Strona główna Zabytki Kapliczka p.w. Jana Nepomucena

Kapliczka p.w. Jan Nepomucena

Znana wszystkim kromołowianom kapliczka nad głównym źródłem rzeki Warty zbudowana została prawdopodobnie jako drewniana na przełomie XVI i XVII wieku pod wezwaniem św. Marka patrona zbóż i siewów.  Obecnie patronuje jej  św. Jan Nepomucen opiekun mostów, chroniący przed powodziami. Sprawuje on opiekę nad kapliczką prawdopodobnie od ok. XVIII wieku, kiedy to Kromołów nawiedziły ulewne deszcze i powodzie. W roku 1790 miał miejsce pożar miasta Kromołowa, który strawił również kapliczkę. Odbudowano ją już murowaną w 1803 r i ozdobiono malaturą przedstawiającą męczeństwo św. Jana Nepomucena.Do kapliczki prowadziło osiem  cementowych schodów z przyporami po bokach.

Następnie  z uwagi na kilkakrotne podnoszenie poziomu dróg krzyżujacych się koło kapliczki  (ul. Siewierska - droga krajowa nr 78 z ulicami  Filaretów i Harcerską) do środka kapliczki dostawała się woda z jezdni powodując nawilgocenie murów. W 1988 roku przeprowadzono gruntowny remont .Kapliczkę  rozebrano do fundamentów i odbudowano z pewnymi zmianami  a mianowicie: na wyższym o 1m fundamencie i zrezygnowano z ozdobnego ułożenia cegieł nad wejściem.( porównaj galerię zdjęć).
 Wewnątrz kapliczki znajduje się ołtarz z obrazem św. Tekli a po bokach figury świętych Jacka i Jana Nepomucena (patrz galeria zdjęć).

Źródło znajdujące się pod posadzką kapliczki daje początek rzece Warcie - trzeciej co do wielkości rzece w Polsce (dł. 767 km).

 Obok kapliczki przez wiele lat istniało ujęcie wody pitnej w postaci okrągłej cembrowanej studni. Z tej studni mieszkańcy mogli czerpać czystą źródlaną wodę o wyjątkowych walorach smakowych. Dokonywano tego za pomocą wiadra zamocowanego na dwumetrowej tyczce zwanej potocznie "kulą"  zakończonej stalowym uchwytem w kształcie ślimaka. Taką tyczkę każdy mieszkaniec miał w domu.

Kilka słów o  patronie kapliczki św. Janie Nepomucenie - urodzony ok. 1350 w Pomuku, , zm. 20 marca 1393 w Pradze – prezbiter, spowiednik Zofii Bawarskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego. Jan Nepomucen po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii królowi czeskiemu Wacławowi (król podejrzewał żonę o niewierność), został poddany ciężkim torturom i w konsekwencji wrzucony do Wełtawy.  Jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów i rzek.

Święty Jan Nepomucen stojący na źródle Warty chroni mieszkańców przed powodziami, bo choć na przestrzeni wieków Kromołów nawiedzały kilkakrotnie powodzie to jak mówią kroniki, przyczyną ich nigdy nie były wody Warty.

 

  • Kapliczka przed pożarem 1790 r. - rys. autor nieznany
  • Źródło rzeki Warty 20 marca 1927 r.
  • Kapliczka u źródła rzeki Warty odbudowane w 1923 r., pocztówka z 1978 r.

 

 

  • Kapliczka po generalnym remoncie - pocztówka z 2001 r.
  • Kapliczka z przełomu XVI i XVII w. - rysunek Piotra Jagielskiego

 

 Wnętrze kapliczki. W ołtarzu głównym obraz św. Tekli, po lewej stronie figura św. Jacka, a po prawej św. Jana Nepomucena. 

Zdjęcia wnętrza wykonał Foto-Zbyszek.

 

 

joomla template