Strona główna Samorząd Mieszkańców Sprawy bieżące BYŁO - JEST / PODSUMOWANIE KADENCJI SAMORZĄDOWEJ 2018 - 2024

BYŁO - JEST / PODSUMOWANIE KADENCJI SAMORZĄDOWEJ 2018 - 2024

 

  BYŁO  -  JEST  

 

 

 

Minęło rocznikowo sześć lat od ostatnich wyborów samorządowych. Nawiązując do roku 2014, kiedy otrzymałem od Państwa po raz pierwszy mandat zaufania odniosłem się do poniższej kwestii:

WYBIERZ – OCEŃ – ROZLICZ

I tak też zrobiłem w roku 2018. Czynię i teraz. Podsumuję ostatnie sześć lat w samorządzie w kolejnych artykułach. Co udało się zrobić. Co zostało wykonane w mieście Zawiercie, najstarszej dzielnicy Kromołowie oraz co wydarzyło się w tematach organizacji społecznych. W jakie prace jako radny byłem zaangażowany.

Na pewno kwestią priorytetową była kontynuacja prac nad „uruchomieniem” inwestycji OBWODNICA ZAWIERCIA i PORĘBY. Pomimo wielu osób, które nie wierzyło w sukces tej inwestycji, nawet po rozstrzygnięciu przetargu, kiedy przeciągał się proces uzgodnień środowiskowych (uaktualnienia), projektowania, wydania pozwolenia ZRID-u w końcu prace ruszyły. I dzisiaj wszyscy możemy patrzeć na efekt pracy firmy „KOBYLARNIA – MIRBUD”. O wszystkich tych kwestiach, małych krokach do przodu informowałem Państwa na bieżąco. I te informacje były faktami. I tak oto krok po kroku jesteśmy dzisiaj w miejscu, gdzie będzie pomału zakańczana budowa I odcinka (Siewierz – węzeł Kromołów). Oczywiście potrwa to jeszcze do wiosny 2025 roku, ale jest to związane z przygotowaniem prac na skrzyżowaniu dróg DK-78 i DW-791, aby mogły ruszyć prace na II odcinku (węzeł Kromołów – węzeł Kalinówka). I na razie małymi krokami idzie wszystko w dobrym kierunku. Oczywiście „ojców sukcesu będzie wielu” (już jest), ale najważniejsze, że inwestycja wyczekiwana od dziesiątek lat jest realizowana i w końcu tranzyt zostanie wyprowadzony z centrum miasta i z dz. Warty, Wydra Zielona, Kromołów, Żerkowice.

Kontynuując wątek infrastruktury drogowej bardzo ważnym punktem było dokończenie budowy małej obwodnicy miasta Zawiercie – tzw. obwodnicy zachodniej – od ronda przy hotelu Villa Verde do ronda na ul. Obrońców Poczty Gdańskiej. Inwestycja została zaprojektowana i rozpoczęta za kadencji prezydenta Ryszarda Macha, kontynuowana w kadencji prezydenta Witolda Grima i zakończona za kadencji obecnego prezydenta Łukasza Konarskiego. I tak powinna wyglądać współpraca. W perspektywie małej obwodnicy zyskała Strefa Aktywności Gospodarczej SAG „A” – należąca do regionu podstrefy Dąbrowa Górnicza a całość jest zarządzana przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.  

Ważnym elementem rozwiązującym problem komunikacyjny w mieście była inwestycja przebudowy ulic: Piłsudskiego (od ronda Żabki), Łośnickiej oraz części Filaretów (do skrzyżowania z DK-78). Dzięki dobrej współpracy Starostwa Powiatowego (inwestora) z dofinansowaniem z FDS, przy udziale Miasta Zawiercie oraz pomocy huty CMC Poland została wykonana nowa nawierzchnia drogi wraz z rozwiązaniami nowej organizacji ruchu - dodatkowe pasy ruchu, prawo-skręt, co praktycznie rozwiązało korkowanie się ulicy Łośnickiej i ruch na drodze odbywa się płynnie. Bez problemów z lat poprzednich. Bez potrzeby interwencji Policji.  Podobne prace zostały również wykonane na ulicy Karlińskiej – od Kromołowa aż do Kiełkowic. Zapewne poprawiło się bezpieczeństwo pieszych na drodze. Droga stała się ważnym ciągiem komunikacyjnym do centrum miasta.

