jest zamknięty, ponieważ, w opinii mieszkańców takowa lokalizacja jest bardzo dobra i wszystkie odpowiedzi z poszczególnych instytucji (urzędów) odrzuciły zmianę jego lokalizacji, o czym najlepiej wiedzą zainteresowane tematem osoby, czyli autorka wniosków, Samorząd Mieszkańców, oraz UM w Zawierciu, Starostwo Powiatowe i GDDKiA.

Na koniec zebrania głos zabrał pan Andrzej Koczur - Komendant Straży Miejskiej, informując mieszkańców, że pod względem wizualnym i estetycznym nasza dzielnica jest wzorem dla innych dzielnic miasta, co jest oczywiście zasługą mieszkańców, którzy dbają o swoje najbliższe otoczenie.

Na zakończenie,  jak zwykle informacje o pozostałych pracach jakie zostały zlecone do wykonania w naszej dzielnicy oraz trwających pracach:

  • wymieniana jest nawierzchnia placu przy szkole,
  • naprawiany jest wpust kanalizacji deszczowej przy sklepie SPAR na ul. Staromiejskiej,
  • cały czas plantowany jest teren po byłym basenie p.poż.,
  • kontynuowane są prace wymiany słupów oświetleniowych przy ulicy Siewierskiej,
  • trwają prace na ulicy Żniwnej.

Sprawy, które zostały zgłoszone do odpowiednich jednostek UM w Zawierciu dotyczyły:

  • oznaczenie odpowiednimi znakami drogowymi skrzyżowania ulic: Bema i Modrzewskiego.

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template