Strona główna Samorząd Mieszkańców Z prac samorządu Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – wrzesień 2012

Z prac Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów – wrzesień 2012

Samorząd Dzielnicy po okresie wakacyjnym spotkał się, jak to ma miejsce w pierwszy czwartek każdego miesiąca w dniu 6 września. Oprócz członków SMDK uczestniczyło w spotkaniu dwoje naszych radnych: pani Małgorzata Machura i pan Jan Sygiet oraz przedstawicielki Wydry Zielonej: pani Justyna Miśta oraz pani Dorota Pytlik. W pierwszej części zebrania omówiliśmy sprawy dotyczące Wydry Zielonej i zapoznaliśmy obie panie ze złożonymi pismami w Urzędzie Miasta Zawiercie jak również o propozycji rozgraniczenia terytorialnego dzielnic: Kromołów i Warty w uwzględnieniu pisma złożonego przez panią Dorotę Pytlik w imieniu mieszkańców Wydry Zielonej i pisma przesłanego przez Komisję Samorządu i Ładu Publicznego. Zaproponowaliśmy jako SMDK dwa rozwiązania podziału przedstawione na mapach w piśmie odpowiadającym skierowanym do KSiŁP a podczas spotkania Samorządu zaproponowane zostało trzecie rozwiązanie przez pana Jana Sygieta, które jako członek niniejszej Komisji przedstawi na najbliższym posiedzeniu. Dodatkowo pani Justyna Miśta przedstawiła naszym radnym swoje wolne wnioski dotyczące pewnych rozwiązań, a zarazem zmian na terenie miasta Zawiercia.

Kolejnym punktem zebrania był Program Ograniczenia Niskiej Emisji o którym poinformowałem Państwa w osobnym artykule i wywieszając informację w gablocie na przystanku przy Pałacyku. Na stronie internetowej naszej dzielnicy – www.kromolow.pl – możecie Państwo pobrać wnioski i jeżeli jesteście zainteresowani, którymś wariantem zachęcam do składania wniosków jak najszybciej. Rozmawiając z osobami mieszkającymi w innych gminach, miastach program przedstawiony na rok 2013 przez UM w Zawierciu jest bardzo dobry i atrakcyjny pod względem finansowym, a przede wszystkim ilości wariantów.

W dalszej części spotkania omówione zostały prace wykonane w dzielnicy w czasie wakacji a mianowicie:

  1. Oświetlenia Rynku w Kromołowie.
  2. Uzupełnienia i namalowania pasów i linii na drogach powiatowych.
  3. Prac związanych z malowaniem Dworu Kromołowskiego na budynku szkoły zainicjowanych przez Towarzystwo Sympatyków Kromołowa we współpracy z panem Andrzejem Wilkiem - dyrektorem szkoły.
  4. Zamontowania Info Boksu przy Pałacyku nad Wartą.
  5. Ustawienia przy każdym przystanku koszy na śmieci.
  6. Utrzymaniem czystości w dzielnicy.
  7. Zamontowania dodatkowego lub uzupełnienie istniejącego oświetlenia na ulicach naszej dzielnicy – kilka już jest wykonanych a pozostałe są w trakcie realizacji.
  8. Rozstrzygnięcia Konkursu Ekologicznego – jest kilka propozycji zagospodarowania nagrody o czym Państwa poinformuję w późniejszym terminie, a wiąże się to z zaakceptowaniem ewentualnych zakupów przez Starostwo Powiatowe.
  9. Zapoczątkowanych prac z montażem krzesełek plastikowych przez LKS Źródło – prace są wykonywane własnymi środkami i siłami.
  10. Wkopania tablicy informacyjnej przy źródle rzeki Warty przez RZGW w Poznaniu.
  11. Budowy bloków komunalnych – w chwili obecnej dobiegają końca prace ziemne i podpiwniczenia budynków.
  12. Rozpoczętej przebudowy ulicy Zbożowej – etap prac związanych z kanalizacją burzową.

Cały czas najważniejszą dla nas inwestycją na jaką oczekujemy w dzielnicy jest zagospodarowanie terenów rekreacyjnych przy drugim źródle Warty. Mogliście Państwo o odkryciu drugiego źródła przeczytać w Dzienniku Zachodnim, przy czym przez odkrycie rozumiemy odsłonięcie koryta rzeki, która teraz płynie rurami betonowymi zakopanymi w ziemi do śluzy, gdzie była tamowana, aby mogła napełnić basen p.poż. a nie jego znalezienie, gdyż źródło było tam od zawsze…

Historia drugiego źródła i pomysł zagospodarowania terenu wraz z projektem zapoczątkowany przez TSK został przez Samorząd również „nagłośniony” w audycji Radia Katowice „Dźwięk dobry” – magazyn reporterów, przez panią Gabrielę Kaczyńską, której dziękujemy za przyjazd do naszej dzielnicy. Audycja była wyemitowana na antenie Radia Katowice w dniu 12 września o godz. 16:15. Jak słyszeliśmy w odpowiedzi udzielonej przez pana Łukasza Czopa, rzecznika prasowego UM w Zawierciu, Prezydent Miasta dołoży wszelkich starań, aby pozyskać fundusze na ten projekt w 2013 roku i będzie w najbliższym czasie rozmawiał na ten temat z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Kończąc chciałbym jeszcze wspomnieć o monitoringu, który coraz skuteczniej w połączeniu z działaniami Policji (patrolami) przynosi zamierzony efekt szczególnie w centrum dzielnicy. A myślę, że będzie jeszcze bardziej skuteczny po podłączeniu obrazu z kamer przez sieć internetową z Komendą Policji. Dziękujemy Panu Komendantowi Pawłowi Szelągowi za poświęcony czas i pomoc.

Następne informacje przekażę Państwu w miesiącu październiku.

 

Aby umieścić komentarz należy się najpierw zarejestrować.

joomla template