Bezpieczeństwo pieszych stało się również priorytetem GDDKiA o/K-ce na odcinku drogi DK-78 biegnącej przez Gminę Zawiercie. Doświetlenie przejść dla pieszych w sposób zdecydowany poprawiło widoczność na pasach, przed pasami, idących pieszych chodnikiem do przejścia.

Bardzo dobre efekty przyniosły zmiany w pracach nad projektowaniem i wykonaniem rewitalizacji linii kolejowej nr 182 ZAWIERCIE – TARNOWSKIE GÓRY via Lotnisko im. W. Korfantego KTW PYRZOWICE. Podobnie jak z obwodnicą prace w końcu zaczęły iść do przodu. Małymi krokami, ale do przodu. I dzisiaj efekt jest namacalny. Linia zrewitalizowana. Pociągi już kursują. Pasażerowie jeżdżą z zadowoleniem, co potwierdzają liczby. A to nie ostatnie inwestycje PKP. Kolejne już zostały zapoczątkowane. Są w trackie projektowania uzgodnień.

Kolejną bardzo pozytywnie odbieraną inwestycją w mieście i zarazem w Kromołowie są ścieżki pieszo-rowerowe. Prototypem dla nich stała się droga dojazdowa do pól na tzw. Okrąglik. Praktycznie ślad jednej ze ścieżek został powielony ze starą szutrową drogą. Na odcinku Kromołów – Okiennik Wlk. w Skarżycach. Drogą, którą wielu z nas znało od dziecka. Druga ścieżka, też od Dworca PKP do Zamku Bąkowiec została zaprojektowana podobnie, wykorzystując stare ślady dróg, ścieżek, duktów leśnych biegnących przez Ręby, Blanowice, Pomrożyce, Skarżyce. Dzisiaj te dwie ścieżki na JURZE przemierzają rowerzyści z całej Polski. Bardzo dobrą bazą wypadową okazują się tereny rekreacyjne w dz. Kromołów – u źródeł rzeki Warty.

Przy tej okazji powstały też nowe węzły przesiadkowe – autobusowe: Dworzec PKP / Kromołów / Skarżyce. Nowe wiaty przystankowe, wiaty rowerowe zmieniły dotychczasowe oblicze przystanków ZKM.

Patrząc przez pryzmat ruchu, rekreacji, sportu niewątpliwie budowa nowej hali przy SP-9 – kontynuacja pomysłu z poprzedniej kadencji samorządowej modernizacji (przebudowy, budowy) sali gimnastycznych przy szkolnych – okazała się bardzo dobrym posunięciem. Dzisiaj możemy podziwiać nowy obiekt a przede wszystkim z niego korzystać. Co czynią młodzieżowe grupy sportowe. Kolejna tego typu inwestycja jest w trakcie realizacji – sala gimnastyczna przy SP-13.

I to chyba najważniejsze inwestycje w infrastrukturę za lata 2018-2024, które zostały wykonane, czy też są w trakcie realizacji w Gminie Zawiercie. Aczkolwiek rozbudowa żłobka miejskiego zapewne była bardzo dobrą decyzją. Wyczekiwaną przez mieszkańców, najmłodszych mieszkańcow miasta. Na ten cel też udało się pozyskać zewnętrzne dofinansowania. 

Cieszę się też, że zostały przywrócone połączenia kolejowe Kraków Gł. – Zawiercie, o co wnioskowałem i składałem w tej kwestii interpelacje. Działania jakie podjął Prezydent Miasta, pracownicy Urzędu Miasta zakończyły się pozytywnie. Dzisiaj można sobie rano pojechać na kawę, na krakowski Rynek i wrócić późnym popołudniem. Pociągiem relacji Poznań Gł. – Kraków Gł. via Zawiercie i z powrotem – IC WYBICKI. Może uda się w kolejnym kroku „zatrzymać” większą ilość Pendolino przejeżdżających przez stację Zawiercie Dworzec Gł.

