Strona główna Samorząd Mieszkańców Sprawy bieżące Odsłonięcie nagrobka Burmistrza Miasta Kromołów

Odsłonięcie nagrobka Burmistrza Miasta Kromołów

Podczas trwających uroczystości z okazji 100 rocznicy nadania praw miejskich Miastu Zawiercie, w dniu 5.07.2015r. odbyła się skromna, ale jakże wymowna i symboliczna chwila, którą było odsłonięcie odrestaurowanego nagrobka Burmistrza Kromołowa śp. Antoniego Bilnickiego. Chwilę tą poprzedziła Msza Św. odprawiona w Kościele Św. Mikołaja BW, a którą celebrował ks. Mirosław Polak - Wikary naszej parafii.  W dniu zakończenie obchodów nadania praw miejskich miastu, Prezydent Miasta Zawiercie Pan Witold Grim przybył do Burmistrza Miasta Kromołów, do Zawiercian, którzy spoczywają na Kromołowskim cmentarzu parafialnym. Był to bardzo wymowny gest, który podkreśl, że miasto Zawiercie ma swoją tożsamość, szanuje swoją historię, która związana i połączona jest od wieków z naszą dzielnicą oraz pozostałymi dzielnicami i sołectwami miasta, których powstanie datuje się na XII-XIII wiek: Zirkowycze, Skarczycze, Lesznycze, Bylanowycze, Bzow, Carlyn i Pomrozycze.

Jak powiedział Pan Prezydent: „Obchodząc stulecie Zawiercia nie sposób zapomnieć o Kromołowie i mieszkańcach najstarszej dzielnicy naszego miasta, która dba o swoją tożsamość i pielęgnuje własną historię”.

Miasto Zawiercie obchodziło 100-lecie nadania praw miejskich, ale historia miasta sięga roku 1431, kiedy pierwszy raz wymienia się nazwę Zawiercie. Na przełomie XIX i XX wieku utrwaliły się dwie nazwy: Zawiercie Duże i Zawiercie Małe. Z tych dwóch miejscowości rodzi się miasto Zawiercie, które 1 lipca 1915r. otrzymuje prawa miejskie. Jeden z najczarniejszych okresów w dziejach historii jakim był wybuch II Wojny Światowej, sprawia, że miasto zmienia nazwę na Warthenau. Dzisiaj miasto Zawiercie składa się administracyjnie z 18 osiedli i 4 sołectw i stanowi stolicę Powiatu Zawierciańskiego.

Nawiązując do słów pana Bogdana Dworaka, które wypowiedział podczas uroczystej sesji zokazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów demokratycznych w III Rzeczpospolitej Polskiej, musimy pamiętać o swojej tożsamości i swoich korzeniach. Do Zawiercia w okresie rozkwitu miasta przybywali obywatele z najdalszych zakątków naszego kraju. To wszyscy wspólnie, rodowici zawiercianie i nowo osiedlający się tworzyli i tworzą historię tego miasta. Dziękując Panu Prezydentowi za odsłonięcie nagrobka i UM w Zawierciu, a szczególnie panu Michałowi Olesiowi za zdobycie funduszy na ten cel, jeszcze raz, jako mieszkańcy Kromołowa życzymy i składamy na ręce Pana Prezydenta najlepsze życzenia Miastu Zawiercie i wszystkim jego Mieszkańcom. Niech kolejne lata będą dla Zawiercia pomyślne i  szczęśliwe.

źródło: zdjęcia z portalu - www.zawiercie.eu 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template