Strona główna Samorząd Mieszkańców Sprawy bieżące Zmiany w projekcie ul. Darniowej

Zmiany w projekcie ul. Darniowej

W związku z niewydaniem zgody, nie zatwierdzeniem przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu i KP Policji organizacji ruchu (chodnika) na ul. Darniowej, Wydział Inwestycji i Projektów UM w Zawierciu, musiał skorygować projekt przebudowywanej ulicy, aby nie zostały zatrzymane prace budowlane. Nie zatwierdzenie organizacji ruchu jest związane z kontrolą NIK-u w latach ubiegłych dróg lokalnych w Powiecie Zawierciańskim oraz całym woj. śląskim i wydanym zaleceniom. Przykład zaleceń pokontrolnych mamy na ul. Łośnickiej. Na odcinku od Rynku do skrzyżowania ulic: Łośnickiej i Filaretów zostały „obłożone” znakami słupy, które są w skrajni drogi. Podobne uzasadnienie przedstawiono odnośnie słupów w ciągu chodnika (drogi) na ulicy Darniowej. Zmiana projektu spowodowała, że ulica z szerokości 4 m, została przeprojektowana na ulicę o szerokości 5 m – bez chodnika. Ulica będzie ciągiem pieszo-jezdnym oznaczoną znakami: „Strefa zamieszkania” – takie informacje przekazał UM w Zawierciu. Poniżej przedstawiam Państwu, co „kryje się” pod powyższym stwierdzeniem i jakie przepisy ruchu drogowego będą obowiązywać. Zastanawiając się nad zmianą projektu, czy będzie to dobre rozwiązanie dla mieszkańców, można powiedzieć: „…że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło…”. Szersza droga (5m) ułatwi mijanie się samochodów i pieszych. Odśnieżanie w zimie nie zawęzi tak drogi, jak w przypadku odśnieżania drogi o szer. 4m, gdzie zasypany byłby też chodnik. Nie będzie „problemów” z odśnieżaniem chodnika na długości posesji. Gdy chodnik będzie zasypany, piesi będą poruszać się drogą. Na kilku drogach nowo wybudowanych w naszej dzielnicy, piesi poruszają się po drodze a chodnik zarasta trawą i chwastami... Na ulicy będzie ograniczenie prędkości do 20 km/h. Piesi będą mieli zawsze pierwszeństwo. „Strefa zamieszkania” może mieć również wpływ na dodatkowe ograniczenie w przyszłości poruszania się po ulicy pojazdów o dużym tonażu, np. traktorów z beczkami. Ale te kwestie pozostawiam ocenie mieszkańcom ulicy Darniowej, prosząc o zastanowienie się. Jeżeli zmiana jest przez mieszkańców oceniana, jako nie dobre rozwiązanie, zapraszam mieszkańców na godz. 16.30 do Pałacyku nad Wartą, w dniu 24.08.2015r.

Strefa zamieszkania  – strefa w ruchu drogowym, w której pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku). Ponadto:

- Dziecko  w  wieku do 7 lat może korzystać z drogi również bez opieki dorosłych

- Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h

- Opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Strefa zamieszkania, to także specjalny obszar nie tylko ze względu na obowiązujące normy prawne, ale także z uwagi na to, że ma on służyć przede wszystkim osobom tam zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do szkół, robiącym zakupy w sieciach sklepów itp. Ma również zapewnić bawiącym się na tym obszarze dzieciom maksimum bezpieczeństwa. Strefy zamieszkania to swoisty azyl dla pieszych i obszar, w którym pieszy powinien czuć się bezpieczny. Normy prawne dopuszczają jednak możliwość wjazdu pojazdów mechanicznych, na specjalnych zasadach.

http://www.brd.org.pl/2,146,Strefa_zamieszkania__bezpieczna_strefa_dla_pieszych.htm

 

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template