MINIATURA DWORU KROMOŁOWSKIEGO

 

        Od kilkunastu dni na terenie rekreacyjnym widoczna jest miniatura niezwykłego pomnika polskiej architektury – Dworu Kromołowskiego wybudowanego w XVI wieku. Budowla wykonana była początkowo z drewna, potem z kamienia wapiennego i częściowo z cegły.  Po opuszczeniu go przez ostatnich właścicieli dwór zaczął podupadać, a starania o jego ocalenie wstrzymały proces niszczenia na krótko. Druga wojna światowa przyniosła całkowitą dewastację gdyż po 1940 roku hitlerowcy  rozebrali mury dworu, a pozyskany kamień i cegłę wykorzystali do utwardzenia strategicznej drogi Kromołów – Włodowice. A przecież w dworze tym gościli Królowie Polski – Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki a przechodząc też, odpoczywał wielce prawdopodobne Jan III Sobieski. Kiedy szedł ze swoimi wojskami pod Wiedeń. Pokonywał odcinek z Włodowic do Ogrodzieńca. W czasie rewitalizacji drugiego źródła rzeki Warty i budowy terenów rekreacyjnych w dzielnicy odkryto zachowane fundamenty dworu. I dokładnie nad przykrytymi kamiennymi fragmentami powstała miniatura dworu. Proporcjonalna do zachowanego rzutu parteru (zdjęcie będzie na tablicy opisowej). Elewacje wybudowane na podstawie rycin, zdjęć archiwalnych, zachowanych opisów. Usytuowanie dworu było równoległe do Kościoła Parafialnego – drzwi dworu i świątyni były vis-a-vis  do siebie. Pomysł powstania miniatury dworu przedstawił przewodniczący samorządu mieszkańców Włodzimierz Czech. Został on bardzo przychylnie przyjęty przez organizacje społeczne z dzielnicy, społeczników, mieszkańców. I krok po kroku cel był realizowany.

 

W ramach Funduszu Osiedlowego przyznanego przez Prezydenta Miasta Łukasza Konarskiego. Po rozeznaniu cen na rynku. Część funduszu została przeznaczona na ten cel. Wszelkie kwestie organizacyjne były w rękach Przewodniczącego Samorządu. Zadania wybudowania miniatury dworu podjął się pan Waldemar Kozłowski z Wart. Po podpisaniu umowy z UM w Zawierciu pan Waldemar przystąpił do prac. Między czasie zostały przygotowane „fundamenty” w ramach jak zawsze „czynu społecznego” i dobrej współpracy w dzielnicy. W tym miejscu dziękuję państwu Joannie i Karolowi Czapla za przekazanie i możliwość wykorzystania krawężników drogowych z recyklingu. Lokalnemu przedsiębiorcy oraz Adamowi i Robertowi Pałka za pomoc w przetransportowaniu krawężników. Pracownikom OSiR Zawiercie: panu Witkowi i Jankowi za podrzucenie płytek chodnikowych z boisk LKS Źródło. Dyrekcji, pracownikom OSiR Zawiercie dziękuję za podłączenie zasilania elektrycznego.

W chwili obecnej dzięki współpracy z panem Stefanem Rotarskim (ANRO), z panem Jerzym Maciążkiem, panem Zbigniewem Cholewką (FOTO Zbyszek) oraz Samorządem Mieszkańców, Towarzystwem Sympatyków Kromołowa i Wydziałem Promocji UM w Zawierciu powstaje tablica z opisem historii dworu.

Myślę, że miniatura, jej wygląd, odzwierciedlenie, praca jaką włożył pan Waldemar Kozłowski przeszło wszelkie oczekiwania. Na basztach/wieżyczkach widnieją flagi Polski i Kromołowa. A od środka dwór jest podświetlany.

Na koniec zwracam się do wszystkich państwa z prośbą, a szczególnie do dzieci o zachowanie miniatury dworu w stanie jakim został wybudowany. Nie wchodzenie na miniaturę, na dach, na skarpę na której stoi. Zadbajmy wspólnie o nasze dobro. Oczywiście obiekt jest monitorowany – jak całe tereny rekreacyjne.

 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template