Bardzo fajną inicjatywą Sąsiadów 5-ciu (główni pomysłodawcy, organizatorzy, sponsorzy) przy wsparciu przedsiębiorców, LKS Źródło była organizacja dla dzieci „Pokazu fajerwerków przed Sylwestrowych”. Myślę, że najmłodsi mieli wiele fajnych wrażeń po wieczorach spędzonym na terenach rekreacyjnych w dz. Kromołów. Podobnie jak wiele satysfakcji mieliśmy z zawodnikami i działaczami LKS Źródło po włączeniu się w coroczne akcje „Szlachetnej Paczki”. To samo możemy stwierdzić z harcerzami z 9 WDH „Kosmonauci”, których pomysł i inicjatywa przy współudziale Starostwa Powiatowego, Miast Zawiercie oraz współpracy lokalnych przedsiębiorców, społeczników, Samorządu Mieszkańców, OSP zakończyła się powstaniem skweru im. rtm. Witolda Pileckiego z pięknym muralem wykonanym przez Kubę Zawadę.

I tak to się działo, krok po kroku w ostatnich latach…

Inwestycje oraz prace w jakie byłem zaangażowany w mieście Zawiercie w latach 2018-2024

 • Kontynuacja prac projektowych a następnie rozpoczęcie budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby - I odcinek w budowie / II odcinek na etapie przetargu (wyboru wykonawcy) – w trakcie realizacji
 • Rewitalizacja linii kolejowej nr 182 ZAW-TG via Lotnisko im. W. Korfantego - KTW Pyrzowice
 • Wnioskowanie o dalszą rozbudowę linii kolejowych pomiędzy Zawierciem a Katowicami – obecnie etap projektowania dodatkowych dwóch torów na tym odcinku
 • Rozbudowa i uzbrojenie strefy ekonomicznej SAG „A” – dofinansowania zewnętrzne + wkład własny Gminy Zawiercie
 • Dokończenie małej zachodniej obwodnicy m. Zawiercie
 • Przebudowa dróg powiatowych: ul. Piłsudskiego, Łośnickiej i części Filaretów – Starostwo Powiatowe z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych
 • Przebudowa ulicy Karlińskiej – Starostwo Powiatowe z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
 • Podświetlenie przejść dla pieszych w ciągu DK-78 – ulic: Wojska Polskiego, I.Paderewskiego, Siewierska, Jurajska – GDDKiA o/K-ce
 • Ścieżki rowerowe Dworzec Zawiercie – Zamek Bąkowiec – Gmina Zawiercie z dofinansowaniem z EU
 • Budowa hali sportowej przy SP-9 – Gmina Zawiercie z dofinansowaniem z MSiT
 • Przebudowa sali gimnastycznej przy SP-13 – dofinansowanie Polski Ład 4,9 mln zł, Gmina Zawiercie – wkład własny ponad 4 mln zł – w trakcie realizacji
 • Nowe Centra Przesiadkowe z nowymi Przystankami – Gmina Zawiercie z dofinansowaniem z EU
 • Rewitalizacja skweru im. rtm. W. Pileckiego wraz z muralem – inicjatywa, wykonanie harcerze z 9 WDH „Kosmonautów” - wsparcie osprzętowe, finansowe od przedsiębiorców, społeczników, udział Starostwa Powiatowego, Miasta Zawiercie
 • Fajerwerki dla dzieci w przed dzień Sylwestra – pomysł Sąsiadów 5-ciu, wsparcie od przedsiębiorców
 • Udział w akcjach „Szlachetnej Paczki” oraz lokalnych inicjatywach charytatywnych
 • Uruchomienie/przywrócenie połączeń kolejowych: Zawiercie – Kraków Gł. przez PKP – Gmina Zawiercie (interpelacja, wnioski)

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template