Strona główna Samorząd Mieszkańców Z prac samorządu Tablica pamiątkowa przy dębie WARTEK

Tablica pamiątkowa przy dębie WARTEK

 

Aby przybliżyć historię do której nawiązuje nowa płyta pamiątkowa, musimy sięgnąć pamięcią do roku 2016. Do roku upamiętnienia Chrztu Polski – 1050 rocznicy. W  tym właśnie czasie w całej Polsce był obchodzone akcje, uroczystości przypominające datę 966 roku. W Kromołowie przyłączono się do inicjatywy Związku Podhalan i Związku Głównego OSP RP. Patronat nad wydarzeniem objęli: Prymas Polski abp Wojciech Polak i abp Sławoj Leszek Głódź – duszpasterz strażaków. Było ognisko. Było wkopanie dębu. Był list. Wtedy też pod nasadzonym dębem zakopano butelkę z poniższym wpisem. W wydarzeniu tym, w dniu 14 kwietnia 2016 roku uczestniczyli: społecznicy, członkowie OSP w Kromołowie, a także Samorząd Mieszkańców Dzielnicy, członkowie Towarzystwa Sympatyków Kromołowa oraz sami mieszkańcy Kromołowa.

Tablica miała być dopełnieniem tego wydarzenia. Jednak „specyficzna gleba” na nowych terenach rekreacyjnych nie służyła Wartkowi, który długo się zadamawiał w tym miejscu. Była potrzeba przebicia się przez sporo warstw gruntu, aby korzenie dębu mogły zacząć pobudzać do życia dąb Wartek. Musieliśmy jako mieszkańcy pomóc Wartkowi. A sami dobrze Państwo wiecie, co tam mogło być pod ziemią. Co naniosła powódź z 1996 roku. A potem prace przy terenach rekreacyjnych i utwardzanie terenu, ubijanie. Ale najważniejsze, ze Wartek się zadomowił i rośnie coraz większy. Jak jego „koledzy” obok czyli platany. Po otwarciu terenów były głosy, że za mało jest zieleni a za dużo betonu (kostki). Ale teraz jak widzimy po blisko dziesięciu latach tej zieleni widać coraz więcej, i więcej. I będzie zapewne jej przybywać. Dzisiaj możemy powiedzieć, że „inwestycja” została zakończona. Ale tak to jest z przyrodą. Nikt jej nie przewidzi, nie pokona, nie ujarzmi, nie pogoni, nie przyspieszy. Nawet takiego małego jak na razie dębu. Tablica został wstawiona przed Świętem Niepodległości roku 2023.

W tym miejscu bardzo dziękujemy Państwu Agnieszce i Rafałowi Potęga – Zakład Kamieniarski Agnieszka Potęga przy ul. Siewierskiej , którzy wykonali napisy na płycie i zamontowali ją przy „Wartku”. Państwo A. R. Potęgowie od wielu już lat prowadzą swoją działalność w najstarszej dzielnicy miasta i z chęcią podjęli się powyższego zadania. Dostarczenie płyty było w naszej gestii – czyli społeczników lokalnych… i tak oto wspólnymi siłami cel został zrealizowany, chociaż jak wspominałem już powyżej, trochę to trwało… ale niestety siły wyższe decydowały.

 

„… Głównym założeniem wspólnej inicjatywy był przemarsz przez Polskę Ognisk Ducha Świętego, polegający na zapaleniu przez strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, ognisk w całym kraju. Akcję rozpoczęło zapalenie ognia przy krzyżu na Giewoncie, a zakończyło rozpalenie ogniska nad Morzem Bałtyckim, na Helu. Nasze ognisko zapłonęło o godzinie 20.10 zgodnie z harmonogramem, a poprzedzone zostało wkopaniem dębu nazwanego „WARTEK”, który upamiętni 1050 rocznicę Chrztu Polski. Spontaniczną inicjatywę wkopania dębu i umieszczenia pod nim butelki z krótką odezwą, zaproponował Przewodniczący Samorządu Mieszkańców – pan Włodzimierz Czech. Zanim butelka została zakopana, wszyscy zgromadzeni mieszkańcy podpisali się pod poniższym tekstem…”

Ku upamiętnieniu 1050-tej rocznicy Chrztu Polski, dnia 14 kwietnia Roku Pańskiego 2016, w mieście Zawierciu, w jego najstarszej dzielnicy Kromołowie, u źródeł rzeki Warty, zasadzono dąb, nadając mu imię - WARTEK”

Cały artykuł pod poniższym linkiem.

https://www.kromolow.com.pl/aktualnosci-samorzad-mieszkancow/3-sprawy-biezace/436-1050-lecie-chrztu-polski

p.s. może kiedyś, wzorem szkoły z Poręby, nasi następcy odkopią butelkę z listem

 

 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template